Kask narciarski - obowiązkowe wyposażenie każdego użytkownika stoku. Jaki wybrać?

Kask narciarski znacznie podnosi nasze bezpieczeństwo na stoku. Aby odpowiednio spełniał swoją funkcję, należy go dobrze dobrać. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę.

Wybierasz się na narty? Świetnie! Pomyśl jednak o swoim bezpieczeństwie i ciesz się z beztroskich chwil na śniegu. Na stoku coraz trudniej zauważyć dziś narciarzy lub snowboardzistów, którzy jeżdżą bez kasków. Na szczęście większość z nich zdaje sobie sprawę z ewentualnych zagrożeń w czasie szusowania i dba o swoje bezpieczeństwo. Nawet, gdy jesteśmy doświadczonymi narciarzami lub snowboardzistami, jesteśmy pewni swoich umiejętności, a na stoku czujemy się pewnie, warto mieć świadomość, że ewentualny wypadek może wydarzyć się nie z naszej winy. Brawurowy wyścig? Nieodpowiedzialne zabawy? Jazda pod wpływem alkoholu? Dziecko, które wymknęło się spod kontroli rodziców? Takie sytuacje mają miejsce bardzo często. Lepiej więc odpowiednio się zabezpieczyć. Tym bardziej, że producenci sprzętu narciarskiego robią wszystko, aby ich kaski były atrakcyjne i stanowiły efektowny element garderoby na stoku. Dostępne na rynku kaski muszą spełniać normę bezpieczeństwa PN-EN 1077:2010, która szczegółowo określa wymagania dotyczące tego typu sprzętu określone dyrektywą europejską. Aby dodatkowo zwiększyć swoje bezpieczeństwo, przed wyjazdem na narty warto także wybrać się na Ski class.

Dobrze dobrany kask narciarski można nosić cały dzień i o tym nie pamiętać.Dobrze dobrany kask narciarski można nosić cały dzień i o tym nie pamiętać. Pinterest

Kask narciarski - jak dobrać?

Kask narciarski gwarantuje nam bezpieczeństwo na stoku. Ważne więc, żeby był dobrze dobrany, bo to warunkuje jego skuteczność. Aby odpowiednio dobrać kask narciarski, należy go przymierzyć, więc kupowanie go online jest ryzykowne. Najlepiej udać się do sklepu ze sprzętem dla narciarzy i snowboardzistów i zwrócić się o pomoc do obsługi. Pracownicy takich sklepów zwykle sami są amatorami sportów zimowych więc na temat sprzętu i odzieży wiedzą naprawdę sporo. Kask powinien dobrze przylegać do głowy, należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby w żadnym miejscu nas nie uciskał. Pamiętaj, że będziesz go mieć na głowie przez wiele godzin, więc jeśli będzie źle dobrany lub niewygodny, noszenie go okaże się prawdziwą katorgą. Warto zwrócić uwagę na to, aby był możliwie lekki i aby zapięcie pod brodą było wygodne. Niektóre modele kasków mają system regulacji rozmiaru. To doskonałe rozwiązanie, jeśli np. planujesz szusowanie w duży mróz i wiatr i w związku z tym zakładasz pod kask kominiarkę lub cienką, bezszwową czapkę. Prawidłowo dobrany kask powinien sięgać ok. 2 cm nad brwiami, dzięki czemu masz gwarancję, że dobrze ochroni czoło. Warto wybrać model, który ma uchwyt na pasek gogli, dzięki czemu lepiej się trzymają.  

Dowiedz się, jak się odpowiednio przygotować do wyjazdu na narty! 

Kaski narciarskie damskie i kaski narciarskie męskie

Zasadniczo nie ma między nimi różnicy jeśli chodzi o budowę i funkcje. Kaski narciarskie dla kobiet można poznać po typowo damskiej kolorystyce i coraz częściej - efektownych wzorach. Te męskie mają bardziej stonowane kolory. Warto jednak pamiętać, że ważniejsze niż wygląd kasku jest jego funkcja.

Kask narciarski dla dziecka znacznie zwiększa jego bezpieczeństwo na stoku.Kask narciarski dla dziecka znacznie zwiększa jego bezpieczeństwo na stoku. Pinterest

Kask narciarski dla dzieci

Jeśli planujesz zakup kasku narciarskiego dla dziecka, najlepiej postawić na model z systemem regulacji rozmiaru, dzięki czemu małemu narciarzowi posłuży kilka sezonów. Upewnij się, ze kask nie jest za mały, że dobrze przylega do głowy i ma wygodne zapięcie, które pozwoli dziecku samodzielnie go zakładać i zdejmować. Wybierz model z uchwytem na pasek gogli, co zmniejsza ryzyko ich zgubienia. Postaw też raczej na bardziej zabudowany model, taki, który jednocześnie chroni uszy.

 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.