Plank to trudne ćwiczenie, ale nie dla niej. Dana Glowacka wytrzymała ponad cztery godziny

Plank to zdecydowanie jedno z najlepszych ćwiczeń wzmacniających brzuch czy plecy. Na siłowniach regularnie możemy zobaczyć ludzi trzymających tzw. deskę. Z reguły wytrzymują w tej pozycji kilka minut, ale Dana Glowacka jest absolutną mistrzynią w tej dyscyplinie.

Na przestrzeni ostatnich kilku lat sporo mówiło się o tym, że deska to jedno z tych ćwiczeń, które doskonale sprawdza się podczas ćwiczenia mięśni głębokich czy wzmacniania mięśni brzucha i pleców. Większość z nas z pewnością nie raz próbowało wykonać to ćwiczenie. Choć wygląda banalnie, to już po krótkim czasie można poczuć drżenie wszystkich mięśni, bo w rzeczywistości jest bardzo wymagające. 

Dana Glowacka to Kanadyjka, która tak bardzo zakochała się w planku, że postanowiła go robić codziennie, ale nie po kilka minut, a godzin! Spędziła wiele lat na uprawieniu fitnessu i jogi, której jest certyfikowanym instruktorem. Pewnego dnia postanowiła na poważnie zająć się szlifowaniem tego jednego ćwiczenia. Doprowadziło ją to w 2016 roku na International World Cup Plank Challenge w Pekinie. Wtedy udało jej się wytrzymać w desce dwie godziny i pięć minut. 

 

Trzy lata później postawiła sobie za cel pobicie rekordu Guinnessa. W 2019 roku podjęła wyzwanie, a jej wynik przeszedł najśmielsze oczekiwania wszystkich. Dana Glowacka wytrzymała w desce cztery godziny i 20 minut. Na Instagramie opublikowała krótki filmik z bicia rekordu Guinnessa. Na nagraniu widać, że pierwsze godziny w ogóle nie sprawiały jej problemu. Jednak już na kilka minut przed zakończeniem wyzwania można zauważyć na twarzy Dany Glowackiej zmęczenie. 

Nie da się ukryć, że wynik, który osiągnęła kobieta, jest naprawdę imponujący. Jeśli chodzi o męski rekord Guinnessa w wykonywaniu planka, to należy on do Mao Weidonga, który w 2016 roku, wykonywał ćwiczenie przez osiem godzin i jedną minutę. 

Jak poprawnie wykonać deskę? 

Połóż swoje przedramiona na macie, tak by twoje łokcie znajdowały się tuż pod pachami. Oprzyj całe ciało na palcach stóp i unieś je do góry. Ważne jest, by twoje plecy były proste, a głowa była przedłużeniem całego ciała. Najważniejszy jest odcinek lędźwiowy, który nie może być skrzywiony, ani zbyt wysoko uniesiony. Przy wykonywaniu tego ćwiczenia całe ciało jest napięte jak struna.

ZOBACZ TEŻ: Deska, czyli plank. Jak wykonać poprawnie to ćwiczenie?

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.