Jak wybrać matę do ćwiczeń? To nie takie proste zadanie! Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę

Maty do ćwiczeń są dostępne w każdym klubie fitness. Jeśli jednak lubimy ćwiczyć sami w domu lub wolimy mieć swoją osobistą matę - na pewno jest to bardziej higieniczne rozwiązanie - podczas zakupy warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Poznaj rodzaje mat do ćwiczeń i dowiedz się, czym czyścić matę do ćwiczeń.

Mata do ćwiczeń – rodzaje

Mata do ćwiczeń macie do ćwiczeń nie równa. Brzmi absurdalnie, ale to, na jakiej macie ćwiczymy ma naprawdę olbrzymi wpływ na naszą aktywność. Jedne maty są bardziej miękkie, inne nie ślizgają się. Jaką wybrać, aby nasz trening był na najlepszym poziomie?

Wybór maty zależy przede wszystkim od dwóch czynników. Pierwszym jest kwestia naszych osobistych preferencji. Drugi to już bardziej złożona kwestia, nasz wybór powinien zależeć bowiem od ćwiczeń, jakie zamierzamy na niej wykonywać. Wybierasz się na jogę? A może preferujesz sporty siłowe? Poznaj rodzaje mat do ćwiczeń.

Mata do jogi. To mata bardzo lekka, niewielka, dość cienka. Jej grubość waha się od 2,5 do 3,5 mm. Ćwicząc na niej nie liczy się tak bardzo komfort. To, co najważniejsze to przede wszystkim przyczepność podczas wykonywania następnych asan. Warto zadbać o to, aby była to mata antypoślizgowa.

Maty ochronne. Może będziecie zdziwieni, ale ten rodzaj mat nie służy do ćwiczeń. To, jak sama nazwa wskazuje, maty ochronne. Ich zadaniem jest ochrona podłoża przed ewentualnymi uszkodzeniami spowodowanymi używaniem przyrządów do ćwiczeń. Oczywiście tych ciężkich i dużych, na przykład orbitreka.

Maty gimnastyczne. Te wyróżniają się większą grubością oraz wielkością. Służą do treningu gimnastycznego. Mają nas chronić przed uderzeniami, urazami czy kontuzjami. Nie będzie nam łatwo utrzymać na niej równowagi, ale to nie jest jej zadanie. Często ćwiczymy na niej w pozycji leżącej lub półleżącej.

Maty treningowe. To zdecydowanie najbardziej uniwersalny typ maty. Można wykorzystać je do wielu różnych treningów. Ćwiczymy na nich zarówno na pilatesie, używamy ich podczas treningu siłowego czy aerobowego. Celem maty treningowej jest ochrona z jednej strony przed poślizgiem, ale też przed otarciami, stłuczeniami czy kontuzjami.

Jak wybrać matę do ćwiczeń?

Wybierasz matę do ćwiczeń? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i jak wybrać matę do ćwiczeń! Na początek przestań sugerować się ceną. To sprawa drugorzędna. Zwróć uwagę na wymiary maty. Jeśli jesteś wysoki, twoja mata powinna mieć powyżej 190 cm. A gdy jesteś średniego wzrostu lub raczej niski, wystarczy mata o długości 170 lub 180 cm. A jeśli chodzi o szerokość, możemy wybrać modele od 50 do 100 centymetrów. Lepiej wybrać szerszą niż węższą. Pamiętaj, że musisz mieć pewien zapas materiału podczas ćwiczeń.

Kolejnym kluczowym aspektem podczas wyboru maty do ćwiczeń jest grubość. Im grubsza mata do ćwiczeń, tym będzie nam bardziej miękko. Ale to nie zawsze jest wskazane. Owszem przyda się w pozycjach leżących czy w klęku. Jednak gdy chcemy utrzymać równowagę w pozycji stojącej, bardzo miękka mata nam to utrudni.

Warto także zwrócić uwagę na elastyczność maty do ćwiczeń. To aspekt, który pozwoli nam na swobodniejsze przemieszczanie się z tym gadżetem do ćwiczeń. Im bardziej elastyczna, tym łatwiej zwiniemy ją w rulon i szybciej włożymy do pokrowca.

Koniecznie zwróć też uwagę na materiał, z którego została wykonana mata. Najlepiej wybrać taki, który będzie nie tylko miły w dotyku, lecz także będzie łatwy w pielęgnacji i czyszczeniu.

Co zamiast maty do ćwiczeń?

A jeśli nie masz maty i nie zamierzasz jej kupować, to zupełnie się tym nie przejmuj. Ćwiczyć możesz i tak! Co zamiast maty do ćwiczeń? Najlepiej sprawdzi się ręcznik kąpielowe. Cienki materiał jest zazwyczaj dość miękki. Możesz też ćwiczyć na dywanie lub wykładzinie. A gdy potrzebujesz miękkiego posłania, spróbuj ćwiczyć na kocu złożonym na pół.

Czym czyścić matę do ćwiczeń?

Pielęgnacja maty do ćwiczeń jest bardzo ważna. Musimy dbać o higienę, szczególnie gdy często pocimy się na naszej macie. Czym czyścić matę do ćwiczeń? Najlepiej robić to zwykłą gąbką. Wystarczy polać matę do ćwiczeń ciepłą wodą i spryskać ją płynem do mycia naczyń lub żelem pod prysznic. Kilka ruchów gąbką i gotowe!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.