Anja Rubik. Kim jest jedna z najsłynniejszych polskich modelek?

Anja Rubik, odkąd skończyła 15 lat, pracuje dla największych marek na świecie.  Jako modelka osiągnęła wszystko, jednak jej aktywność zawodowa to nie tylko wybiegi i sesje zdjęciowe. Co robi poza tym? Jak wyglądała jej droga do popularności?

Anna Rubik – bo tak brzmi jej prawdziwe nazwisko – urodziła się w Rzeszowie 12 czerwca 1983 roku. Kiedy miała cztery lata jej rodzice, oboje weterynarze, zdecydowali się wyjechać zagranicę. Rodzina mieszkała w różnych krajach, w końcu osiadła w Republice Południowej Afryki. Pobyt tam modelka wspomina w wywiadach z dużym sentymentem jako czas beztroskiego dzieciństwa, wolności i obcowania z dziką przyrodą. W latach ’90 Rubikowie postanowili wrócić do Polski. Założyli własną przychodnię weterynaryjną w Częstochowie, gdzie Anja Rubik dorastała.

Anja Rubik: modelka

Pierwszym etapem kariery w modelingu był start w konkursie Elite Model Look w 1997 r. Anja nie zdołała zdobyć pierwszego miejsca, została jednak dostrzeżona i wkrótce zadebiutowała na wybiegu w Mediolanie, zaczęła pojawiać się też w Paryżu. Po zdaniu egzaminu dojrzałości wyprowadziła się do Nowego Jorku. W Stanach Zjednoczonych jej życie zawodowe rozkwitło – świat mody docenił hipnotyzujące spojrzenie niebieskich oczu gwiazdy, jej szczupłą sylwetkę i fotogeniczność.

Lista marek i projektantów, dla których pracowała Anja Rubik jest długa, a zawiera m.in. takich gigantów, jak Valentino, Dior, Emporio Armani, Roberto Cavalii, Kenzo czy Chanel. Od 2010 roku jest twarzą polskiej marki biżuteryjnej Apart. Wizerunek Anji Rubik mogliśmy oglądać na okładkach wielu czasopism, w tym na pierwszej, kontrowersyjnej okładce polskiej edycji magazynu „Vogue”, na której wystąpiła wraz z Małgorzatą Belą na tle zasnutego smogiem Pałacu Kultury i Nauki.

Anja Rubik: działalność medialna

Modelka brała udział w przedsięwzięciach telewizyjnych realizowanych przez stację TVN. Jako ekspertka uczestniczyła w „Top model: zostań modelką” i „Project Runway”. Jako gość występowała też w programach typu talk show, np. u Kuby Wojewódzkiego. Anja Rubik angażowała się też w projekty muzyczne – zagrała w teledysku Mary Komasy do piosenki „Lost me”, a także w klipie do utworu „Chleb” Doroty Masłowskiej, ukrywającej się na tę okoliczność pod pseudonimem Mister D.

Anja Rubik: życie prywatne

Jej pierwszy mąż to serbski model, Sasha Knezevic. Ślub miał miejsce w 2011 roku.  Internauci mogli wówczas zobaczyć zdjęcia z kameralnej ceremonii, która odbyła się w obrządku prawosławnym. Anja wystąpiła w stylowej, krótkiej sukni ślubnej, pan młody zaś w smokingu. Szczęście potrwało tylko kilka lat – w 2017 roku para ogłosiła rozstanie, zgodnie twierdząc, że przebiegło ono w przyjaznej, pełnej szacunku atmosferze. Rok później Knezevic pokazał na swoim Instagramie zdjęcia z niemowlęciem. Sama modelka jest raczej powściągliwa w opowiadaniu o swoim życiu uczuciowym.

Anja Rubik: uroda

Wygląd Anji Rubik jest tematem wielu komentarzy, zarówno pełnych zachwytu, jak i krytycznych. Chociaż Rubik dzięki swojej aparycji osiągnęła status międzynarodowej gwiazdy, wielu zarzuca jej zbyt pociągłą twarz i niedowagę. Złośliwcy nazywają modelkę „naszą szczapą”, a internauci i komentatorzy regularnie sugerują jej problemy z zaburzeniami odżywiania i promowanie niezdrowej chudości w mediach. Wzrost Anji Rubik to 179 cm, a waga wynosi ok. 50 kilogramów. Modelka jest więc rzeczywiście bardzo szczupła. Zdecydowaną reakcję Anji Rubik wzbudził fotomontaż, na którym zdjęcie modelki zostało nałożone na fotografię, przedstawiającą więźniów obozu koncentracyjnego w Ebensee. Gwiazda protestowała, twierdząc, że takie przedstawienie ofiar Holocaustu to brak szacunku. Anja Rubik twierdzi, że jej smukła sylwetka to wynik racjonalnego odżywiania i regularnych ćwiczeń.

Anja Rubik: działalność społeczna

Anja Rubik nie stroni od wypowiadania się w kwestiach politycznych i społecznych. Na swoim Instagramie namawiała do uczestnictwa w wyborach, okazywała wsparcie protestującym nauczycielom. Brała udział w protestach przeciwko zaostrzeniu ustawy aborcyjnej, jest też twarzą i pomysłodawczynią kampanii #sexedpl. Akcja promuje rzetelną edukację seksualną. W jej ramach powstała książka będąca zbiorem rozmów modelki z ekspertami. Rubik porusza w nich m.in. tematy uczuć, dojrzewania, antykoncepcji i pierwszego razu. Organizowane są też spotkania i konferencje, poruszające kwestie szeroko pojętej seksualności. Aktywność medialna Anji Rubik obecnie znacznie przekracza granice świata mody, co spotyka się z krytyką, modelka jednak zdaje się tym nie przejmować i prawdopodobnie zaskoczy swoich fanów jeszcze niejedną inicjatywą.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.