Silniejsze płuca w dwie minuty

Dwie minuty rano i dwie minuty wieczorem - tyle czasu potrzebujesz, aby twoje płuca służyły ci wiernie przez wiele kolejnych lat. Co musisz robić? Myć zęby!

Jak z pewnością słyszałeś, prawidłowa higiena jamy ustnej zapobiega chorobom dziąseł. Mogłeś jednak nie wiedzieć, że problemy z dziąsłami niekorzystnie wpływają na płuca.

Związek dziąsła-płuca Lekarze obserwują, że wśród ludzi hospitalizowanych z powodu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc i innych poważnych chorób płuc, większość ma stany zapalne dziąseł i parodontozę. Jak dotąd nie wiadomo dlaczego zły stan dziąseł sprzyja chorobom płuc, choć sam ten fakt nie ulega wątpliwości. Naukowcy podejrzewają, że bakteria wywołująca stany zapalne dziąseł, po dostaniu się z wdychanym powietrzem do płuc, może zaostrzyć przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, a nawet wywołać ich stan zapalny u osób zdrowych. Profilaktyka to podstawa Aby zadbać o zęby, dziąsła i płuca, szczotkuj zęby przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku, przez dwie minuty za każdym razem. Dobrze jest też codziennie korzystać z nitki dentystycznej i czyścić nią przestrzenie międzyzębowe, bo tam szczotka nie dociera. Jeśli masz tendencję do gromadzenia się kamienia nazębnego, regularnie usuwaj go u stomatologa. To nie tylko brzydko wyglądające przebarwienia, ale i warstwa bakterii! Właśnie dwuminutowe szczotkowanie zębów dwa razy dziennie jest jedną z metod ograniczania narastania kamienia nazębnego.

Dołącz do nas na Facebooku

Więcej o: