Kapsułki z wodą zamiast butelek dla biegaczy. To eko-rewolucja w świecie sportu

Uczestnicy London Marathon zamiast plastikowych butelek lub jednorazowych kubeczków z wodą, na trasie otrzymywali specjalne biodegradowalne kapsułki.
Zobacz wideo

Każdy z nas wie, że w czasie uprawiania sportu nalezy dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Jest to szczególnie ważne dla biegaczy, którzy pokonują długie dystanse. Maratończycy muszą pić wodę nawet w czasie biegu, bo inaczej nie byliby go w stanie ukończyć i mogliby wyrządzić swojemu organizmowi poważne szkody. Organizatorzy wszelkich oficjalnych biegów sportowych na dłuższe dystanse mają obowiązek zapewnić uczestnikom punkty, w których ci będą mogli uzupełnić płyny. Przeważnie są to miejsca rozmieszczone wzdłuż trasy biegu, gdzie sportowcy mogą szybko napić się wody najczęściej z plastikowych, jednorazowych kubeczków, zdarzają się także biegi, w trakcie których obsługa rozdaje im plastikowe, jednorazowe butelki z wodą. Biegacze po ich opróżnieniu wyrzucają je w czasie biegu. Z tego właśnie powodu widopkiem towarzyszącym imprezom biegowym są stosy porzuconego plastiku. Do obowiązków organizatorów takich imprez sportowych należy oczywiście posprzatanie tego rodzaju śmieci po zakończeniu imprezy. Nie zmienia to jednak faktu, że plastikowe, jednorazowe butelki i kubeczki zostały wyprodukowane, zużyte i coś należy teraz z nimi zrobić. A gdyby ich nie było?

Kapsułki z wodą robią karierę

Organizatorzy prestiżowego biegu London Marathon postanowili skutecznie uporać się z problemem ogromnych ilości zużywanego w czasie imprezy plastiku. Spodobał im się startupowy pomysł Skipping Rocks Lab, firmy, która stworzyła oohowater - biodegradowalne kapsułki z wodą i postanowili wykorzystać je w czasie biegu. Uczestnicy maratonu zamiast butelek i kubeczków z piciem otrzymywali na trasie wspomniane kapsułki, które łatwo mogli opróżnić. Są one zrobione z błonki wytworzonej z ekstraktu z wodorostów. Po zużyciu rozkłada się w zaledwie 4-6 tygodni. Można ją nawet połknąć. Poprzednie edycje London Marathon przyczyniały się do zużycia ponad 200 tysięcy plastikowych butelek zaledwie w ciągu jednego dnia.

 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.