Jak wytrwać w noworocznych postanowieniach? 5 niezawodnych sposobów

Ty też rozpoczynasz 2019 rok z całą listą noworocznych fit-postanowień? Podpowiadamy, co zrobić, żeby w nich wytrwać i na stałe zmienić swój tryb życia, a nie zniechęcić się po kilku dniach lub tygodniach.

1. Skonfrontuj swoje noworoczne postanowienia z rzeczywistością

Kiedy skończyło się rozprężenie związane z końcówką starego roku i opadły już emocje związane z rozpoczęciem kolejnego, warto na spokojnie przeanalizować wszystkie swoje noworoczne postanowienia. Często bywa tak, że pod koniec roku, w związku ze świątecznym obżarstwem, a potem błogim lenistwem, planujemy od stycznia postawić sobie poprzeczkę naprawdę wysoko. Drakońska dieta, mordercze treningi, rozmaite kursy i aktywności rzadko kiedy mają szansę przetrwać w naszym kalendarzu więcej niż kilka dni lub tygodni. Jeśli zaplanowałaś w 2019 roku więcej czasu poświęcać na sport, a do tej pory niewiele miałaś z nim wspólnego lub byłaś w stanie znaleźć na niego czas raz, góra dwa razy w tygodniu, nie ma sensu zakładać, że teraz to się zmieni i zaczniesz odwiedzać siłownię lub klub fitness codziennie. Lepiej robić to rzadziej, ale jednak regularnie. Zacznij od założenia, że będziesz poświęcać czas na aktywność fizyczną 2-3 razy w tygodniu. Jeśli to się uda, po jakimś czasie możesz zwiększyć częstotliwość lub długość swoich treningów. To samo dotyczy diety. Jeżeli zdecydowałaś się zrzucić nadprogramowe kilogramy i zacząć zdrowo się odżywiać, najlepiej zwróć się o pomoc do dietetyka. Podpowie z czego na początek zrezygnować, ułoży dopasowany do twoich potrzeb jadłospis.    

2. Do realizacji swoich noworocznych postanowień dobrze się przygotuj

Najlepiej znaleźć kompana! Jeśli np zamierzasz odstawić słodycze lub picie kawy - zrób to razem z przyjaciółką, która ma ten sam zamiar, będzie Wam dużo raźniej i będziecie się nawzajem wspierać. To samo dotyczy diety lub regularnych wizyt na siłowni. Te ostatnie wymagają przejrzenia garderoby i zaplanowania ewentualnych zakupów. Jeżeli z kolei zamierzasz rzucić palenie, poszperaj w internecie, na pewno znajdziesz sposoby, które znacznie ułatwią realizację tego mądrego postanowienia. Pamiętaj, że spora część otaczających cię ludzi składa sobie rozmaite obietnice 31 grudnia. Popytaj znajomych, może mają dla ciebie jakieś porady lub podzielą się swoimi sposobami na wytrwanie w postanowieniach.  

Kompan w noworocznych postanowieniach to gwarancja dodatkowej motywacji.Kompan w noworocznych postanowieniach to gwarancja dodatkowej motywacji. Pinterest

3. Nie poddawaj się! Jednorazowe wpadki zdarzają się wszystkim

Poważna zmiana nawyków, czy stylu życia wymaga poświęceń. Choć zwykle bywa tak, że w pierwszych dniach stycznia mamy masę energii i jesteśmy dobrej myśli, już po kilku tygodniach nasza motywacja spada, zdarzają się rozmaite wpadki: odpuszczenie treningu na rzecz wieczoru z ulubionym serialem, wielka porcja tortu bezowego zamiast zdrowej sałatki etc. Nie poddawaj się. Takie chwile zwątpienia zdarzają się wszystkim, a jednorazowe wpadki nie muszą przekreślać twojego planu. Ważne, żeby wytrwale dążyć do celu i nie przejmować się ewentualnymi niepowodzeniami. Jeśli jesteś bliska poddania się, przypomnij sobie, dlaczego właściwie złożyłaś sobie taką, a nie inną obietnicę. Pomyśl o frustracji, która cię czeka, jeśli zrezygnujesz z realizacji postanowienia.  

4. Nie oczekuj cudów, uzbrój się w cierpliwość

Jeżeli jednym z twoich noworocznych postanowień jest zrzucenie zbędnych kilogramów, pamiętaj, ze jest to żmudny, długi i pracochłonny proces. Cierpliwość jest tu niezbędna. Chyba nie oczekujesz, że uda Ci się zrzucić 10 kg w miesiąc? Jeśli 1 stycznia odstawiłaś kawę lub słodycze, zrezygnowałaś z energetyków lub ulubionych fast foodów, nie oczekuj, ze zaczniesz się czuć lepiej z dnia na dzień. Organizm musi przyzwyczaić się do zmiany, daj mu trochę czasu, a z pewnością niebawem zauważysz pierwsze efekty w postaci lepszego samopoczucia.   

Za drobne sukcesy warto się nagradzać.Za drobne sukcesy warto się nagradzać. Pinterest

5. Nagradzaj się za każdy sukces

Jeśli udało ci się zrzucić kolejny kilogram, a regularne treningi przynoszą widoczne skutki, należy ci się nagroda! Wypad do kina z przyjaciółką? nowa para kolczyków? A może "kontrolowana" uczta? Zastanów się, co sprawi ci najwięcej przyjemności i zrób to! Takie drobne nagrody doskonale motywują i dodają nam energii do dalszego działania. 

 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.