Pole dance - sport, czy taniec?

Wciąż powstają nowe odmiany fitnessu. Jedną z nich jest Pole Dance, który w naszym kraju dopiero raczkuje. To świetne rozwiązanie dla osób, które intensywny wysiłek fizyczny chcą połączyć z elementami tańca i akrobatyki.

Niektórzy słyszeli o tej nowej dyscyplinie, inni wciąż mylnie kojarzą ją z lap dance. Lap dance to taniec erotyczny, w trakcie którego striptizerki wykorzystują rurkę jako rekwizyt ułatwiający eksponowanie ciała.  Pod nazwą pole dance kryje się jednak coś innego. Ci, którzy nigdy nie widzieli treningu nie mają pojęcia jak trudne i wymagające fizycznie są te ćwiczenia. Rurka w tym przypadku jest przyrządem umożliwiającym ich wykonywanie. Choreografie taneczne oraz triki realizowane z jej udziałem stanowią wyzwanie nawet dla naprawdę doświadczonych tancerzy (zwłaszcza jeśli zawierają elementy akrobatyki).

Trudno wyobrazić sobie stopień trudności tych ćwiczeń. Każdy, kto ich próbował z pewnością nie nazwie tego jedynie tańcem, ani gimnastyką. Pole dance wymaga siły, elastyczności oraz wytrzymałości. Obserwując ćwiczących można chwilami odnieść wrażenie, iż prezentowane przez nich układy przeczą istnieniu grawitacji. Treningi wzmacniają ciało i kształtują sylwetkę. W czasie ich trwania pracują właściwie wszystkie grupy mięśni. Zwłaszcza ramiona, uda, pośladki i brzuch. Systematyczne ćwiczenia poprawiają kondycję, siłę i elastyczność ciała, pomagają skutecznie spalać tkankę tłuszczową (to naprawdę spory wysiłek!). Pole dance wyzwala mnóstwo pozytywnej energii. Uczestnictwo w zajęciach podnosi pewność siebie, zmienia sposób poruszania się, a muzyka i kobiece towarzystwo sprawiają uczestniczkom dużo frajdy i mogą stać się doskonałą zabawą.

Pole dance wyznacza w fitnessie nowy kierunek. Dedykowany jest on głównie kobietom, którym zależy na zgrabnej sylwetce i doskonałym samopoczuciu. Dzięki niemu odkrywają swoją kobiecość i seksapil, który mają przecież we krwi. Uprawianiem pole dance chwali się wiele gwiazd, m.in. Madonna, Fergie, Jessica Alba, Cindy Crawford, Terri Hatcher, Kate Hudson.

Pole dance uważany jest dziś za dyscyplinę sportową. Pierwsze Mistrzostwa Świata odbyły się w Amsterdamie w 2005 roku, a IPDFA (International Pole Dance Fitness Association)  stara się o uznanie jej za dyscyplinę olimpijską.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.