Odpowiedz na pytania notując, czy podane stwierdzenia są według ciebie prawdziwe, czy fałszywe. Pod pytaniami znajdziesz prawidłowe odpowiedzi i komentarz do nich. Wyciągnij z niego wnioski, które pozwolą ci korzystać z dobrodziejstw nocnego wypoczynku.
1. Prawda czy fałsz: Chrapanie to niegroźny problem dotyczący głównie mężczyzn.
2. Prawda czy fałsz: Można spać krócej i nadal dobrze funkcjonować.
3. Prawda czy fałsz: Ważne jest, aby o każdego dnia wstawać o tej samej porze i o tej samej godzinie kłaść się spać, nawet w weekendy.
4. Prawda czy fałsz: Zasypianiu sprzyja tworzenie rytuałów wieczornych, np. ciepłej kąpieli, słuchania spokojnej muzyki czy czytania książek.
5. Prawda czy fałsz: Włączenie radia, otwieranie okien i uruchamianie klimatyzacji to skuteczne sposoby na zwalczanie senności za kierownicą.
6. Prawda czy fałsz: Uczniowie zasypiający na lekcjach są leniwi albo źle wychowani.
7. Prawda czy fałsz: Bezsenność polega przede wszystkim na kłopotach z zasypianiem.
8. Prawda czy fałsz: Sypialnia powinna służyć wyłącznie do spania i seksu.
9. Prawda czy fałsz: Zasypianie w ciągu dnia to objaw nieprzespanej nocy.
10. Prawda czy fałsz: Otyłość, cukrzyca i nadciśnienie to choroby, których przyczyna nie leży w problemach ze snem.
ODPOWIEDZI
1. Prawda. Chrapanie może być objawem bezdechu sennego, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu przysypianie w ciągu dnia. Bezdech senny polega na przerwach w oddychaniu - powietrze nie jest wdychane lub wydychane przez jakiś czas. Dolegliwość ta może powodować liczne wybudzenia, które sprawiają, że "chrapacz" wstaje niewyspany. Regularne chrapanie może też być symptomem wysokiego ciśnienia krwi.
2. Fałsz. Eksperci zalecają 7-9 godzin snu na dobę. Regularne sypianie krócej powoduje akumulowanie się niedoboru snu, który od pewnego momentu ciężko skompensować. Niewystarczająca ilość snu może być przyczyną problemów nie tylko zdrowotnych. Wywołuje obniżenie nastroju, produktywności, pogarsza koncentrację.
3. Prawda. Cykl snu i czuwania regulowany jest przez mózg, aby ciało mogło dobrze funkcjonować w dzień i odpocząć w nocy. Regularne wstawanie o tej samej godzinie reguluje zegar okołodobowy mózgu i sprzyja lepszej jakości snu w nocy. Gdy pory kładzenia się do łóżka i wychodzenia z niego są stałe przez 7 dni w tygodniu, ciało programuje się na sprawną pobudkę i szybkie zasypianie.
4. Prawda. Wykonywanie przed pójściem spać czynności sprzyjających relaksowi to dobry pomysł. Dzięki temu organizm dostaje sygnał, że czas aktywności dobiegł końca i wkrótce będzie mógł zasnąć. Stres i rozdrażnienie utrudniają zasypianie i spokojny sen. Dlatego wieczorem unikaj drażniących czynności: płacenia rachunków, pracy, gier związanych z rywalizacją, czy rozwiązywania rodzinnych problemów. Unikaj też bardzo jasnego światła, które daje systemowi nerwowemu znak do działania, a nie zasypiania.
5. Fałsz To nie są dobre pomysły i mogą w konsekwencji doprowadzić do jeszcze większej senności. Kierowca czujący senność powinien zjechać z drogi i uciąć 15-45 minutowa drzemkę. Napoje energetyczne i kawa na pewien czas mogą przywrócić koncentrację. Jednak zanim zaczną działać mija zwykle około 30 minut. Przed podróżą trzeba się wysypiać, a napoje energetyczne warto pić tuż przed drzemką.
6. Fałsz Nastolatki potrzebują od 8,5 do 9,25 godzin snu na dobę. Ich naturalny zegar biologiczny chce ich aktywizować wieczorem i pozwala spać do późnego ranka, ale zajęcia w szkołach zwykle zaczynają się przed ich naturalną porą wstawania. Dlatego większość uczniów na pierwszych lekcjach nie jest w stanie się skoncentrować, bo walczą ze snem.
7. Fałsz Trudności z zasypianiem to jeden z objawów bezsenności, a jest ich kilka: zbyt wczesne budzenie się, częste wybudzanie się w nocy, wstawanie z uczuciem zmęczenia. Bezsenność może być problemem samym w sobie lub świadczyć o innych chorobach. Gdy zaburzenia snu zdarzają się często i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie w ciągu dnia, trzeb zwrócić się o pomoc do lekarza.
8. Prawda. Lepiej wynieś z sypialni komputer, telewizor i dokumenty przyniesione z pracy. Używanie łóżka tylko do spania i kochania się tworzy w mózgu związek między łóżkiem, a tymi dwiema czynnościami, dzięki czemu o wiele łatwiej się zasypia po wejściu pod kołdrę. Pozbądź się z sypialni przedmiotów, które cię drażnią, np. jeśli ciągle zerkasz na zegarek i kontrolujesz, ile już trwa zasypianie, albo ile czasu pozostało do pobudki, wynieś go do innego pokoju. Kładąc się nie rób nic, co mogłoby wytrącać cię z równowagi.
9. Fałsz Niektórzy cierpią na narkolepsję, inaczej zwaną snem napadowym. To dolegliwość objawiająca się sennością nie do opanowania, która atakuje człowieka za dnia, czasem kilka razy. Może dotyczyć osób, które całkiem dobrze wysypiają się w nocy. Dolegliwość tę da się leczyć, ale żadna ilość nocnego snu jej nie usunie.
10. Fałsz Badania naukowe dowiodły, że osoby mające kłopoty z zasypianiem i snem, częściej zapadają na te i inne schorzenia. Niedostatek snu wpływa na zaburzenia wydzielania hormonu wzrostu, co może stać się przyczyną nadwagi i otyłości. Zbyt małe ilości tego hormonu sprzyjają tyciu.
W czasie snu ciśnienie krwi spada. Gdy ktoś kiepsko sypia, ciśnienie krwi nie obniża się tak skutecznie jak podczas dobrze przespanej nocy, co sprzyja powstawaniu nadciśnienia. Także wydzielanie insuliny zależy od jakości snu. Im gorszy sen, tym słabiej insulina wychwytuje cukier z krwi, a to pierwszy krok do cukrzycy.