Kontrowersyjny model butów Nike. Internauci chcą jego wycofania

Nike Air Max 270 ma zostać wycofany ze sprzedaży. Tego oczekują internauci, którzy podpisali petycję. Założycielka akcji jest wściekła an producentów butów. Nie chodzi o to, że są niewygodne, czy źle wykonane, ale o napis na podeszwie.

PODNIEŚ POŚLADKI W 10 MINUT

Dziewczyna domaga się wycofania modelu butów z Nike z powodów religijnych

Na stronie change.org Saiqa Noreen założyła petycję, w której żąda wycofania modelu butów AIR MAX 270. Dziewczyna swoją decyzję argumentuje tym, że na podeszwie znajduje się napis AIR MAX, który po odwróceniu ma wyglądać, jak pisane po arabsku słowo "Allah".

Nike wyprodukowało buty Air Max 270 z napisem na podeszwie przypominającym słowo Allah po arabsku, które z pewnością zostanie zatarte, zadeptane i zabłocone. To oburzające, że Nike pozwala, by imię Boga znalazło się na bucie. 

- pisze Saiqa. 

Odwrócony napis Airmax ma wyglądać jak słowo Allah po arabskuOdwrócony napis Airmax ma wyglądać jak słowo Allah po arabsku fot. screen ze strony petycji Saiqa Noreen

Dlaczego to tak bardzo rozwścieczyło dziewczynę? Prawdopodobnie ,dlatego że prawo arabskie jest naprawdę surowe w stosunku do osób, które obrażają Allaha. Dodatkowo dotknięcie kogoś podeszwą buta, uważane jest za wyjątkowo wulgarny gest. Przykładem może być historia, kiedy to jeden z arabskich dziennikarzy, rzucił kiedyś butem w prezydenta  George'a W. Busha, chcąc go w ten sposób obrazić. 

Petycja w sieci staje się coraz bardziej popularna, a z minuty na minutę podpisuje ją coraz więcej osób. 

Nike odpowiada na zarzuty 

W przypadku takich zarzutów Nike nie pozostał obojętny. Rzecznik prasowy marki w rozmowie z Fox News wyjaśnił, że logo to nic innego, jak stylizowana wersja modelu AIR MAX. 

Nike szanuje wszystkie religie i poważnie traktuje obawy tej natury. Logo AIR MAX zostało zaprojektowane jako stylizowana reprezentacja znaku towarowego AIR MAX firmy Nike. Ma odzwierciedlać tylko markę AIR MAX. Wszelkie inne skojarzenia są niezamierzone.

- czytamy w oświadczeniu marki. 

To nie pierwszy raz, kiedy Nike ma taki problem 

Okazuje się, to nie pierwszy kiedy Nike musi zmierzyć się z zarzutem, że "coś" w ich butach przypomina słowo "Allah". W 1997 roku Nike miało problemy z płomiennym logo, które również niektórym przypominało słowo "Allah". Tamta historia dla brandu nie miała jednak dobrego zakończenia. Firma musiała wycofać 38 000 par butów na całym świecie i przekazać 50 000 dolarów islamskiej szkole podstawowej w Stanach Zjednoczonych. Oczywiście, biorąc pod uwagę jak wielką firmą jest Nike, te liczby nie są jakieś kolosalne, ale plama na wizerunku pozostaje. 

Czy w tym przypadku będzie tak samo? Skończy się wycofaniem modelu Nike Air Max 270, czy może sprawa jednak ucichnie?

 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.