Jak zacząć jeździć na nartach?

Na naukę nigdy nie jest za późno. Ta zasada dotyczy także nowych dyscyplin sportu, w tym oczywiście jazdy na nartach. Podpowiadamy od czego zacząć.

Narciarstwo cieszy się w Polsce długą i bogatą tradycją. Umiejętność jazdy na nartach daje dużo satysfakcji, pozwala aktywnie spędzać czas zimą, dobrze bawić się na stoku ze znajomymi i rodziną. Jeśli do tej pory jazdy na nartach nie ma wśród twoich aktywności, najwyższa pora to zmienić! 

Nauka jazdy na nartach pod okiem doświadczonego instruktora będzie bezpieczna i efektywna.Nauka jazdy na nartach pod okiem doświadczonego instruktora będzie bezpieczna i efektywna. Pinterest

Jak zacząć jeździć na nartach?

Jeśli planujesz wyjazd zimowy połączony z nauką jazdy na nartach, lepiej pomyśleć wcześniej o odpowiednim przygotowaniu. Dowiedz się, czy w twoim klubie fitness w grafiku nie pojawiły się zajęcia typu ski class, które przygotowują do uprawiania sportów zimowych. Na tego typu zajęciach szczególnie dużą uwagę poświęca się kolanom, bo to one najczęściej ulegają kontuzjom podczas jazdy na nartach. Warto więc je wzmocnić, aby oszczędzić sobie niepotrzebnych urazów. Kilka tygodni przed planowanym wyjazdem na narty znajdź więc czas na regularny trening. Dobierając sprzęt narciarski, niezależnie, czy zamierzasz kupić własny, pożyczyć z wypożyczalni lub od kogoś znajomego, należy poradzić się kogoś doświadczonego, bo źle dobrane buty lub narty mogą skutecznie utrudnić lub wręcz uniemożliwić efektywną naukę. 

Dowiedz się, co jeszcze możesz zrobić, żeby odpowiednio przygotować się do nauki jazdy na nartach: Przygotowanie do nart. Trening przed wyjazdem na stok.

Do sezonu narciarskiego warto się odpowiednio przygotować.Do sezonu narciarskiego warto się odpowiednio przygotować. Pinterest

Zasady jazdy na nartach - pierwsze kroki na stoku

Pierwsze kroki na nartach można postawić samodzielnie, najlepiej na tzw. oślej łączce, czyli miejsca do nauki dla absolutnie początkujących. Każdy większy ośrodek sportowy zarówno w Polsce, jak i za granicą ma takie miejsce. Można wtedy oswoić się z butami narciarskimi i samymi nartami, wyczuć równowagę etc. Kilka krótkich zjazdów pługiem i pora oddać się w ręce doświadczonego narciarza. Na nartach może nas oczywiście nauczyć jeździć znajomy, ale zdecydowanie lepiej skorzystać z usług profesjonalnego, doświadczonego instruktora. Pokaże kilka ćwiczeń, przekaże najważniejsze informacje, aby już od początku pracować nad prawidłową techniką jazdy. Bardzo trudno pozbyć się złych nawyków nabranych podczas pierwszych dni na nartach. Poza tym nauka jazdy na nartach z instruktorem, to gwarancja, że cały proces będzie przebiegał sprawnie, będzie efektywny i przyjemny.

Technika jazdy na nartach jest bardzo ważna!

Kilka godzin spędzonych pod okiem instruktora na stoku może nie wystarczyć. Odpowiednia technika jazdy na nartach jest bardzo ważna. Istotne jest zarówno ustawienie samych nart, balans ciała, pochylenie się do przodu, ugięcie kolan pod odpowiednim kontem, praca rąk z kijkami. Tego niedoświadczony narciarz nie nauczy się sam, więc dobrze jest poprosić kogoś bardziej doświadczonego o ewentualne uwagi i podpowiedzi. Właściwa technika jazdy gwarantuje większą satysfakcję, sprawia też, że jazda na nartach przestaje być męcząca i obciążająca dla stawów. 

 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.