Lidl wprowadza woreczki zamiast plastikowych siatek. Zmiana dotrze do Polski?

Lidl po raz kolejny robi krok w stronę ochrony środowiska. Po rezygnacji z jednorazowych, plastikowych talerzyków, kubków i sztućców, sieć sklepów ogłosiła, że wprowadza w Danii woreczki wielokrotnego użytku na owoce oraz warzywa.
Zobacz wideo

W czerwcu tego roku, sieć sklepów Lidl poinformowała, że od tego sezonu w ich ofercie nie znajdziemy już plastikowych "jednorazówek". Z sezonowej (grillowej) oferty sklepu zniknęły plastikowe kubeczki, talerzyki, sztućce etc. Pojawiły się jednak ich ekologiczne odpowiedniki, zrobione z naturalnej celulozy (tacki, talerzyki), celulozy z dodatkiem poliaktydu (kubeczki) lub samego poliaktydu (słomki). Jednorazowe łyżki, noże i widelce wyprodukowano z poliaktydu z dodatkiem otrębów lub z drewna. Poliaktyd jest to termoplastyczny poliester, który jest wytwarzany z odnawialnych surowców. Jest całkowicie bezpieczny dla człowieka, więc doskonale nadaje się do produkcji tego typu naczyń. Jednak to nie koniec ekologicznej rewolucji Lidla.

Lidl wprowadza woreczki zamiast plastikowych siatek

Lidl Dania ogłosił właśnie, że wprowadza do swojej oferty specjalne woreczki wielokrotnego użytku, które zastąpić mają jednorazowe siatki plastikowe. Duńczycy będą mogli w ten ekologiczny sposób kupować owoce oraz warzywa we wszystkich 119 sklepach. Sieć liczy na to, że inicjatywa ograniczy zużycie jednorazówek na owoce i warzywa o około 20%.

Woreczki będą kosztować 5 DKK za sztukę i można prać w pralce. W dodatku, Lidl zobowiązał się przekazać część wpływów ze sprzedaży woreczków swojemu strategicznemu partnerowi, firmie Plastic Change. Henrik Beha Pedersen, prezes zarządu i założyciel Plastic Change, powiedział: „Zielone torby Lidla to sprytne i proste rozwiązanie, dzięki któremu możemy ograniczyć użycie toreb jednorazowych przy zakupie owoców i warzyw".

Lidl jest pierwszym sprzedawcą w Danii, który zaoferował alternatywę dla jednorazowych toreb plastikowych używanych przy sprzedaży owoców i warzyw. Czy taka alternatywa pojawi się wkrótce w Lidlach w Polsce oraz innych krajach Europy? Z pewnością przekonamy się o tym już wkrótce.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.