Zdrowy 22-latek zmarł nagle po przedawkowaniu kofeiny. Jego ojciec ostrzega innych

Zdrowy, młody muzyk z Australii, Lachlan Foote, kilka dni temu został znaleziony martwy w łazience. Jego rodzice dokonali tego tragicznego odkrycia w przeddzień 22 urodzin syna. Według raportu z sekcji zwłok przyczyną śmierci było przedawkowanie kofeiny.

Tuż po śmierci młodego chłopaka zostało wszczęte postępowanie, które miało wyjaśnić przyczynę jego zgonu. Z raportu wynika, że śmierć nastąpiła z powodu nieświadomego spożycia zbyt dużej dawki kofeiny, którą dodał do koktajlu proteinowego. Taką informację zamieścił na Facebooku ojciec Lachlana, który pragnie tym samym ostrzec wszystkich eksperymentujących z podobnymi substancjami.

"Mam nadzieję, że ten wpis uratuje życie osobom, które tak jak Lachlan nie mają w zwyczaju czytać tabeli ostrzegawczych na opakowaniach" - wyznaje pogrążony w żałobie Nigel Foote.

Jak wynika z dochodzenia, chłopak przedawkował kofeinę zupełnie nieświadomie. Nie zdawał sobie sprawy z tego, że jedna łyżeczka czystej substancji jest odpowiednikiem aż 50 filiżanek kawy. Według danych udostępnionych przez Uniwersytet Cornella, na które powołują się zagraniczne media, jedna łyżeczka czystej kofeiny to 5000 miligramów proszku - jest to dawka śmiertelna dla człowieka. "Mieszanie aż dwóch łyżeczek w napoju jest tym samym, co picie 70 energetyków na raz, co może zabić" - przeczytać można w specjalnie przygotowanym arkuszu informacyjnym.

Chłopak był zupełnie nieświadomy niebezpieczeństwa

Najbardziej wstrząsający pozostaje fakt, że młody chłopak zupełnie nie zdawał sobie sprawy z konsekwencji swoich działań. Jeszcze kilka godzin przed śmiercią napisał na swoim facebookowym profilu: "Myślę, że mój proteinowy proszek przestał działać. Zrobiłem shake'a i smakuje okropnie!".

Kofeina to popularna substancja, używana także jako suplement diety i dodawana do koktajli energetycznych w celu uzyskania jeszcze lepszego efektu. Łączenie jej z innym substancjami (na przykład dopingującymi lub lekami, które zawierają takie związki, które wchodzą w niepożądane reakcje z kofeiną) może mieć skutek śmiertelny. Organizm staje się nienaturalnie obciążony, co wyniszcza go i prowadzi do szybkiego zgonu. 

Więcej o:
Komentarze (34)
Zdrowy 22-latek zmarł nagle po przedawkowaniu kofeiny. Jego ojciec ostrzega innych
Zaloguj się
 • stop.polonizacji.europy

  Oceniono 23 razy 19

  W sumie interesujące, że sprzedają kofeinę w proszku a nie na przykład tabletkach, przecież proszek można pomylić z czymś innym lub nasypać za dużo. Skoro już 1 łyżeczka jest niebezpieczna, to faktycznie można to chyba lepiej rozwiązać. Oczywiście zaraz się tu wypowiedzą ludzie nieomylni, "myślący", niepopełniający błędów.

 • alberto_srapovoli

  Oceniono 23 razy 11

  Millenialsi. Przyszlosc nalezy do nich.

 • tukantoko

  Oceniono 14 razy 8

  No tak, przecież czystą kofeinę w proszku można bez problemu kupić w każdym sklepie z kofeiną!

 • wesslingharald

  Oceniono 12 razy 8

  Koktajle proteinowe z dodatkiem kofeiny w wieku 22 lat ... Czym ten biedak by się wspomagał gdyby dożył (mało prawdopodobne) 50-tki?

 • zaharik

  Oceniono 14 razy 8

  artykuł nie wyjaśnia sytuacji - chłopak zrobił sobie koktajl proteinowy na kaca i dodał do niego sproszkowaną czystą kofeinę, niestety za dużo - już łyżeczka takiego proszku jest dawką śmiertelną.

 • racetam

  Oceniono 16 razy 6

  Czy dla autora artykułu kofeina i proteiny to to samo?
  Przedawkował kofeinę.
  Według oświadczenia ojca, nie miało to związku z szejkiem białkowym (co wcześniej przypuszczano)

 • nanorobot

  Oceniono 4 razy 4

  "Według danych udostępnionych przez Uniwersytet Cornella, na które powołują się zagraniczne media, jedna łyżeczka czystej kofeiny to 5000 miligramów proszku"

  Ten 'uniwersytet' powinien być czym prędzej zamknięty jeżeli jego pracownicy wygłaszają takie kretynizmy. Łyżeczka (teaspoon) ma pojemność 5 ml (5 cm3). Gęstość nasypowa kofeiny (bulk density), tzn. gęstość proszku w jakim ona występuje, wynosi 0.22 g/cm3. Tym samym: gęstość = masa/objętość => masa = gęstość*objętość => masa = 0.22 g/cm3 * 5 cm3 = 1.1 g (1100 miligramów).

 • the_foe

  Oceniono 3 razy 3

  byly przypadki śmierci po 10 energetykach dziennie.

 • kornel-1

  Oceniono 1 raz 1

  5000 miligramów. Podejrzewam, że to około 5 gramów. A co sądzi o tym Redakcja Tabloidu?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX