Moc zapachu

Każdy z nas ma sekretne źródło energii. Nie da się go zobaczyć, ani dotknąć chociaż ma zdolność dodawania energii, poprawiania nastroju i motywowania do działania.

Chodzi o zapach. Nie byle jaki, ale jeden, konkretny - ten, który działa właśnie na ciebie. Każdy z nas może pozytywnie reagować na inny zapach. Jednych pobudza aromat liści, innych woń siana, a jeszcze kogoś innego zapach gumy lub dymu. Niektórzy z lubością wąchają zapach skóry, inni oleju silnikowego...

To, że zapachy mogą dodawać energii, nie jest nowością dla ludzi mających pojęcie  o aromaterapii. Wiadomo, że różne aromaty w różny sposób wpływają na mózg i ciało. Na przykład woń mięty ma działanie pobudzające. W Japonii, w niektórych firmach, aby zwiększyć wydajność pracy aromatyzuje się powietrze zapachem mięty. O poranku klimatyzacja pompuje powietrze pełne zapachu cyprysa lub cedru, co budzi organizm, a wieczorem biurowce pachną cytrusami, co stymuluje zmysły.

Niektóre zapachy mają działanie uniwersalne - w taki sam sposób oddziałują na większość ludzi. Jednak istnieją zapachy, które pasują tylko niektórym.

Aromaterapia działa na dwa sposoby. Po pierwsze, wiele zapachów (szarlotka, perfumy, zapach stóp) wywołują reakcje wyuczone na drodze socjalizacji (zachowań społecznych). Inne aromaty, najczęściej używane w aromaterapii (lawenda, wanilia) wywołują fizjologiczne skutki - organizm zaczyna produkować substancje chemiczne o konkretnym działaniu, np. serotoninę, która odpręża i sprzyja zasypianiu.

Interesujący jest fakt, że organizm może nauczyć się reagowania w określony sposób na konkretny zapach. Na bazie tego, że odprężające substancje chemiczne wydzielają się w w czasie np. rozmowy z ukochaną osobą lub słuchania muzyki, powstała koncepcja indywidualnej aromaterapii.

Ten jeden jedyny zapach, który działa kojąco lub pobudzająco na konkretną osobę może być tym, który unosił się w powietrzu w sytuacjach, które temu akurat człowiekowi sprawiały przyjemność lub pobudzały go do działania. Jaki to zapach i jak będzie działał, jest sprawą bardzo indywidualną. Jeśli pracowałeś kiedyś przy obróbce drewna i wkładałeś w to dużo energii, jest szansa, że to właśnie zapach drewna będzie cię stawiał na nogi. Podobnie może być w przypadku kogoś, kto kocha gotować i wejdzie do sklepu z przyprawami.

Zapachy przywołują wspomnienia i te z nich, które wiążą się z przyjemnymi reminiscencjami, będą poprawiały nastrój.  Warto zatem nie tylko korzystać z dobrodziejstw aromaterapii i powszechnie znanych i używanych do poprawy nastroju zapachów. Dobrym pomysłem jest świadome rejestrowanie aromatów, które przyjemnie się kojarzą i dobrze wpływają na samopoczucie. Jeśli uda się je zidentyfikować i odtwarzać, sterowanie emocjami i nastrojem będzie łatwiejsze.

Oczywiście trudno żyć w powietrzu nasyconym nieustannie tym samym zapachem. Po pierwsze nos szybko się na niego uodporni, po drugie nie każdy zapach byłby do zniesienia w każdej sytuacji. Sam zapach nie jest z resztą najważniejszy, najistotniejsze są emocje jakie wzbudza. Jaki zatem zapach kojarzy ci się z aktywnym, zaangażowanym działaniem? Jeśli znajdziesz sposób, aby "zażyć" go, gdy opadasz z sił, odkryjesz sekret, który może pomagać ci mobilizować się do działania.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.