Anemia dotyka coraz więcej kobiet. Jak ją rozpoznać?

Anemia jest chorobą, w której występują zaburzenia związane z czerwonymi krwinkami oraz hemoglobiną. Nieleczona może być przyczyną m.in. anemii sierpowatej, dlatego warto mieć się na baczności i obserwować swoje ciało. Jak rozpoznać pierwsze objawy, które powinny zmobilizować nas do wizyty u lekarza? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Legalny doping dla sportowców. Energetyczny koktajl z buraka [HAPS FIT]

Jesteś nieustannie zmęczona, masz problemy z koncentracją, często dokuczają ci bóle głowy, ale wszystko zrzucasz na stres i przepracowanie? To błąd. Objawy anemii można łatwo pomylić ze skutkami przepracowania czy zmęczenia. Anemia to zdecydowanie kobieca choroba (80% chorujących stanowią kobiety), więc zwłaszcza panie powinny mieć się na baczności.

Odpowiedz na poniższe pytania i sprawdź, czy powinnaś wykonać badania krwi:

  1. Jesteś nieustannie zmęczona oraz odczuwasz senność mimo, że się wysypiasz?
  2. Masz problemy z koncentracją?
  3. Zaobserwowałaś u siebie łamliwość paznokci oraz gorszą kondycję włosów?
  4. Jesteś blada lub twój odcień cery zdecydowanie zbladł?
  5. Masz ciągłe uczucie zimna?
  6. Jesteś rozdrażniona lub miewasz stany depresyjne?
  7. Miewasz częstsze zawroty oraz bóle głowy?
  8. Podczas wysiłku fizycznego miewasz duszności?
  9. Zauważyłaś często pojawiające się zajady w kącikach ust?
  10. Miewasz mroczki przed oczami?
  11. Pojawiły się u ciebie uciążliwe wzdęcia i zaparcia?
  12. Miewasz kołatanie serca?
  13. Straciłaś apetyt lub uległ on zmniejszeniu?

Jeśli odpowiedź brzmiała TAK, nawet na zaledwie kilka pytań, powinnaś zgłosić się do lekarza, który skieruje cię na morfologię i szczegółowe badanie krwi, które wykryje lub wykluczy anemię. 

 

Jakie badania powinien zlecić lekarz w diagnostyce anemii?

W przypadku podejrzenia anemii wykonuje się badania krwi, czyli morfologię wraz z oznaczeniem poziomu żelaza, gdyż to właśnie niedobór tego pierwiastka jest bardzo częstą przyczyną występowania anemii.

Interpretując wyniki badań, pod uwagę bierze się:

hemoglobinę (Hb) - prawidłowe wartości badań są dla każdego laboratorium różne, jednakże dla Hb oscylują w granicach: u kobiety 12–16 g/dl, u mężczyzn 14–18 g/dl

czerwone krwinki - osiągają one wartości: dla kobiet 4,2–5,4 mln/mm3, dla mężczyzn 4,7–6,2 mln/mm3

hematokryt - dla kobiet 35–47%, dla mężczyzn 42–52%

Dieta w przypadku anemii

Dieta w anemii powinna być bogata w żelazo, szczególnie to pochodzące z produktów zwierzęcych, gdyż ludzki organizm przyswaja je w 30 proc. Bogate w żelazo produkty to m.in. wątroba wieprzowa, mięso wołowe, mięso indycze oraz kurze. Przy anemii, oprócz mięsa, warto także jeść dużo warzyw i owoców, które dostarczają witaminę C, kilkukrotnie zwiększającą przyswajalność żelaza. Szczególnie bogate w witaminę C są: natka pietruszki, acerola, rokitnik, czarna porzeczka, owoce dzikiej róży, a także papryka. Warzywa strączkowe, takie jak: groch, biała fasola czy soja również są niezłym źródłem żelaza. Należy jednak wymoczyć je w wodzie, by pozbyć się z nich kwasu fitynowego, który utrudnia wchłanianie żelaza.

 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.