Kubeczki menstruacyjne tak samo niezawodne jak tampony. Badacze sprawdzili

Kubeczki menstruacyjne są stosunkowo nowym rozwiązaniem, które zjednuje sobie coraz szersze grono odbiorczyń. Dodatkowo okazuje się, że zarówno tampony, jak i kubeczki są tak samo skuteczne. To ciekawe rozwiązanie dla wielu kobiet.
Zobacz wideo

Stosowanie kubeczków menstruacyjnych jeszcze do niedawna było mało popularne i kojarzyło się z trudnościami i dyskomfortem. Wszystko może się jednak zmienić za sprawą najnowszych badań, które wskazują na to, że kubki okresowe są tak samo niezawodne jak tampony. Identycznie zapobiegają wyciekowi krwi, a jednocześnie stosowanie ich nie musi być uciążliwe.

Czym jest kubek menstruacyjny?

Kubeczek menstruacyjny to nic innego jak zbiorniczek z elastycznego i delikatnego dla skóry silikonu. Stosowany może być zamiast tamponu i spełni swoje zadanie przez 12 godzin. Jedyna różnica między tamponem a kubkiem to taka, że tampon wchłania krew, a kubeczek ją "przechowuje". 

Jak się okazuje, wiele kobiet może przestać martwić się o to, że kubeczki menstruacyjne nie spełnią ich oczekiwań. W najnowszym wydaniu naukowego magazynu "Lancet Public Health" opublikowano badania, które potwierdzają wytrzymałość kubków okresowych. By to sprawdzić, przebadano 3300 kobiet i przeprowadzono 43 próby.

Kubki mogą stosować także dziewice - nie ma to żadnego wpływu na finalny efekt. Można je stosować także podczas uprawiania aktywności fizycznych lub pływania. Są tak samo uniwersalne jak tampony.

Czy kubki menstruacyjne są zdrowe?

Okazuje się także, że kubki mogą być bardziej przyjazne dla ciała niż powszechnie używane tampony. Tampony wycierają ścianki pochwy z naturalnej wydzieliny, podczas gdy kubeczki skupiają się jedynie na zgromadzeniu krwi. Zmniejsza to również ryzyko zakażeń bakteryjnych.

Dla wielu kobiet istotny zapewne będzie fakt, że kubeczki menstruacyjne są niezwykle przyjazne środowisku. Jest to ekonomicznie korzystne rozwiązanie, ale jednocześnie pozostaje w zgodzie z naturą. Dlaczego? Warto mieć na uwadze, że rozpad tamponów i podpasek trwa nawet do 800 lat.

Jak dbać o higienę kubeczków menstruacyjnych?

Czyszczenie kubków jest nieodłącznym elementem ich stosowania. Bez obaw, jest niezwykle proste. Wystarczy spłukać je gorącą wodą z mydłem lub użyć sprayu czyszczącego.Jest to bezpieczne, a do czyszczenia samego kubeczka można wybrać na przykład żel na bazie olejków eterycznych Lunette. Dokładne spłukanie idealnie oczyści przedmiot z bakterii.

Kubeczki należy opróżniać od dwóch do czterech razy dziennie. Liczba zależy od intensywności miesiączki. Kubeczek można nosić najdłużej przez 12 godzin. 

Kubeczki menstruacyjne, podpaski czy tampony - co wybrać?

Dla wielu kobiet decyzja wcale nie należy do najłatwiejszych. Kobieta w ciągu życia ma okres od 350 do 450 razy. Wynika z tego, że 10 lat jej życia przypada na menstruację. Sporo, prawda? Dlatego tak ważne jest to, jaką metodę ochrony się wybierze.

Na życie jednej kobiety przypada więc średnio około 130 kilogramów produktów higieny intymnej. W przybliżeniu to aż 10 tysięcy tamponów i podpasek. Porównajmy to teraz z kubeczkami, które są kilkukrotnie trwalsze. Na jeden kubeczek przypada aż do czterech podpasek lub tamponów. Zwiększona pojemność kubeczka przyczynia się do jeszcze większego komfortu dla kobiety - nie tylko fizycznego, ale i ekonomicznego. W perspektywie roku oszczędność przy wyborze kubeczka jest znacząco odczuwalna. Kubeczek menstruacyjny kosztuje od 80 złotych do nawet 150 złotych. Roczna kwota, jaką trzeba wydać na podpaski to dla porównania około 500 złotych. 

Kubeczki menstruacyjne stosować mogą dziewczęta i kobiety w każdym wieku. Polecane są jednak tym, które pierwszy okres mają już za sobą. Przed zastosowaniem kubeczków zalecana jest wizyta u ginekologa.

Rozmiary kubeczków menstruacyjnych

Na rynku znajduje się kilka rozmiarów kubeczków. Każda z kobiet jest inna i rozmiar produktu powinien być dobrany do indywidualnych potrzeb kobiety. Najważniejsze kryteria, według których dobierany jest kubeczek, to: 

1. Czy jest się dziewicą? 
2. Jaka była liczba porodów? 
3. Jaki jest wzrost? 
4. Jaka jest sylwetka?
5. Jaki jest wiek?
6. Jaka jest sylwetka? 
7. Jak rozwinięte są mięśnie dnia miednicy? 

Istnieją aż 4 rozmiary kubeczków: S, M, L, XL. Można je także rozdzielić soft shorty, classic shorty, sport shorty. Istnieją także inne podziały, jednak te wyżej wymienione należą do najbardziej uniwersalnych. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.