Jazda na łyżwach - zimowa aktywność dla całej rodziny. Jak zacząć?

Nie masz ochoty na standardowy trening? Wybierz się na łyżwy - połączysz przyjemne z pożytecznym. Podpowiadamy jak się przygotować do takiej aktywności.

Zima nieco ogranicza możliwości aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu, ale oczywiście ich nie uniemożliwia. Nordic walking, jazda na nartach, snowboardzie, nartach biegowych? Każdy znajdzie coś dla siebie. Amatorzy sportów zimowych, którzy aktualnie nie planują wyjazdu na stok, mogą wybrać się na łyżwy. To doskonała alternatywa dla rutynowego treningu na siłowni, czy sali fitness, łączy sport z doskonałą zabawą. Na łyżwy można się wybrać ze znajomymi lub rodziną i doskonale spędzić czas na  świeżym powietrzu. Od dziecka nie jeździłeś na łyżwach? Nic straconego! 

Jakie łyżwy kupić? Figurowe, czy hokejowe? 

Jeśli do tej pory nigdy nie jeździłaś na łyżwach lub miałaś je na nogach kilka razy w dzieciństwie, zanim zdecydujesz się na zakup łyżew, lepiej na początku je wypożyczyć. Może się bowiem okazać, że łyżwiarstwo to zdecydowanie nie jest sport dla ciebie. Poza tym musisz sprawdzić, czy lepiej zainwestować w łyżwy hokejowe, czy figurowe. Dla osób początkujących zwykle poleca się łyżwy hokejowe. Konstrukcja ich buta zapewnia większą stabilność na tafli niż w przypadku łyżew figurowych, a to z kolei przekłada się na nasze poczucie bezpieczeństwa. Poza tym przeważnie kończą się nad kostką, dzięki czemu usztywniają ją i chronią przed ewentualnym skręceniem lub inną kontuzją. Łyżwy hokejowe mają także wzmocnienie w okolicy pięty, które lepiej chroni ścięgno Achillesa. Płozy łyżew hokejowych pozwalają "brać" szersze zakręty, co jest typowe w czasie nauki jazdy i u osób początkujących, poza tym w takich łyżwach znacznie łatwiej jest hamować. Z kolei łyżwy figurowe są lepsze dla osób, które już opanowały jazdę po tafli i zamierzają szlifować swoje umiejętności i wzbogacić je o piruety, spirale, czy podskoki. Płozy łyżew figurowych są znacznie cięższe, a do tego są zakończone ząbkami, które znacznie zwiększają naszą zwrotność i pozwalają wykonywać rozmaite tricki oraz elementy choreograficzne. 

Jazda na łyżwach daje masę satysfakcji i pozwala spalić sporo kalorii.Jazda na łyżwach daje masę satysfakcji i pozwala spalić sporo kalorii. Pinterest

Jak jeździć na łyżwach?

Przede wszystkim odpowiedzialnie i bezpiecznie. Brawura jest tu zupełnie nie na miejscu. Fakt, że potrafisz przejechać kilkadziesiąt metrów bez upadku, nie czyni cię jeszcze wytrawną łyżwiarką. Pamiętaj, że na lodowisku zwykle jest masa dzieci, z których część dopiero uczy się jeździć. Rozglądaj się bacznie, żeby przypadkowo nie spowodować zderzenia z innym użytkownikiem lodowiska i nie zrobić nikomu krzywdy. Jeśli zamierzasz postawić swoje pierwsze kroki na lodowisku, nie ma sensu rozglądać się za instruktorem. Wystarczy ktoś znajomy, kto podpowie na początku kilka rzeczy i pomoże utrzymać się na nogach. reszta zależy już od ciebie – twoich możliwości, formy, samozaparcia i fantazji! Pamiętaj, że przed wejściem na lodowisko, warto nieco się rozgrzać - zrobić kilka przysiadów, podskoków, krążeń kolan i bioder. Rozgrzewka chroni przed kontuzjami. Do dzieła!

Jazda na łyżwach to doskonały trening dla nóg i pośladków.Jazda na łyżwach to doskonały trening dla nóg i pośladków. Pinterest

Jak się ubrać do jazdy na łyżwach?

Przede wszystkim wygodnie. Dopasowane dżinsy lepiej zostawić w szafie, bo krępują ruchy, co odbiera przyjemność z jazdy. Dobrze wybrać wygodne, ciepłe spodnie i lepiej nie zapomnieć o grubych skarpetkach. Warto także zabrać ze sobą szalik lub rękawiczki. Gruba puchowa kurtka może się okazać zbyt ciepła, więc lepiej postawić na cieńszą kurtkę lub grubą bluzę, a pod nią założyć bieliznę termoaktywną. Łyżwiarki w sukienkach i spódniczkach wyglądają co prawda wdzięcznie, ale kilka upadków na zimny, twardy lód z pewnością utwierdzi cię w przekonaniu, że nie był to najlepszy wybór. 

Gdzie jeździć na łyżwach?

Zdecydowanie bezpieczniej jest wybierać miejskie lodowiska, niż zamarznięte rzeki, jeziora, czy sadzawki. Ponieważ w ostatnich latach jazda na łyżwach stała się bardzo popularną zimową rozrywką, większość polskich miast ma swoje lodowiska. Są na zimę otwierane na terenach OSIR-ów lub MOSIR-ów, wiele dzielnic dba o to, aby na ich terenie pojawiło się przynajmniej jedno tego typu miejsce. 

 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.