• Link został skopiowany

Pakiet 50-latki: jak o siebie dbać w tym wieku? Dieta, ćwiczenia, badania

Jeśli po 50. urodzinach wciąż chcesz cieszyć się doskonałą formą, zdrowiem i pięknym wyglądem, musisz odpowiednio o siebie zadbać. Rób to z głową, aby cieszyć się jak najlepszymi efektami.
Życie dorosłej kobiety do niedawna miało dwa etapy - przed menopauzą i po niej. Od kilku lat świat lekarski wyróżnia trzeci okres, zwany perimenopauzą, obejmujący kilka lat przed nadejściem przekwitania
Shutterstock
Zobacz wideo

50. urodziny to nie przelewki. To najwyższy czas, aby przemyśleć swój tryb życia i - jeśli wnioski nie będą zachwycające - zmienić podejście do swojego ciała i zdrowia. Wszystko po to, aby jak najdłużej cieszyć się doskonałą formą, smukłą sylwetką i świetnym samopoczuciem. 

1. Dieta dla 50-latki - czego nie powinno zabraknąć w twoim menu?

To, jak się teraz odżywiasz, ma bezpośrednie przełożenie na twoje samopoczucie. Organizm, w szczególności układ trawienny, robi się coraz bardziej wymagający, należy więc zwracać szczególną uwagę na jadłospis i jakość pokarmów, które trafiają na twój talerz. - Spora część 50-latek zażywa hormony regulujące pracę tarczycy, a one mogą zwiększać ryzyko stanów depresyjnych aż o 40 procent, więc warto zabezpieczyć się przed tym probiotykami. Z kolei suplementacja DHEA pod kontrolą lekarza (naturalny hormon steroidowy produkowany w nadnerczach, pomoże zwalczyć przykre skutki menopauzy. W menu kobiety po pięćdziesiątce nie powinno także zabraknąć koenzymu Q10 - radzi Jakub Mauricz, dietetyk, specjalista suplementacji sportowej z poradni dietetycznej BeWell.  

Produkty, których nie może zabraknąć w twojej diecie:

  • Pełne kasze - to wspaniałe źródło energii i jednocześnie dodatkowa pula błonnika dla bakterii jelitowych. Błonnik zapewnia uczucie sytości, jest substancją regulującą wypróżnianie, a z tym coraz więcej osób - szczególnie kobiet po 50. roku życia - ma problemy. Warto więc dbać, żeby nie zabrakło go w menu za sprawą właśnie odpowiedniej podaży kasz, a także warzyw, owoców i bakalii.
  • Oliwa z oliwek, awokado, bakalie - powinnaś po nie sięgać regularnie ze względu na dobroczynne dla organizmu działanie zawartych w nich kwasów tłuszczowych, błonnika, a także witamin A i E. Gwarantują zdrową i promienną cerę, przeciwdziałają powstawaniu zmarszczek i "wykarmią" pozytywnie działające bakterie jelitowe, które wspierają odporność (Lactobacillusy i Bifidobacterie). Bakalie są zdrową, ale kaloryczną przekąską, więc należy po nie sięgać z umiarem.
  • Banany i ryby - są najlepszym strażnikiem doskonałego samopoczucia, smukłej sylwetki i wsparciem dobrej jakości snu, który pomaga się świetnie zregenerować. Zawarty w nich tryptofan jest jednym z najważniejszych aminokwasów regulujących pracę układu nerwowego. Po banana warto sięgać po wysiłku fizycznym (np. jako składnik koktajlu owocowego), a ryby powinny pojawiać się w twoim menu przynajmniej trzy razy w tygodniu.
  • Owoce cytrusowe to bogate źródło witaminy C, a także innych składników odżywczych m.in. garcynianów i antyoksydantów, które warunkują dobre samopoczucie i sprawiają, że cera jest zdrowa i promienna.
Sałatka z cytrusów
Sałatka z cytrusówshutterstock.com

2. Ćwiczenia dla 50-latki - najlepsze aktywności fizyczne w tym wieku

Na 50. urodziny spraw sobie prezent i zainwestuj w karnet na basen, zajęcia jogi lub regularne treningi z trenerem personalnym, które będą dopasowane do twoich możliwości i potrzeb. Jeśli do tej pory byłaś aktywna fizycznie, postaraj się tego nie zmieniać. 

- Po 40. urodzinach u kobiet następuje stopniowy ubytek masy kostnej, co powoduje gorsze nawilżenie stawów. W efekcie stajemy się bardziej narażone na kontuzje. Nie oznacza to jednak, że powinnyśmy unikać aktywności fizycznej. Wystarczy po prostu dopasować ją do swoich możliwości i metryki. Sport pozwala zachować dobrą formę i dłużej cieszyć się świetnym samopoczuciem, a także podkręca metabolizm. 50-latki powinny znaleźć czas na aktywność fizyczną dwa razy w tygodniu. Mogą to być zajęcia z trenerem personalnym, fitness, joga, pilates lub basen. Dobrze, aby jak najczęściej chodziły na spacery - radzi trenerka personalna, Agnieszka Matracka.

3. Badania dla 50-latki - nie zapominaj o kontroli swojego stanu zdrowia

Nawet jeżeli na co dzień czujesz się doskonale i masz masę energii, nie powinnaś zaniedbywać regularnych badań kontrolnych. Każdy z nas powinien je wykonywać regularnie, przez całe życie. Sprawdź, o czym nie wolno ci zapominać po 50. urodzinach.

  • badanie krwi: morfologię wraz z oznaczeniem OB oraz stężeniem cukru, cholesterolu i hormonów tarczycy powinnaś powtarzać co roku,
  • badanie moczu: raz w roku,
  • ginekolog i cytologia: swojego lekarza ginekologa powinnaś odwiedzać minimum raz w roku (z taką samą częstotliwością rób cytologię i USG dopochwowe). USG piersi wykonuj raz w roku (osoby obciążone genetycznie powinny powtarzać badanie co sześć miesięcy), pamiętaj też o samodzielnym badaniu piersi, które powinnaś robić każdego miesiąca,
  • mammografia powinna być wykonywana co roku,
  • RTG klatki piersiowej - rób co dwa lata,
  • EKG: badanie raz w roku,
  • USG brzucha: raz na trzy lata,
  • lipidogram: (określa gospodarkę tłuszczową w organizmie, wskazuje ryzyko rozwoju choroby wieńcowej) co pięć lat,
  • gastroskopia: co trzy lata,
  • kolonoskopia: pierwsze badanie należy wykonać po 50. roku życia i powtarzać co 10 lat (jeśli w bliskiej rodzinie występował rak jelita grubego, należy kolonoskopię powtarzać co pięć lat),
  • badanie densytometryczne (tzw. badanie gęstości kości): warto wykonać je po raz pierwszy po 45. roku życia, należy powtarzać je co trzy-cztery lata,
  • dentysta: kontrola co sześć miesięcy,
  • okulista: wizyta kontrolna co dwa lata.

4. Pielęgnacja 50-latki

Po 50. urodzinach na pielęgnację swojej urody powinnaś poświęcić już nieco więcej czasu i zwracać baczniejszą uwagę na kosmetyki, których używasz. Ich skład nie pozostaje już bez znaczenia, zarówno jeśli chodzi twarz, jak i resztę ciała. - Skóra pięćdziesięciolatki naznaczona jest często zmianami hormonalnymi, związanymi z menopauzą. Bywa przesuszona, staje się wiotka, pogłębiają się zmarszczki, zmienia się owal twarzy. Aby cieszyć się jej pięknym wyglądem jak najdłużej, należy odpowiednio zadbać o odżywienie z regeneracją i wygładzenie. Kremy do twarzy powinny zawierać składniki aktywne tj. kwas hialuronowy, kolagen, retinol, witaminę C i oczywiście filtry przeciwsłoneczne - mówi Dominika Orłowska z Pink Dodo - mobilna kosmetyczka

Poza kremem dobrze jest już regularnie używać serum, w którym składniki aktywne są jeszcze bardziej skoncentrowane. - Nałożenie kremu na serum będzie sprzyjało lepszemu wchłanianiu się tych składników. Do demakijażu z kolei warto używać olejków, które skutecznie, ale i delikatnie usuną makijaż i zanieczyszczenia ze skóry, a jednocześnie nie pozostawią uczucia suchości - Dodaje Dominika Orłowska.

Co poza kosmetykami? Oczywiście profesjonalne zabiegi w gabinecie kosmetycznym, szczególnie takie obejmujące masaż twarzy. Wraz z jogą twarzy są niedocenionymi sposobami walki o poprawę owalu twarzy. - Po pięćdziesiątce stosujmy poza tym co najmniej raz w tygodniu maski algowe (nawilżenie i wygładzenie) i kolagenowe. Obowiązkowe jest picie dużej ilości wody, która pozwala nawilżyć skórę od wewnątrz - dodaje Orłowska. 

 
Więcej o: