Zmęczony bez powodu?

Zmęczenie po wysiłku umysłowym i fizycznym to normalna rzecz i szybko mija. Jednak gdy brak sił do działania jest nieuzasadniony, albo trwa zbyt długo, trzeba znaleźć jego przyczynę. Gdzie jej szukać?

Za mało snu Biologicznego rytmu snu i czuwania nie da się oszukać. Każdy dorosły potrzebuje średnio 7-8 godzin snu na dobę. Częste niedosypianie pogarsza koncentrację i negatywnie odbija się na zdrowiu. Rozwiązanie: Tak planuj obowiązki, aby każdej doby została ci wystarczająca ilość czasu na wypoczynek nocny. Wynieś z sypialni telefon, laptop, telewizor. Nadal się nie wysypiasz? Może czas na konsultację lekarza?

Zaburzenia snu Niektórzy są przekonani, że śpią wystarczającą ilość czasu na dobę, a mimo to czują się nie wyspani. Znaczenie ma nie tylko ilość, ale i jakość snu. Częstym problemem jest bezdech senny, który powoduje wielokrotne wybudzenia, których śpiący nie pamięta. Rozwiązanie: Jeśli masz nadwagę, schudnij. Jeśli palisz, rzuć nałóg. Możesz tez wypróbować ortopedyczną poduszkę, która ułatwia drogom oddechowym prawidłowe "otwarcie".

Za mało energii Zbyt drastyczna dieta, albo niedojadanie i wybieranie niezdrowych potraw może skutkować gwałtownymi wahaniami poziomu cukru we krwi i niedoborem energii. Zdrowa, zbilansowana dieta to gwarancja szczupłej sylwetki, ale i sił na każdy dzień. Rozwiązanie: Zawsze jadaj śniadania zawierające i białko i węglowodany złożone: np. jajko z chlebem razowym. W ciągu dnia nie zapominaj o posiłkach i przekąskach, które utrzymają poziom cukru na odpowiednim poziomie.

Anemia Niedobór krwinek czerwonych i żelaza to najczęstsza przyczyna zmęczenia u kobiet. Anemia sprawia, że organizm przyjmuje mniej tlenu, a bez odpowiedniej ilości tlenu organizm nie funkcjonuje prawidłowo. Rozwiązanie: Porozmawiaj z lekarzem, wspomóż się preparatami z żelazem i zastosuj odpowiednią, bogatą w żelazo dietę - jedz chude, czerwone mięso, wątróbkę, fasolę.

Depresja Depresja to schorzenie, które wpływa także na ciało. Może wywoływać bóle głowy, utratę apetytu i zmęczenie. Rozwiązanie: Jeśli przez dłuższy czas pozostajesz w kiepskiej formie psychicznej i odczuwasz ciągłe zmęczenie, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Niedoczynność tarczycy Tarczyca to niewielki gruczoł usytuowany w dolnej części szyi, który kontroluje metabolizm, czyli tempo w jakim twój organizm zamienia pokarm na energię. Gdy tarczyca działa mało aktywnie, tempo metabolizmu spada, powodując przybieranie na wadze i uczucie zmęczenia. Rozwiązanie: Niedoczynność tarczycy wykrywa się badając poziom jej hormonów we krwi. Gdy jest ich za mało, farmakologiczne leczenie pomaga przyspieszyć metabolizm.

Przedawkowanie kofeiny Kofeina przyjmowana w odpowiedniej ilości pomaga się skoncentrować i odegnać senność. Jednak jej zbyt duża ilość przyspiesza tętno i zwiększa ciśnienie krwi, a u nie których ludzi wywołuje zmęczenie. Rozwiązanie: Stopniowo zmniejsz ilość wypijanej kawy i herbaty i innych napojów zawierających kofeinę. Nagłe zmniejszenie dawki wywołuje odwrotny skutek - nasila uczucie zmęczenia.

Zapalenie dróg moczowych Infekcja dróg moczowych nie zawsze objawia się częstym, bolesnym oddawaniem moczu. Czasami jej symptomy są mniej oczywiste. Jednym z nich jest uczucie zmęczenia. Rozwiązanie: Badanie moczu wykluczy lub potwierdzi infekcję i pozwoli w razie potrzeby zastosować odpowiednie leki.

Cukrzyca Cukrzyca polega na tym, że cukier, zamiast trafiać do komórek ciała, pozostaje przez długi czas we krwi, uniemożliwiając organizmowi normalne funkcjonowanie. Dlatego cukrzycy nie stosujący leków, często czują się zmęczeni. Warto pamiętać o tym, że jeden na trzech chorych na cukrzycę nie zdaje sobie sprawy z choroby! Rozwiązanie: Zmiana diety cukrzyka i/lub zastosowanie leków i aktywności fizycznej pozwala unormować poziom cukru we krwi.

Odwodnienie Zmęczenie bywa objawem odwodnienia. Nawet jeśli nie ma na dworze upału, a ty nie pocisz się na joggingu, bo siedzisz za biurkiem to i tak potrzebujesz wody! Rozwiązanie: Zawsze gdy czujesz pragnienie, sięgaj po płyny. Zwiększonej ilości wody potrzebujesz w upał i w czasie intensywnego wysiłku fizycznego.

Choroby serca Gdy zmęczenie dopada cię w czasie wykonywania prostych, codziennych obowiązków (sprzątanie, marsz na przystanek, itp) to może być sygnał, że twoje serce nie pracuje tak, jak powinno. Jeżeli kiedyś podobne czynności nie wywoływały zmęczenia, koniecznie zasięgnij porady lekarza. Rozwiązanie: Prawidłowa diagnoza jest kluczem do właściwego leczenia i ustąpienia objawów zmęczenia.

Praca w systemie zmianowym Praca w nocy lub nieustanne zmiany godzin pracy prowadzą w krótkim czasie do zmęczenia, które najczęściej wynika z zaburzenia biologicznego rytmu: w dzień a aktywność, w nocy sen. Kłopoty z zasypianiem, kiepska jakość snu i w końcu zmęczenie - to skutek nieuregulowanego trybu życia, Rozwiązanie: Nie, nie każemy ci zmienić pracy, bo to pewnie jest mało realne. Polecamy za to zasłanianie okien i wietrzenie sypialni, gdy musisz położyć się spać w ciągu dnia. Można też poradzić się lekarza, który poleci odpowiednie suplementy diety, pomagające radzić sobie z funkcjonowaniem o nietypowych porach dnia i nocy.

Alergia Niektórzy lekarze podejrzewają o powodowanie zmęczenia niezdiagnozowaną alergię na pokarmy. Gdy zmęczenie nasila się po posiłku, możesz mieć tego typu problem. Alergia może nie być na tyle silna, że wywoła swędzenie lub wysypkę, ale odbierze ci energię. Rozwiązanie: Postaraj się obserwować, jak czujesz się po zjedzeniu różnych potraw. Eliminuj poszczególne ich składniki, starając się znaleźć ten, który jest przyczyną twoich problemów.

Fibromialgia W przypadku, gdy zmęczenie utrzymuje się dłużej niż pół roku i uniemożliwia ci normalne działanie, może być symptomem poważnej choroby neurologicznej, np. fibromialgii. Rozwiązanie: Prawidłowa diagnoza jest kluczem do poprawy samopoczucia. Osoby z fibromialgią odczuwają ulgę, gdy zmodyfikują swój sposób działania, nauczą się dbać o prawidłowy nocny wypoczynek i rozpoczną wskazany dla nich program ćwiczeń.

Jeśli zmęczenie nie jest wynikiem żadnej choroby, można je zwalczyć poprzez aktywność fizyczną. Badania naukowe udowodniły, że trening kardio o średniej lub niskiej intensywności wykonywany 3 razy w tygodniu po 20 minut potrafi skutecznie uwolnić od zmęczenia.

Dołącz do nas na Facebooku

Więcej o:
Copyright © Agora SA