Drgająca powieka - jakie są jej przyczyny? Co zrobić, kiedy powieka skacze? Podpowiadamy domowe sposoby

Drganie powieki, inaczej nazywanie skaczącą powieką, jest zwykle niegroźną, ale męczącą dolegliwością. To jeden z objawów zmęczenia lub przewlekłego stresu. Niestety czasem drgająca powieka ma inne przyczyny, które leżą w zaburzenia neurologicznych. Jakie są przyczyny drgającej powieki i jak można sobie z nią poradzić?

Drgająca powieka zdecydowanie najczęściej dotyczy osób, które są wycieńczone lub mają za mało składników odżywczych. Jednak niekiedy przyczyna ley w schorzeniu neurologicznym. Warto wiedzieć, kiedy skacząca powieka jest powodem do zmartwienia, a kiedy można się nie denerwować i... zjeść kawałek czekolady.

Drganie powieki - co to jest?

Drganie powieki każdy z nas miał choć raz. To szybkie, bezwolne, ciągle powtarzające się ruchy powieki. Dochodzi do nich za sprawą mimowolnych skurczy mięśnia okrężnego oka. To właśnie ten mięsień jest odpowiedzialny za ruch powieką – za zaciskanie, zamykanie czy otwierania oka. Drganie powieki zazwyczaj dotyka powiekę górną, ale czasami zdarza się także drganie dolnej powieki.

Skacząca powieka może nam towarzyszyć przez chwilę. Niestety może także być długotrwałą, a więc także po pewnym czasie męczącą dolegliwością. W takim wypadku do drgania powieki zazwyczaj dołączają także inne symptomy i możemy zastanawiać się nad diagnostyką schorzeń neurologicznych.

Drganie powieki - przyczyny

Przyczyn skaczącej powieki może być naprawdę wiele. Na początek zajmijmy się tymi mniej groźnymi dla naszego zdrowia.

  • Na początek trzeba sprawdzić poziom magnezu w organizmie. Skacząca powieka może oznaczać właśnie niedobór tego pierwiastka. Kolejnymi objawami, które mogę się w takim wypadku pojawić będzie kołatanie serca, drżenie rąk, nerwowość, rozdrażnienie, skurcze mięśni, a nawet bezsenność.
  • Kiedy mówimy o bezsenności, to także one, podobnie jak przewlekłe zmęczenie może wywołać drżenie powiek – zarówno powieki górnej, jak i drżenie powieki dolnej. Czasami może być to zmęczenie po jednorazowym wysiłku fizycznym – na przykład po intensywnym treningu – a czasami po nieprzespanej nocy.
  • Innym ważnym czynnikiem, który może wywołać drgające powieki jest stres. To bezsprzecznie czynnik wielu schorzeń i dolegliwości. Niestety w dzisiejszych czasach, przy naszym szybkim trybie życia, trudno go wyeliminować. Nie wystarczy powiedzieć "nie stresuj się" i stres sam nie zniknie w magicznych okolicznościach. To czasem może oznaczać konieczność zmiany pracy albo terapię u psychoterapeuty.
  • Drganie powieki może także oznaczać problem z używkami. Kiedy używamy za dużo kawy, alkoholu czy papierosów, mogą pojawić się takie przykre konsekwencje.
  • Skacząca powieka może być także wynikiem podrażnienia rogówki lub zapalenia spojówek. Kiedy długo siedzimy przed komputerem, dużo czasu spędzamy za kierownicą czy przed telewizorem, nie trudno o problemy z oczami. W przypadku tym jednak drgająca powieka będzie jednym z kilku objawów schorzenia, które powinno być leczone. W ekstremalnych przypadkach może prowadzić do uszkodzenia wzroku.

Drganie powieki - przyczyny neurologiczne

Powyższe przyczyny drgającej powieki są na szczęście niezbyt groźne. Możemy sobie z nimi łatwo poradzić. Większym problemem jest, gdy u podłoża drgającej powieki leży neurologia. Skacząca powieka może być wynikiem porażenia Bella. To samoistne porażenie nerwu twarzowego. Dopada nas nagle i zawsze paraliżuje mięśnie twarzy po jednej stronie.

Inną poważną chorobą, której może towarzyszyć skacząca powieka, jest stwardnienie rozsiane. W wyniku tej choroby dochodzi do uszkodzenia układu nerwowego. Drgająca powieka to wtedy niestety najmniejszy problem. Dochodzi do zaburzenia czucia, zaburzeń równowagi, upośledzenia czynności ruchowych, problemów z kolejnymi układami.

Inną neurologiczną przypadłością, której może towarzyszyć drgająca powieka jest zespół Tourette’a. Skacząca powieka to jeden z tików, który występuje w tej chorobie. Niekontrolowane ruchy powiek, krzyk czy dziwne zachowania ruchowe pojawiają się w przypadku tej choroby zazwyczaj u dzieci, często w wieku siedmiu lat.

Drganie powieki - leczenie

Skaczącą powiekę leczy się w zależności od tego, jakiej chorobie czy przypadłości towarzyszy. Jeśli to niedobór magnezu wywoła tę dolegliwość, to wystarczy uzupełnić jego braki - na przykład kawałkiem czekolady. Gdy powodem jest zmęczenie, trzeba postawić na odpoczynek. Kiedy za drgającą powiekę odpowiada stres, należy zmienić tryb życia lub przynajmniej wprowadzić techniki relaksacyjne.

Kiedy problem drgającej powieki pojawił się wraz ze schorzeniami neurologicznymi, koniecznie jest skonsultowanie się z lekarzem. Tylko lekarz może wydać profesjonalną opinię i doradzić odpowiednie leczenie.

Więcej o: