5 chorób skórnych, które możesz złapać na siłowni. Zobacz, na co uważać

Pot, łzy, krew, mocz wywołany wysiłkiem fizycznym... brzmi strasznie, ale lista tego, co może znajdować się na siłowni znacznie dłuższa. Zobacz, jakie infekcje czyhają na ciebie w sali fitness i jak się przed nimi zabezpieczyć.

Każdego dnia nasza skóra ma styczność z ogromną ilością bakterii i zarazków. Znajdują się wszędzie. Niestety sale gimnastyczne i łazienki w klubach fitness to miejsca, w których czują się szczególnie dobrze. W sytuacji, gdy bardzo dużo osób używa tego samego sprzętu sportowego, rozprzestrzeniają się błyskawicznie i powodują różnego rodzaju infekcje. Nie jest to jednak powód, aby od razu rezygnować z regularnych treningów! Należy jednak zachować ostrożność i odpowiednio zadbać o higienę. Zobacz, na co warto uważać i jak uniknąć chorób skórnych, które można "złapać" w tych miejscach.

Oto choroby skóry, które według dermatologów zdarzają się najczęściej:

Infekcje grzybicze 

Infekcje te wywoływane są przez rozwój pleśniopodobnych grzybów lub drożdży, które żyją na martwych tkankach skóry, paznokciach i włosach. Istnieje wiele grzybów i można się nimi zarazić na wiele sposobów. Warunki grzybicze dzielą się na dwie kategorie: Niektóre grzyby żyją naturalnie na skórze jako część mikrobiomu skóry, jednak czasem mogą być przyczyną infekcji. Inne grzyby mogą pochodzić z twojego otoczenia lub kontaktu skóry ze skórą z osoby zakażonej i również skutkować infekcją.

Podczas gdy infekcje grzybicze są zazwyczaj powierzchowne, mogą zdarzyć się również takie, które niosą ze sobą poważniejsze skutki na przykład u osób z osłabionym układem odpornościowym, takich jak dzieci, osoby starsze i osoby z problemami autoimmunologicznymi oraz HIV. 

Jeśli uważasz, że możesz stać się ofiarą jednego z tych zakażeń, powinieneś dostać swoje symptomy przez dokumentację - szczególnie jeśli przez jakiś czas cierpiałeś na objawy lub nie miałeś już tego typu problemów - mówi dr Schlessinger. (kim jest ten doktor i skąd) Ale jeśli jest to powtarzający się problem, który wcześniej zdiagnozowano, możesz wcześniej zatrzymać objawy lub aktywnie leczyć za pomocą kremów / aerozoli OTC.

Rodzaje infekcji grzybiczych

Grzybica stóp i dłoni

Noszenie klapek pod prysznicem, gdy kąpiesz się w miejscu publicznym to konieczność. W ten sposób chronisz się przed grzybami, które dobrze się rozwijają w ciepłych, wilgotnych miejscach, takich jak prysznic. Objawy infekcji grzybiczej stóp to najczęściej łuszczenie się skóry, zaczerwienienie, rany, wysypki, swędzenie lub pieczenie, szczególnie skóry między palcami.

Jak jej zapobiec?

Noszenie obuwia pod prysznic i zmiana skarpet po każdym treningu zmniejszają szanse wystąpienia infekcji. Upewnij się, że twoje klapki są utrzymane w czystości, dezynfekuj je regularnie i susz po każdym użyciu, aby grzyby nie mogły się w nich rozwinąć. Jeśli trenujesz boso np jogę lub sztuki walki, zdejmij buty w ostatniej chwili. Najlepiej dopiero na samej macie. 

Grzybica pachwin

Spowodowana tym samym gatunkiem grzybów (jakim?). Zdarza się częściej u mężczyzn (z powodu anatomii), jednak kobiety też mogą się jej nabawić. Wygląda jak czerwone łatki, które pojawiają się zazwyczaj w pachwinach, na udach i fałdach międzypośladkowych. Poza czerwonymi odczynami, mogą pojawiać się również pęcherzyki. Grzybica dodatkowo objawia się swędzeniem i potliwością.

Jak jej zapobiec?

Zawsze kładź swój czysty ręcznik nad sprzęcie, na którym będziesz siedziała. Tylko nie używaj tego ręcznika później, aby osuszyć się po prysznicu.

Grzybica paznokci

Możesz się nią zarazić zarówno na paznokciach, jak i paznokciach stóp, ale najczęściej jest występuje na nogach ze względu na ciepłe środowisko skarpet. Charakteryzuje się twardym, żółtym pogrubieniem paznokci, a czasami nawet ich bólem. 

Jak jej zapobiec?

Możesz uniknąć grzybicy paznokci w taki sam sposób, w jaki unikasz grzybicy stóp: nosić (czyste i suche) klapki pod prysznic, zmieniać skarpetki po zajęciach i pozwolić, aby twoje buty treningowe wyschły przed kolejnym ich użyciem. 

Grzybica skóry głowy, łupież pstry

Drożdże to coś, co każdy ma naturalnie na skórze i zwykle nie powodują żadnych infekcji. Wilgotność, zmiany hormonalne w organizmie, częste korzystanie z sauny i przebywanie w spoconych ubraniach sprzyjają rozwojowi grzybicy. Jej objawy to przebarwienia/plamki na skórze, łuszczenie się skóry, świąd, uczucie dyskomfortu (napięcia skóry). Jeśli jesteś osobą podatną na łupież, szczególnie dbaj o higienę. Bierz prysznic od razu po treningu, możesz również używać szamponów przeciwłupieżowych. 

Jak zapobiegać infekcjom grzybiczym w siłowni?

Pamiętaj: Łatwiej jest zapobiegać infekcjom grzybiczym, niż je leczyć. Podsumowując:

  • Dezynfekuj maszyny gimnastyczne, maty do jogi i obciążniki przed ich użyciem
  • Nigdy nie chodź boso po siłowni, w szatni i pod prysznicem
  • Jeśli musisz wziąć prysznic, używaj klapek, pamiętaj aby później wyczyścić je mydłem i porządnie wysuszyć
  • Jeśli nie bierzesz prysznica, zmień przynajmniej swoje przepocone ubrania treningowe na czyste i suche
 
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.