Dieta zero waste. Jak ją stosować?

Świat staje się coraz bardziej zanieczyszczony. Jednak mamy dla Ciebie dobrą wiadomość - masz szansę temu zaradzić. Wystarczy, że wprowadzisz do swojego życia kilka zasad i poznasz działanie diety zero waste. Gotowa na zmiany?
Zobacz wideo

Jak działa zero waste?

Dieta zero waste ma przede wszystkim korzystny wpływ na środowisko. Dzięki racjonalnemu podejściu do żywienia, przechowywania rzeczy i kupowania ich. Polak przeciętnie wytworzył ponad 300kg śmieci. Patenty w duchu zero waste i dieta utworzona w myśl tej koncepcji to najnowszy trend, który może przyczynić się do ochrony naszej planety. 

Główną ideą zero waste jest ograniczenie marnowania żywności i przeciwstawienie się niezdrowemu konsumpcjonizmowi. To niezwykle istotny trend, który powinien stać się domeną kolejnych marek i koncernów. 

Jak zacząć stosować dietę zero waste? 

Stosowanie diety zero waste może być naprawdę przyjemne! Pomimo tego, że główne zasady niekoniecznie dotyczą sfery żywieniowej, można je łatwo przepisać i na ten grunt. 

Oto kilka podstawowych zasad, którymi warto się kierować na co dzień:

1. Noś swój kubek. 

W wielu kawiarniach możesz poprosić o przygotowanie świeżej kawy w swoim własnym kubku. Jest to niezwykle zdrowe dla środowiska i dla Ciebie. Nie musisz ze sobą nosić setnego już plastikowego kubeczka, tylko niesiesz dumnie przez miasto swój ulubiony kubek! Wybrać możesz termiczny lub gumowy - wszystko zależy od Ciebie. 

2. Bierz rzeczy na wagę

W wielu sklepach i marketach istnieje możliwość nałożenia artykułów spożywczych do osobnych worków. Mogą być na przykład papierowe. Możesz także zapakować w ten sposób makaron lub ryż

3. Przygotowuj posiłki z resztek

Nie brzmi to dobrze, ale w skróci chodzi o to, by obierki z marchewki, czy szypułki pomidora zbierać w osobnym pudełeczku w zamrażarce. Odsmaż je na łyżce oleju, dodaj wodę oraz szczyptę soli i ugotuj bulion. Szykuje się naprawdę pyszna i eko uczta! 

4. Pij drinki bez słomki

Nikt nie zabrania Ci od czasu do czasu zaszaleć, ale możesz robić to z głową. Nie musisz pić drinków z plastikowymi słomkami. Uprzedź barmana, że tym razem nie zanieczyszczasz planety!

5. Pij wodę z kranu

Kranówka naprawdę nie jest zła. Możesz napełniać ją swoje butelki wielorazowego użytku i przemieszczać się z nimi po mieście. Zwykła butelka rozkłada się przez blisko 1000 lat. Pamiętaj o tym! 

6. Kupuj tylko tyle, ile naprawdę potrzebujesz

Marnowanie jedzenia to problem współczesnego świata. Przeciwstaw się mu! Zadbaj o to, by kupować jedynie najpotrzebniejsze produkty, co do których masz pewność i plan na wykorzystanie. Planeta i portfel na pewno Ci się odwdzięczą. 

Jakie korzyści płyną ze stosowania diety zero waste?

Stosowanie diety zero waste bardzo szybko zaowocuje licznymi korzyściami. Niemalże od razu zauważysz mniejszą ilość śmieci wyrzucanych do przydomowych kontenerów, a w Twoim portfelu zaczną pojawia się zaoszczędzone pieniądze. 

Na pewno poczujesz się lepiej z myślą, że działasz na korzyść dla świata. Pamiętaj, życie według zasad zero waste nie musi być męczące. Podejdź do wszystkiego z głową i przekonaj się, jak wiele zależy od małych zmian! 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.