Krokomierz - wierny kompan codziennych spacerów. Dlaczego warto z niego korzystać?

To niewielkie urządzenie lub - coraz częściej - aplikacja w smartphonie pozwala sprawdzać, czy chodzimy wystarczająco dużo, aby zachować zdrowie, formę i szczupłą sylwetkę.

Ile powinniśmy chodzić w ciągu dnia?

Zgodnie z zaleceniami dietetyków i lekarzy, a także samych krokomierzy i aplikacji służących do zliczania kroków, każdego dnia powinniśmy ich robić 10 tysięcy. To oczywiście tylko ogólnie przyjęta norma, która pozwala zachować zdrowie i cieszyć się dobrą formą, ale im więcej chodzimy każdego dnia, tym lepiej dla nas. Do zliczania ilości kroków, jakie wykonujemy każdego dnia służy krokomierz. To bardzo popularny dziś sprzymierzeniec w walce o zdrowie, dobrą formę i szczupłą sylwetkę. 

Każdego dnia powinniśmy wykonywać min. 10 tysięcy kroków.Każdego dnia powinniśmy wykonywać min. 10 tysięcy kroków. Pinterest

Dlaczego warto korzystać z krokomierza?

Urządzenie lub aplikacja służąca do zliczania kroków pozwala bardzo precyzyjnie określać, czy realizujemy założenie robienia 10 tysięcy kroków każdego dnia. To doskonała motywacja, bo podpowiada kiedy np. warto zrezygnować z powrotu do domu autobusem na rzecz dłuższego spaceru. Przydaje się także amatorom nordic walking, bo dzięki niemu mogą sprawdzać swoje postępy treningowe, porównywać osiągnięcia ze znajomymi i wzajemnie dodatkowo się motywować. Krokomierze przeważnie dostarczają także informacji o ilości spalonych kalorii, co jest bardzo cenną informacją dla osób, które walczą z nadprogramowymi kilogramami.  

Aplikacje zliczające kroki przeliczają je także na ilość spalonych kalorii.Aplikacje zliczające kroki przeliczają je także na ilość spalonych kalorii. Pinterest

Jak działa krokomierz? 

Klasyczne krokomierze na rękę zliczały kroki w oparciu o działanie wahadła, które rejestrowało ruch naszych bioder. Niestety ich wskazania nie zawsze były precyzyjne, szczególnie jeśli mowa o najtańszych modelach wartych kilkanaście złotych. Dziś zdecydowanie większą popularnością cieszą się zegarki z krokomierzem lub krokomierze w formie aplikacji na smartphon, które działają dzięki wykorzystaniu funkcji GPS. Ich wskazania są zdecydowanie bardziej szczegółowe, doskonale wiedzą, czy przemieszczamy się pieszo, czy środkiem komunikacji, przeliczają nasze kroki na kilometry, informują ile kalorii spaliliśmy etc. 

Krokomierz – jaki wybrać odpowiednią aplikację 

Aplikacje na smartphone i smartwatch, które zliczają ilość kroków, a jednocześnie dostarczają całą masę innych związanych z tym informacji cieszą się coraz większą popularnością. Właśnie dlatego jest dostępna ich cała masa. Oto kilka z nich:

  • WalkLogger - coś dla osób, które nie poświęcają zbyt dużo czasu na aktywność fizyczną, lubią spacery, albo takich, którzy mają nadzieję, że krokomierz dopiero zmotywuje je do uprawiania sportów. 
  • Endomondo - popularna aplikacja dla biegaczy i amatorów jazdy na rowerze także zlicza kroki. Dostarcza także wielu innych cennych informacji dotyczących m.in.: ilości spalonych kalorii, naszego tętna, czasu marszu i nawodnienia organizmu. 
  • Krok - prosta aplikacja na Iphona, która pozwala zliczyć ilość przebytych każdego dnia kroków. 
  • Moves - odznacza się charakterystycznym widokiem mapy
  • Steps+ - dostarcza szczegółowe i bardzo czytelne wykresy dziennej aktywności
 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.