Pulsometr - ile kosztuje, jak go używać i jaki wybrać?

Pulsometr to nieodłączny element wyposażenia każdego sportowca, nie tylko biegacza. Jego zadaniem jest monitorowanie pracy serca w czasie rzeczywistym. Dzięki temu możesz na bieżąco reagować na tempo treningu.

INTERWAŁOWY TRENING ODCHUDZAJĄCY

Pulsometr monitoruje pomiar tętna. Im jest wyższe, tym nasz organizm pracuje na wyższych obrotach. Optymalny i bezpieczny trening to taki, w którym puls nie przekracza pewnej granicznej wartości, tak zwanego HRmax., czyli tętna maksymalnego. 

To właśnie od tętna w dużej mierze zależy to jak spalamy tkankę tłuszczową i w jakim czasie. Monitorując tętno w czasie rzeczywistym jesteś w stanie szybciej osiągnąć wymarzone efekty i uniknąć tak zwanego "spalania mięśni". 

Jak biegać z pulsometrem? 

Sportowcy i osoby amatorsko uprawiające jakąkolwiek aktywność fizyczną zazwyczaj decydują się na pulsometr podczas treningów biegowych. Bieganie nie tylko świetnie poprawia kondycję fizyczną i wytrzymałość, ale również spala tkankę tłuszczową. 

Nie bez powodu biegacze decydują się na ten gadżet. Jeżeli w założeniach treningu mają rozpisaną aktywność fizyczną na danym tętnie, nie ma innej możliwości by wykonali ten trening bez pulsometru. 

Pulsometr świetnie sprawdzi się w długich biegach, ale również interwałach, w których ważna jest praca na zmiennym tętnie. 

Jaki pulsometr wybrać? 

Obecnie na rynku dostępnych jest sporo modeli pulsometrów, z najróżniejszych półek cenowych. Podstawowe i najmniej zaawansowane urządzenia można kupić już za 100 zł. Za te bardziej zaawansowane z opcją GPS, termometrem i barometrem kosztują nawet 1500 zł, więc jak widać różnica jest ogromna. Wszystko zależy od tego na jakim poziomie zaawansowania jesteś, a także jaką konkretnie funkcję pulsometru potrzebujesz. 

Najpopularniejszym rodzajem pulsometru jest ten, który kształtem przypomina zwykły sportowy zegarek. Wystarczy, że założymy go na rękę, a urządzenie samo podczas aktywności fizycznej poda nam tętno, na którym obecnie pracujemy. Takiego sprzętu nie poleca się jednak zawodowym sportowcom, ponieważ wynik może być niewiarygodny. Ci, którzy chcą polepszać swoje wyniki powinni zdecydować się na pulsometr, który umieszcza się na wysokości klatki piersiowej, a także odbiornik (zegarek lub komputer), na którym widać wyniki. 

Pulsometr - ranking 2019 

W poniższym zestawieniu znajduje się dziesięć aktualnie najpopularniejszych pulsometrów w sieci. 

1. Polar V800 - cena: 1068 zł 

2. Beurer PM 235 - cena: 146 zł 

3. Beurer PM 45 - cena: 342 zł 

4. inSPORTline Fiman  - cena: 250 zł 

5. Beurer PM 62 - cena: 290 zł 

6. Beurer PM 90 - cena: 501 zł 

7. Beurer PM 25 - cena: 199 zł 

8. Beurer PM 15 - cena: 122 zł 

9. HI-TECH MEDICAL KTP-100 PRO - cena: 124 zł 

10. Pulsometr Sigma PC-10.11 - cena: 189,90 zł 

Poza pulsometrami coraz bardziej popularne stają się także krokomierze, o których możecie przeczytać tutaj

 
Więcej o:
Copyright © Agora SA