Szkodliwe przyzwyczajenia

Codzienne czynności i przyzwyczajenia nie pozostają obojętne dla zdrowia. Niektóre z nich wpływają na nie korzystnie, inne stwarzają zagrożenie. Które z nich mogą przynieść najwięcej szkód?

Sześć najczęstszych domowych zagrożeń

Skażona gąbka Najbardziej zanieczyszczonym pomieszczeniem w domu zwykle jest kuchnia. To dlatego, że jest ona miejscem obróbki mięsa, a mięso może być źródłem chorobotwórczych drobnoustrojów - wirusów i bakterii. Większość ludzi sprząta kuchenne blaty po przygotowaniu posiłku, używając do tego celu gąbki, która często jest siedliskiem bakterii E.coli i innych mikrobów. Kuchenna gąbka jest najbardziej zanieczyszczonym przedmiotem w twoim domu. Im częściej jej używasz, tym skuteczniej rozsiewasz po kuchni zarazki, które z blatu wraz różnymi przedmiotami i pokarmami trafiają do szafek, zlewu, lodówki... Rozwiązanie: Przed skorzystaniem z gąbki i po każdym jej użyciu można zanurzyć ją w wybielaczu rozcieńczonym wodą. To najtańszy sposób pozbycia się z niej chorobotwórczych drobnoustrojów. Gąbka czekająca na użycie powinna mieć możliwość wyschnięcia - wysychające mikroby giną. Innym sposobem sterylizacji gąbki jest włożenie jej do mikrofali i podgrzewanie jej przez 1-2 minuty, raz na tydzień. Jak to zrobić? Nalej trochę wody na talerz, połóż w niej gąbkę i całość podgrzej w mikrofali.

Plujący kurzem odkurzacz Tradycyjne odkurzacze najlepiej sprawdzają się w roli likwidatorów "kotów" krążących po podłodze. Wszystkie najdrobniejsze pyłki i kurz przedzierają się przez worki zbierające brud i wystrzeliwane są z powrotem w powietrze - choć podłoga po użyciu odkurzacza z pewnością będzie wyglądała lepiej, to powietrze nasycone zostanie kurzem, który może powodować alergię. Wszystkie najbardziej szkodliwe dla zdrowia substancje - alergeny, metale ciężkie, pestycydy i inne chemikalia najsilniej koncentrują się w najdrobniejszych, domowych zanieczyszczeniach. Zatem codzienne odkurzanie skutkuje nieustannym zanieczyszczeniem powietrza, z którego drobinki kurzu osiadają na wszystkich sprzętach przez wiele godzin po zakończeniu sprzątania. Rozwiązanie: Postaraj się o odkurzacz z filtrem HEPA, który wychwytuje wszystko to, co przepuszcza tradycyjny odkurzacz. Chłonące wszystko poduszki i materace Przeciętny człowiek każdego dnia "gubi" 1,5 miliona martwych komórek naskórka na godzinę i wydziela niemal litr potu. Martwy naskórek zbiera się w poduszce i materacu, a "podlany" wilgocią potu staje się pożywką dla bakterii. Czy wiesz, ze materac do spania po dziesięciu latach używania może stać się dwa razy cięższy z powodu nagromadzonych w nim "odpadków" - włosów, kurzu, wsiąkniętych weń płynów ustrojowych, bakterii, chemikaliów, włókien, zarodników, roztoczy i pozostałości po różnych innych żyjątkach? Po pięciu latach użytkowania 10% wagi poduszki stanowią roztocza kurzu domowego! A ty oddychasz tym wszystkim, gdy śpisz... Rozwiązanie: okrywaj materace i poduszki nieprzepuszczalnymi materiałami, np. specjalnymi pokrowcami dla alergików, które nie pozwalają niczemu wnikać w materac czy poduszkę, ani nic z nich nie wypuszczają na zewnątrz. Poszwy na kołdry i poduszki oraz prześcieradła warto prać raz w tygodniu w gorącej wodzie.

Grillowane mięso Od wiosny do jesieni całe rzesze ludzi grillują, fundując sobie rakotwórcze posiłki. Kapiący z mięsa tłuszcz po podgrzaniu wydziela dym zawierający szkodliwe PAHs (wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne). Dodatkowo w mocno podgrzanym mięsie powstają szkodliwe HCA (aminy heterocykliczne). W ten sposób pyszne mięso staje się źródłem zagrożenia dla zdrowia. Rozwiązanie: wystarczy mięso najpierw marynować w marynacie z dodatkiem soku z cytryny lub octu i grillować je ułożone na aluminiowych tackach, które redukują ilość osiadającego na mięsie rakotwórczego dymu.

Szerokie otwieranie okien Słońce i przyjemna temperatura za oknem zachęcają do gruntownego wietrzenia mieszkań i domów. To dobry pomysł pod warunkiem, że nie mieszkasz przy zatłoczonej miejskiej arterii i nie jesteś alergikiem, bo intensywne wietrzenie wysyca domowe powietrze szkodliwymi dla ciebie substancjami i drobinkami. Pozostali śmiało mogą wietrzyć, bo z reguły powietrze za oknem jest lepszej jakości niż to w naszych domach. Niewietrzone mieszkanie to siedlisko bakterii, grzybów, pleśni, wirusów, odzwierzęcych brudów, roztoczy i pyłków. Rozwiązanie: Jeśli chcesz i możesz, korzystaj z klimatyzacji wyposażonej w specjalne filtry wyłapujące wszelkie zanieczyszczenia zarówno z powietrza wpadającego do pomieszczenia, jak i z tego je opuszczającego. Dobrym pomysłem są też domowe urządzenia oczyszczające powietrze z wszelkich zanieczyszczeń.

Siedzenie przed telewizorem To już najpopularniejszy "sport", jaki uprawiają ludzie w cywilizowanych krajach. Często towarzyszy mu podjadanie, które trudno jest kontrolować, śledząc losy serialowych bohaterów, czy emocjonując się oglądanym meczem. A to łatwa, prosta i przyjemna droga do nadwagi... Znacząco zwiększona masa ciała podnosi ryzyko zachorowania na wszystkie choroby cywilizacyjne: choroby układu krążenia, cukrzycę, zwyrodnienie stawów i raka. Co ciekawe, nadwaga stwarza większe ryzyko dla zdrowia niż kuchenna gąbka! Rozwiązanie: Wyłącz telewizor, schowaj paczkę czipsów i ciastek na dno szafki i idź na spacer!

Dołącz do na na Facebooku

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.