Jesteś nieustannie zmęczona, masz problemy z koncentracją, często dokuczają ci bóle głowy, ale wszystko zrzucasz na stres i przepracowanie? To błąd. Objawy anemii można łatwo pomylić ze skutkami przepracowania czy zmęczenia. Anemia to zdecydowanie kobieca choroba (80% chorujących stanowią kobiety), więc zwłaszcza panie powinny mieć się na baczności.
Odpowiedz na poniższe pytania i sprawdź, czy powinnaś wykonać badania krwi:
Jeśli odpowiedź brzmiała TAK, nawet na zaledwie kilka pytań, powinnaś zgłosić się do lekarza, który skieruje cię na morfologię i szczegółowe badanie krwi, które wykryje lub wykluczy anemię.
W przypadku podejrzenia anemii wykonuje się badania krwi, czyli morfologię wraz z oznaczeniem poziomu żelaza, gdyż to właśnie niedobór tego pierwiastka jest bardzo częstą przyczyną występowania anemii.
Interpretując wyniki badań, pod uwagę bierze się:
hemoglobinę (Hb) - prawidłowe wartości badań są dla każdego laboratorium różne, jednakże dla Hb oscylują w granicach: u kobiety 12–16 g/dl, u mężczyzn 14–18 g/dl
czerwone krwinki - osiągają one wartości: dla kobiet 4,2–5,4 mln/mm3, dla mężczyzn 4,7–6,2 mln/mm3
hematokryt - dla kobiet 35–47%, dla mężczyzn 42–52%
Dieta w anemii powinna być bogata w żelazo, szczególnie to pochodzące z produktów zwierzęcych, gdyż ludzki organizm przyswaja je w 30 proc. Bogate w żelazo produkty to m.in. wątroba wieprzowa, mięso wołowe, mięso indycze oraz kurze. Przy anemii, oprócz mięsa, warto także jeść dużo warzyw i owoców, które dostarczają witaminę C, kilkukrotnie zwiększającą przyswajalność żelaza. Szczególnie bogate w witaminę C są: natka pietruszki, acerola, rokitnik, czarna porzeczka, owoce dzikiej róży, a także papryka. Warzywa strączkowe, takie jak: groch, biała fasola czy soja również są niezłym źródłem żelaza. Należy jednak wymoczyć je w wodzie, by pozbyć się z nich kwasu fitynowego, który utrudnia wchłanianie żelaza.