Zespół policystycznych jajników. Co to jest PCOS? Jakie są objawy zespołu policystycznych jajników?

Zespół policystycznych jajników często nie wskazuje na żadną konkretną chorobę. Pojawia się niepostrzeżenie i mijają lata zanim kobieta zorientuje się, że cierpi na PCOS. Co to jest zespół policystycznych jajników i jak można go leczyć?

Zespół policystycznych jajników - objawy

Zespół policystycznych jajników, czyli PCOS - Polycystic Ovary Syndrome – to zaburzenia hormonalne, które prowadzą do nieprawidłowej pracy jajników. Powstają w nich pęcherzyki, w których dojrzewa komórka jajowa, ale na tym koniec. Komórki jajowe nie przedostają się dalej do jajowodu. A to tam dochodzi do zapłodnienia. Pęcherzyki obumierają i przeistaczają się w niewielkie torbiele. Z tego powodu zespół policystycznych jajników nazywany jest także zespołem wielotorbielowatych jajników, drobnotorbielkowatych jajników albo zespołem Steina-Leventhala. 

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Zespół policystycznych jajników ma wiele różnorodnych, często wcale nie niepokojących objawów. Na prowadzenie wysuwają się oczywiście bardzo rzadkie, nieregularne miesiączki lub w ogóle ich brak. Ale oczywiście choroba może także pojawić się przy prawidłowych miesiączkach. Cyklom zazwyczaj towarzyszom bardzo obfite krwawienia. Ponadto objawem PCOS jest także długi czas trwania zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Przedłużające się wzdęcia, ból miednicy czy pleców, huśtawka emocjonalna to wszystko może wskazywać na PCOS.

Najczęstszym objawem zespołu policystycznych jajników, który alarmuje kobiety, że coś jest nie tak jest kłopot z zajściem w ciąże. Brak lub naprawdę rzadkie owulacje uniemożliwiają zapłodnienie. Często także lekarze diagnozują zespół policystycznych jajników na podstawie problemów ze skórą. Trudny w leczeniu trądzik, łojotok, łysienie, zarost na twarzy to sygnały, które trzeba sprawdzić pod kątem PCOS.

Bardzo częstym objawem jest też skłonność do tycia. Nadmierne kilogramy, które są trudne do zrzucenia mogą być także objawem zespołu policystycznych jajników.

Zespół policystycznych jajników ma także wiele zaburzeń towarzyszących. Wśród najczęstszych należy wymienić cukrzycę typu 2, choroby układu naczyniowego – choćby nadciśnienie – czy hiperprolkatynemię – nadmiar prolaktyny, hormonu wydzielanego przez przysadkę.

Zespół policystycznych jajników - badania

Zacznijmy od tego, że jajniki u kobiet z zespołem policystycznych jajników są nieprawidłowo zbudowane. Lekarz ginekolog zauważy to od razu podczas badania ginekologicznego. Jajniki są twarde i powiększone. Cechą charakterystyczną jest także biały kolor osłonki i liczne torbiele.

Jednak samo badanie ginekologiczne nie wystarczy, aby w pełni zdiagnozować PCOS. Potrzebujemy także badań hormonalnych, które ustalą poziom androgenów. Szczególnie istotny jest poziom testosteronu.

Zespół policystycznych jajników - leczenie

Leczenie zespołu policystycznych jajników może przebiegać w różny sposób. Wszystko zależy od tego, na czym nam zależy. Motywacją może być unormowanie cykli miesiączkowych, zajście w ciążę, utrzymanie ciąży. W leczeniu zespołu policystycznych jajników najważniejszą są preparaty, których celem jest zmniejszenie stężenie androgenów oraz niwelujące skutki ich działania. Ważne jest także leczenie zaburzeń towarzyszących zespołowi policystycznych jajników.

Niestety żadne leczenie nie gwarantuje wyleczenia PCOS. Na dodatek po odstawieniu kuracji większość objawów wraca po trzech miesiącach. Warto wiedzieć, że środki farmakologiczne także mogą nie działać. Gdy tak się zdarzy, ewentualnością jest leczenie operacyjne. Można wykonać laparoskopię lub laparotomię.

Zespół policystycznych jajników - dieta

Warto wspomnieć o zdrowym stylu życia, który jest zalecany kobietom z PCOS. Kuracja hormonalna jest bardzo obciążająca organizm, więc warto go dodatkowo wzmocnić. Odpowiednia dieta przy zespole policystycznych jajników jest bardzo ważna. Zaleca się więc spożywanie większej ilości warzyw oraz owoców, znaczące ograniczenie węglowodanów i słodyczy.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.