Buty do biegania damskie - jak wybrać odpowiedni model?

Buty do biegania to pierwsza rzecz, o którą musi zadbać każdy biegacz - zarówno początkujący, jak i profesjonalista. Na rynku dostępnych jest obecnie wiele najróżniejszych modeli, dlatego wybranie odpowiedniego może przysparzać nie lada trudności. Jak zatem znaleźć buty do biegania najlepiej dopasowane do naszych potrzeb i czym kierować się przy ich zakupie? Podpowiadamy!

Jakie buty do biegania wybrać?

Buty do biegania to najważniejszy element wyposażenia każdego biegacza. To przede wszystkim od nich zależy nasz komfort w trakcie treningu. Źle dobrane mogą nie tylko utrudniać bieg, ale także przyczyniać się do kontuzji. Jak zatem wybrać model, z którego będziemy zadowoleni?

Na początku musimy odpowiedzieć sobie na pytanie: jaki typ stopy posiadamy? Najlepiej sprawdzić to za pomocą testu wodnego, który pomoże nam określić rodzaj naszego podbicia. Poniżej pokazujemy jak wykonać test wodny w 4 krokach: 

  • przygotuj kartkę papieru
  • zamocz spód stopy w wodzie
  • postaw stopę na przygotowanej kartce
  • porównaj odciśnięty kształt stopy z poniższymi wzorami

Test wodny - rodzaj podbiciaTest wodny - rodzaj podbicia fot. Shutterstock

  1. NISKIE PODBICIE - wybierz buty do biegania z systemami podtrzymującymi (motion-control). Modele te charakteryzują się nieco większym ciężarem i dość dużą sztywnością.
  2. WYSOKIE PODBICIE - wybierz buty z systemami amortyzującymi (cushioned). Modele te charakteryzują się elastyczną podeszwą oraz lekko zakrzywionym kształtem. 
  3. NORMALNE PODBICIE - wybierz buty z systemami stabilizującymi (stability). Modele te charakteryzują podeszwą wykonaną najczęściej z materiałów o różnej zwartości.

Biegasz w mieście czy po lesie?

Zanim zdecydujesz się na konkretne buty do biegania musisz sobie odpowiedzieć na jeszcze jedno bardzo ważne pytanie: po jakiej nawierzchni będziesz biegać najczęściej?

Modele dedykowane nawierzchniom twardym będą skonstruowane inaczej niż te przeznaczony do nawierzchni miękkich. Buty dopasowane do terenu, po którym będziemy biegać, zapewnią nam prawidłową amortyzacje i uchronią nas przez ewentualnymi kontuzjami.

Buty do biegania po asfalcie

Buty do biegania po twardych nawierzchniach (tj. ulice, chodniki czy betonowe ścieżki) charakteryzują się przede wszystkim dużą elastycznością i stosunkowo małą wagą. Posiadają także płaski bieżnik oraz dobrą amortyzację. Nasz ranking TOP 5 modeli do biegania po asfalcie znajdziesz TUTAJ.

Buty do biegania w terenie

Buty trailowe, czyli te przeznaczone do biegania po naturalnym terenie (np. po lesie czy po polnych drogach) charakteryzują się twardą podeszwą oraz agresywnym bieżnikiem. Mają one za zadanie zapewniać odpowiednią stabilizację oraz chronić podbicie. 

Ranking butów do biegania

Wybierając buty do biegania nie sugeruj się ich wyglądem czy tym, co jest aktualnie w modzie. Postaw na sprawdzone marki, które specjalizują się w produkcji wysokiej jakości modeli. Obecnie firmy wytwarzające profesjonalne buty do biegania mają bardzo rozbudowany asortyment, więc z pewnością znajdziesz takie, które przypadną ci do gustu. Do jednych z najbardziej docenianych marek na rynku należą m.in. ASICS, Salomon, Merrell, Mizuno, Saucony oraz Nike i Adidas.

 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.