Angelica Divinagracia to 54-letnia instruktorka fitness, która mieszka i pracuje w Los Angeles. Pewnego dnia kobieta obudziła się i poczuła, że jej język jest całkowicie suchy i niemalże przykleja się do podniebienia. Początkowo trenerka myślała, że spowodowane jest to odwodnieniem po intensywnych treningach na siłowni. Po chwili jednak pojawił się ostry ból oka, który jeszcze mocniej zaniepokoił instruktorkę.
Kobieta od razu udała się do okulisty. Lekarz zapytał, czy u pacjentki pojawiła się także suchość w ustach. Odpowiedź twierdząca dała mu pewność co do przyczyny objawów. Zaczął podejrzewać chorobę autoimmunologiczną, zwaną zespołem Sjogrena. Zlecił badania krwi i wizytę u reumatologa.
Diagnoza potwierdziła wcześniejsze przewidywania specjalisty. Okazało się, że trenerka choruje na wspomniany zespół Sjogrena. Zaburzenie zostało nazwane na cześć szwedzkiego okulisty, który w roku 1933 opisał przypadki 19 kobiet, które cierpiały na jednoczesną suchość oczu i ust.
Ten szybko postępujący i przewlekły zespół atakuje tkanki wydzielnicze na całym ciele. Przede wszystkim są to komórki ślinianek i gruczołów łzowych. Może występować jako zaburzenie wrodzone lub wtórne.
Diagnoza może być trudna, ponieważ główne objawy - suche oczy i usta, zmęczenie i ból kończyn - są częstymi dolegliwościami związanymi z dowolną liczbą problemów zdrowotnych. Często zdarza się, że u pacjentów z zespołem Sjogrena objawy pozostają nierozpoznane przez wiele lat.
Moje oczy były wrażliwe na wszystko - jasne światło, wiatr, zimne powietrze, gorące powietrze. Znalazłam w domu okulary przeciwsłoneczne. Obudziłam się rano i poczułam taki ból, jakbym miała szkło w oczach
- wyznała Divinagracia.
Kobieta tłumaczyła swoje złe samopoczucie licznymi i wymagającymi treningami oraz ogólnym przemęczeniem organizmu. Dla osób tak aktywnych i regularnie ćwiczących choroba może być wyjątkowo dotkliwa. Dlaczego? Przede wszystkim przez ciągłe uczucie zmęczenia i ból w okolicach oczu. Są to bardzo dokuczliwe objawy. Angelica zaczęła więc przyjmować regularnie leki i dowiedziała się więcej na temat jej przypadłości.
Trening i odpowiednie ćwiczenia to podstawa zdrowego trybu życia. Aktywność fizyczna pozwala uniknąć wielu chorób, zwłaszcza tych cywilizacyjnych. Zobacz, jak poprawnie wykonywać trening stabilizacji.