Przekażą milion dolarów organizacji charytatywnej, jeśli papież Franciszek zostanie weganinem

Papież Franciszek otrzymał nietypową propozycję. Jeżeli na czas Wielkiego Postu zrezygnuje ze wszystkich produktów odzwierzęcych, Blue Horizon International Foundation przekaże milion dolarów na wybraną przez niego organizację charytatywną.
Zobacz wideo

Dziś ważny dzień dla katolików - Środa Popielcowa. W tym dniu chrześcijanie spożywają jeden posiłek do syta i całkowicie rezygnują z mięsa. W środę rozpocznie się także okres Wielkiego Postu, czyli czas pokuty, który przygotowuje do przeżycia najważniejszych dla chrześcijan świąt wielkanocnych. W tym roku będzie on trwał do 18 kwietnia. 

Organizacja pozarządowa Million Dollar Vegan, która zajmuje się promowaniem diety roślinnej, zaproponowała papieżowi Franciszkowi przejście na dietę wegańską w okresie Wielkiego Postu. W zamian za to organizacja wspierająca kampanię Blue Horizon International Foundation przekaże milion dolarów na cele charytatywne.

12-letnia Genesis Butler, która jest twarzą kampanii i od sześciu lat jest na diecie wegańskiej, w spocie promującym akcję przytacza szereg argumentów przeciwko przemysłowej hodowli zwierząt. Zwraca uwagę na jej wpływ na zmiany klimatyczne czy utratę bioróżnorodności.

Genesis jest również najmłodszą prelegentką na konferencji naukowej TEDx, która organizowana jest corocznie przez amerykańską fundację non-profit Sapling Foundation. To właśnie dzięki temu organizacja, która zajmuje się promowaniem diety roślinnej, wybrała ją na swoją ambasadorkę.

Dziewczyna odwiedziła również Watykan, gdzie spotkała się z o. Pawłem Ptasznikiem i złożyła na jego ręce podpisaną przez 80 tysięcy osób petycję, która dotyczyła podjęcia wyzwania i przejścia przez Ojca Świętego na weganizm. Ojciec Paweł obiecał przekazać ją papieżowi Franciszkowi. 

Wielu ludzi uważa, że Ojciec Święty powinien zgodzić się zostać weganinem przez okres 40 dni. W ten sposób, jako przywódca miliardowej wspólnoty, zwróci uwagę na cierpienie zwierząt, a także wesprze wybraną przez siebie organizację charytatywną. Weronika Pochylska, koordynatorka kampanii Roślinniejemy, która promuje dietę roślinną w Polsce, w rozmowie z "Wprost" mówi:

Myślę, że akcja jak najbardziej ma szanse na powodzenie. Jest to okazja do spróbowania nowych smaków, a dodatkowo znaczącego wsparcia wybranej organizacji charytatywnej. Brzmi jak podwójna wygrana.

Decyzja ma zostać podjęta przez Ojca Świętego w środę, tj. 6 marca 2019 roku. Jeżeli się zgodzi i do 18 kwietnia nie będzie spożywał żadnych produktów odzwierzęcych, Blue Horizon International Foundation przekaże milion dolarów wybranej przez papieża Franciszka organizacji charytatywnej. Dlaczego akurat Blue Horizon International Foundation przekaże pieniądze? Ponieważ za misję obrali sobie inwestowanie w inicjatywy, które przyspieszą proces usunięcia zwierząt z globalnego łańcucha pokarmowego. W ten sposób powstała współpraca z  Million Dollar Vegan

Zalety i wady diety wegańskiej 

Weronika Pochylska, rozmawiając z "Wprost", zwróciła również uwagę na to, że osoby, które odżywiają się w ten sposób, żyją dłużej. - Ostatnie wyniki z badań Nurses’ Health i Health Professionals Follow-up Study wykazały, że śmiertelność ze wszystkich przyczyn jest mniejsza u osób, które jedzą dużo białka roślinnego, a mało zwierzęcego. Dlatego uważam, że dieta roślinna powinna służyć papieżowi nawet dłużej niż przez 40 dni - powiedziała. 

Dieta wegańska wyklucza spożywanie jakichkolwiek produktów zwierzęcych w tym mięsa, ryb, jajek, miodu i produktów mleczarskich. Choć mogłoby się wydawać, że ta dieta jest uboga w wartości odżywcze, nic bardziej mylnego. Do korzyści zdrowotnych wegan można zaliczyć: zmniejszoną wrażliwość na alergie, poprawę funkcji układu immunologicznego, zmniejszenie ryzyka cukrzycy, poprawę zdrowia serca czy zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka. To wszystko dlatego, że weganie nie spożywają przetworzonej żywności, która często bywa głównym źródłem problemów ze zdrowiem. 

Jakie są wady diety wegańskiej? Przede wszystkim osoby, które decydują się na ten rodzaj odżywiania, narażone są na niedobory witamin i minerałów, takich jak: kwasy tłuszczowe Omega-3, witamina B-12, wapń, witamina D, żelazo, cynk, białko. 

Każdy z tych składników jest niezwykle potrzebny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, a jego niedobory mogą mieć różne skutki uboczne. Przy diecie wegańskiej warto robić regularne badania krwi, aby wykluczyć potencjalne niedobory i im zapobiec. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.