Na luzie w pracy i w szkole

Jak w błyskawiczny sposób poradzić sobie z napięciem psychicznym, nabrać sił do dalszej pracy i poprawić koncentrację.

Daj odpocząć oczom. Pocieraj palce prawej dłoni o palce lewej, aż się rozgrzeją. Ciepłe opuszki palców połóż na minutę na zamkniętych powiekach.

Ściskaj gumową piłkę. Weź do ręki piłkę tenisową, albo inną i ściskaj ją przez 3 sekundy. Zrób 10 powtórzeń każdą ręką. W ten sposób rozluźnisz mięśnie rąk.

Ćwicz minijogę. Usiądź prosto. Zrób głęboki wdech. Z wydechem pochyl tułów do przodu, aż spocznie na udach. Zwieś ręce swobodnie. Z wdechem unieś tułów do pionu. Zrób kilka powtórzeń.

Pomasuj dłonie. Wetrzyj w dłonie krem do rąk i wmasuj go dokładnie, lekko uciskając zmęczone pracą na klawiaturze mięśnie.

Zdejmij buty. Poruszaj palcami bosych stóp w górę i w dół.

Weź do rąk talizman , albo inny przedmiot, który kojarzy ci się z przyjemnymi chwilami: muszelkę, broszkę, itp.

Uśmiechnij się, żeby nie wiem co! Mózg nie odróżnia szczerego uśmiechu od sztucznego. Zacznij się więc uśmiechać, a nastrój ci się poprawi.

Miej pod ręką tomik pozytywnych wierszy albo mądrych, dodających otuchy aforyzmów. Sięgaj po niego, by się odprężyć.

Trzymaj na biurku zdjęcie dzieci , ukochanego lub pupila. Spoglądaj na nie w ciągu pełnego zajęć dnia i uśmiechaj się.

Rób krótkie przerwy. Kilka razy w ciągu dnia zajmij się czymś innym niż praca. Czytaj ulubiony magazyn, pospaceruj przed biurem, porozmawiaj ze znajomymi.

Posmaruj nadgarstek olejkiem miętowym lub lawendowym i raz po raz wąchaj go. Zapach miętowy dodaje energii, a lawendowy uspokaja.

Odetchnij. Co jakiś czas weź głębszy wdech. Rób to np. zawsze wtedy, gdy dzwoni telefon, wchodzi ktoś do pokoju, gdy wstajesz z krzesła.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.