Migreny. Przyczyny i objawy migreny. Czy w ciąży można mieć migreny?

Migrena to jeden z najbardziej dokuczliwych bólów głowy. Jest to bardzo specyficzna dolegliwość, której trudno się pozbyć. Jakie są przyczyny migreny? Skąd biorą się migreny? I czy można ją całkowicie wyleczyć?

Migrena - co to?

Migrena to jeden z rodzajów bólów głowy. Niestety jeden z najgorszych bólów głowy, na który cierpi nawet 15 proc. populacji. Osoby, które cierpią na migreny są często niezrozumiałe przez otoczenie. Dla większości osób ból głowy to nic strasznego. Wystarczy połknąć tabletkę i ból szybko mija. Niestety z migrenami sprawa nie wygląda już tak prosto. Dodatkowo migrenom towarzyszą także często inne objawy. Choćby nudności czy zaburzenia równowagi.

Migrena nazywana jest także pierwotnym bólem głowy. Oznacza to, że nie wynika z innego schorzenia. Pojawia się - można powiedzieć - znikąd i zostaje na długo. Migreny zaczynają się zazwyczaj w młodym wieku. Najpóźniej przed 40. urodzinami. Ale tak naprawdę najnowsze badania pokazują, że migrena może rozwinąć się w każdym wieku. Ostatnio coraz częściej zdarza się, że ten typ bólu głowy pojawia się już u małych dzieci.

Co ciekawe migreny uważa się za „kobiecą” przypadłość. I w tym wypadku jest to trafne określenie. Około 75 proc. osób, które skarżą się na migreny to kobiety.

Migreny zwyczajowo uważane są za typowo kobiecy problem - słusznie, bo tak naprawdę 3/4 spośród wszystkich osób, które cierpią na migreny, to właśnie panie.

Migreny - przyczyny

Migreny są naprawdę częstą przypadłością. A jednak mimo to i mimo licznych badań nad tą dolegliwością do tej pory nie udało się ustalić przyczyny choroby. Oczywiście wiadomo, że wpływ na migreny ma wiele czynników - od genów przez środowisko. Jednak dokładne przyczyny migreny dotychczas wciąż nie są znane.

Coraz częściej mówi się o uwarunkowaniach genetycznych. Okazuje się, że nawet 60 proc.  przypadków „odziedziczyło” to schorzeniem po kimś z rodziny. O roli genetyki, mówią także wyniki badań przeprowadzonych nie tak dawno na bliźniętach. Badania pokazały, że kiedy jedno z rodzeństwa zmaga się z migrenowymi bólami głowy, to ryzyko, że problem ten pojawi się u drugiego bliźniaka, sięgać może nawet powyżej 50 proc.

Wspomnieliśmy także o środowiskowych czynnikach. To także jedna z przyczyny migren. To inaczej „czynniki wyzwalające migrenowe bóle głowy”. I dla każdego to może być coś innego. Możemy tak reagować na stres a nawet na zanieczyszczenie powietrza.

Migreny - objawy

Migrena jest przewrotną przypadłością i przebiegać może bardzo różnie. Co ciekawe zależy to w dużej mierze od tego, jaka postać migreny występuje u danego pacjenta. Należy wymienić przynajmniej cztery typy.

Pierwszym jest okres prodromalny. To taki okres zapowiadający migreny. Może zwiastować ból nawet kilka dni przed migreną. Pojawia się wtedy choćby gorszy humor czy drażliwość. Drugim typem jest aura migrenowa. To zespół objawów, które pojawiają się tuż przed wystąpieniem bólu głowy. Trzecia postać to po prostu napad migreny. A ostatni etap nazywany jest postdromalnym. To zespół dolegliwości, które obserwujemy już po ustąpieniu bólu głowy – mowa tu o ucisku głowy, osłabieniu czy zmęczeniu.

Za typowe objawy migreny można uznać oczywiście jednostronny ból głowy. Migrenowcy opisują go jako nad wyraz silny, tępy, upośledzający normalne życie, wykonywanie nawet najprostszych czynności. Do tego dochodzą nudności, wymioty, nadwrażliwość na bodźce – na przykład na światło czy zapach.

Migrena - leczenie         

Zdarza się oczywiście, że migreny samoistnie przechodzą. Niestety bardzo rzadko. Leczenie migreny odbywa się więc na dwóch etapach. Możemy mówić o leczeniu doraźnym, czyli przyjmowaniu leków przeciwbólowych. Z tymże niestety rzadko pomagają leki dostępne bez recepty. Silne migrenowe bóle wymagają tabletek przepisanych przez lekarza neurologa.

Poza leczeniem doraźnym można także postawić na profilaktykę. W jego przypadku stosowane są na przykład propranolol, kwas walproinowy czy trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne. Niektórzy próbują alternatywnych środków. Jako przykład można tu wymienić choćby akupunkturę czy biofeedback, czyli przezczaszkową stymulację mózgu.

Migreny w ciąży

Migrena w czasie ciąży występuje bardzo rzadko. Migernowcy w okresie ciąży i karmienia piersią „mają spokój” z dokuczliwym bólem głowy. Jeśli jednak się ona pojawia, to zazwyczaj w pierwszym trymestrze i związana jest z zachodzącymi w organizmie kobiety zmianami hormonalnymi. Dzieje się tak przez wysokie stężenie hormonów i rozregulowania ciśnienia krwi. Konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Więcej o:
Copyright © Agora SA