Naukowcy przestrzegają przed stosowaniem tej diety. Efekty mogą być naprawdę niekorzystne

Współczesny świat stosuje różnego rodzaju diety. Niestety, wiele z nich jest jednak mocno niekorzystnych dla ludzkiego organizmu. Jedną z takich diet jest 22-dniowa dieta wegańska, promowana m.in przez Beyonce. Dlaczego jest ona tak niebezpieczna?

Dieta wegańska, promowana przez takie gwiazdy jak Beyonce czy jej męża Jay'a-Z, może być naprawdę niebezpieczna dla organizmu. Wyklucza ona z codziennego jadłospisu zdrowe kalorie i niezbędne składniki odżywcze. 22-dniowy plan diety wegańskiej eliminuje węglowodany i cukier, a także mięso, ryby i nabiał. Podobno tę dietę miała stosować sama Beyonce, dwa miesiące po porodzie. 

Dieta wegańska promowana przez gwiazdę wcale nie jest zdrowa

Ta dieta dostarcza organizmowi 1.400 kalorii dziennie. Według danych przedstawionych w artykule na stronie BBC News, dorośli ludzie powinni przyjmować minimum 2000-2500 kcal na dzień. W artykule udostępnionym na stronie Daily Mail UK pojawia się także wypowiedź Daniela O'Shaughnessy, członka British Association for Nutrition and Lifestyle Medicine (BANT).: 

Ludzie stosujący tę dietę będą czuli się słabi i notorycznie zmęczeni. Oferowana przez dietę ilość kalorii jest zbyt niska dla każdego.

22-dniowa dieta wegańska została stworzona przez znajomego Beyonce, Marco Borges. W filmie promującym tę dietę, piosenkarka zdradza, że ważyła kiedyś, przed rozpoczęciem diety, aż 80 kg. Wśród udostępnionych przepisów przez użytkowników Instagrama znalazły się przykłady wegańskiego tacos na liściach sałaty, słodkie ziemniaki, makaron z niskotłuszczowym pesto. 

Dietetycy w przeszłości krytykowali dietę. Wyrażali zaniepokojenie, że jest ona zbyt nisko kaloryczna i że opłacone przepisy nie były niczym specjalnym. 

Dr Dana Hunnes z University of California w Los Angeles powiedziała w wywiadzie dla Vice:

Same pokarmy są zdrowe, ale nawet w celu zmniejszenia masy ciała, a zwłaszcza w celu jej utrzymania, należy zwiększyć porcje lub dodać przekąski

Dieta wegańska przygotowana przez Marco Borges nie jest korzystna dla zdrowia, wskazuje na to wiele źródeł. Może grozić efektem jo-jo, brakiem wartościowych substancji w diecie lub zmęczeniem i permanentnym brakiem sił. Pomimo tego, że Beyonce cieszy się sporym uznaniem jako osoba i artystka, nie ma przyzwolenia na promowanie niezdrowych i wyniszczających diet, które nie do końca służą organizmowi. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA