5 sposobów na to, by się w końcu wyspać

Jesteś ciągle zmęczona i niewyspana? Chroniczne zmęczenie dopada w okresie jesienno-zimowy dotyczy większości z nas. Brak słońca, brak dostępu do świeżych warzyw i owoców, zimno, szaro i ponuro - to wszystko sprawia, że najchętniej nie wychodzilibyśmy z pod kołdry. Co zrobić, by się w końcu wyspać?

1. Uzupełnij niedobory

W okresie jesienno-zimowym jesteśmy bardziej narażeni na niedobory witamin i minerałów w naszym organizmie. Zła dieta i brak suplementacji mogą przyczynić się do zwiększonego uczucia zmęczenia. Dlatego w pierwszej kolejności zadbaj o odżywienie swojego organizmu. Najważniejsze witaminy, których może ci brakować w tym okresie to witamina D oraz witamina C. 

Poznaj 8 powodów, dla których potrzebujemy witaminy D

2. Kładź się 20 minut wcześniej przed planowaną godziną

Połóż się około 20 minut wcześniej. Odłóż telefon, wyłącz komputer i telewizor oraz zgaś światło. Spróbuj się wyciszyć. Spokojna pozbawiona zbędnych bodźców będziesz spała, jak niemowlę.

 

3. Przystopuj z alkoholem, jedzeniem i piciem

Nie jedz na noc i nie pij słodkich napojów oraz alkoholu. Jedzenie i picie zmusza twój organizm do trawienie. W związku z czym ten zamiast w nocy odpoczywać, będzie pracował. Po alkoholu z pewnością nieco szybciej zaśniesz, jednak ten sen nie będzie dobrej jakości. Będzie płytki i przerywany, dlatego zrezygnuj z picia alkoholu w tygodniu lub przynajmniej do kilku godzin przed snem.

4. Wstawaj trochę wcześniej

Rano zrywasz się z łóżka, pędzisz szykując się do pracy? Spróbuj wstać trochę wcześniej. Mimo, że z pewnością nie będzie to łatwe, to spokojna pobudka z chwilą na wypicie kawy i posłuchanie energetycznej muzyki pozwoli ci się rozbudzić i pozytywnie zacząć nowy dzień.

 

5. Wypróbuj aromaterapię

Znajdź chwilę dla siebie i przed snem zrób sobie mini SPA. Preparaty zawierające olejki eteryczne możesz wykorzystać do balsamowania ciała, ale możesz również rozpalić w domu kadzidło lub wziąć gorącą, aromatyczną kąpiel. Do tego świetnym pomysłem jest zaparzenie melisy, która cię wyciszy tuż przed snem. 

 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.