Stanie na g這wie i stanie na r瘯ach. Nauka stania na r瘯ach i stania na g這wie. Przeciwwskazania do stania na g這wie i przeciwwskazania do stania na r瘯ach

Stanie na r瘯ach i stanie na g這wie to popularne 獞iczenia. S to tak瞠 pozycje jogi, kt鏎e wesz造 na sta貫 do kanonu gimnastycznych 獞icze. Od czego zacz望 nauk stania na r瘯ach? Czy stanie na g這wie ma jakie przeciwwskazania? Jakie efekty przynosi stanie na r瘯ach, a jakie korzy軼i p造n ze stania na g這wie?

Stanie na rękach - jakie mięśnie pracują?

Stanie na rękach to jedno z popularniejszych ćwiczeń akrobatycznych. Mimo że kojarzymy je przede wszystkim z gimnastykę sportową i akrobatyką, to wywodzi się z pozycji jogi. Stanie na rękach jest bardzo wymagającym ćwiczeniem. Dlaczego? Zakłada, że mamy na tyle silne ręce, że jesteśmy w stanie utrzymać na nich całą masę cia豉. I to w pozycji pionowej, z głową w dół. Ciężar znajduje się wtedy wyłącznie oparty na naszych wyprostowanych rękach.

W jodze pozycja stania na rękach nazywa się adho-mukha-v?k??sana (adho-mukha-vrikszasana), inaczej, w wolnym tłumaczeniu, drzewo z głową w dół. Zastanawiasz się, jakie mi窷nie pracują podczas stania na rękach? Przede wszystkim stanie na rękach wzmacnia barki, ramiona i nadgarstki oraz otwiera i rozszerza klatkę piersiową. Jednak możemy stanie na rękach traktować jako ćwiczenie ogólnorozwojowe, wpływa bowiem na kondycję całego ciała.

Stanie na rękach – nauka

Nauka stania na rękach nie należy do łatwych zadań. Aby sprostać temu wyzwaniu, warto podejść do tego metodycznie i na początek uświadomić sobie, że stanie na rękach to  nie tylko cyrkowa sztuczka, którą możemy zaimponować innym, lecz przede wszystkim ważne ćwiczenie wzmacniające całe ciało.

Nauka stania na rękach zaczyna się od nauczenia stania na rękach przy ścianie i stania na głowie. Ale zacznijmy po kolei. Jakie efekty przyniesie nam nauka stania na rękach? Przede wszystkim wzmocnimy mięśnie i stawy w całym ciele. Pobudzimy także centralny ośrodek nerwowy poprzez zwiększenie świadomości własnego ciała.  Trening stania na rękach poprawia także naszą gibkość i wpływa znacząco na ogólną siłę organizmu.

Stopniowo otwiera ramiona i poprawia siłę przy maksymalnym zakresie ruchu. Możemy także spodziewać się większej siły ramion, barków i tricepsów. Nasz korpus, złożony z mięśni brzucha i pleców, także zostanie solidnie wzmocniony. Podobnie jak nogi i po郵adki, które służą nam do wybicia się górę. Możemy też liczyć na wyrobienie nawyku trzymania prostych pleców i wysmuklenie ciała.

Nauka stania na rękach wymaga oczywiście przygotowania dłoni, nadgarstków, ramion i barków. Warto więc przed przystąpieniem do treningu stania na rękach rozgrzać wszystkie stawu i mięśnie. Nie mamy też co liczyć na sukces, jeśli nigdy wcześniej nie ćwiczyliśmy i mamy słabe mięśnie w górnych partiach ciała. Najpierw należy wzmocnić mięśnie, a dopiero później próbować staną na rękach.

Stanie na głowie – joga

Jak już wspominaliśmy, aby stanąć na rękach, warto na początek próbować stania na głowie. To także pozycja z jogi. Stanie na głowie w jodze nazywamy sirsasaną. Jest to pozycja, która rewelacyjnie reguluję ukrwienie, wpływa na pracę mózgu, dotlenia cały organizm. Należy do pozycji odwróconych.

Stanie na głowie – przeciwwskazania

Oczywiście, jak każde inne ćwiczenie występuje szereg przeciwskazań do stania na głowie. Z racji tego, ze to pozycja odwrócona z jogi, nie powinniśmy wykonywać jej przy nadciśnieniu w gałkach ocznych, przy nadciśnieniu tętniczym, w stanach chorobowych kręgosłupa szyjnego oraz przy chorobach ucha środkowego. Wykluczone jest także stanie na głowie u kobiet, które przechodzą menstruacje.

Stanie na głowie – korzyści

Stanie na głowie to nie tylko sztuczka akrobatyczna. To także ćwiczenie, które angażuje do pracy mięśnie całego ciała. Dzięki niemu korpus zostanie solidnie wzmocniony. Mi窷nie plec闚, barków, ramion staną się silniejsze. Wśród korzyści stania na głowie należy także wymienić poprawę równowagi i lepsze krążenie i brak problemów z oddychaniem. Stanie na głowie usprawni nasz rdzeń i sprawi, że poczujemy się lżejsi, sprawniejsi.

Wi璚ej o: