Czy seks może zastąpić trening? Intensywność porównywalna jest do marszu

Intensywny wysiłek cardio vs intensywne spalanie kalorii w łóżku? Czy seks jest w stanie zastąpić aktywność fizyczną i dzięki niemu można spalić tyle kalorii, co na treningu? Seks zamiast ćwiczeń byłby rozwiązaniem idealnym, które łączy przyjemne z pożytecznym. Ale czy to realne?
Zobacz wideo

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Montrealu oszacował, że przeciętna kobieta w trakcie uprawiania seksu zużywa około 60 kalorii w ciągu 20 minut. Natomiast mężczyźni nieco więcej, bo około 100. Intensywność ta jest porównywalna do umiarkowanego marszu. Czy wobec tego może zastąpić standardowy trening? 

5 korzyści dla zdrowia płynących z regularnego uprawiania miłości

Czy seks może zastąpić trening?Czy seks może zastąpić trening? KB

Ile trwa przeciętny stosunek?

60 kalorii w ciągu 20 minut nie brzmi źle, gdyby nie fakt, że przeciętny stosunek trwa około kilkunastu minut. Z badań przeprowadzonych przez lekarzy z Kliniki Psychiatrii w Hadze, którzy przebadali 500 par z wielu krajów, wynika, że średni czas trwania stosunku wynosi około pięciu minut. Wraz z wiekiem ten czas skraca się i po 40. roku życia przeciętny mężczyzna jest w stanie uprawić seks przez około dwie minuty.

Oznacza to, że sam stosunek nie jest raczej dobrym rozwiązaniem i alternatywą dla treningu cardio. Uprawiając seks, nie jesteśmy w stanie spalić tak wielu kalorii, jak w trakcie biegania czy jeżdżenia na rowerze. Przy założeniu, że 30 minut biegania to około 300-400 spalonych kalorii, by osiągnąć taki rezultat, musielibyśmy uprawiać seks przez ponad półtorej godziny. 

Smog, a trening na świeżym powietrzu. Czy ćwiczenie na zewnątrz jest korzystne dla zdrowia?

Trening cardio a seksTrening cardio a seks Pinterest

Warto zaznaczyć, że mimo iż stosunek płciowy nie pomoże nam w walce z tkanką tłuszczową, to ma on wiele innych zalet prozdrowotnych. Seks wspomaga układ oddechowy, sercowo-naczyniowy oraz nerwowy. To świetny sposób relaksacji i jeden z najlepszych naturalnych środków nasennych. Dlatego naszą poradą jest, by wykonać trening, a po treningu udać się pod wspólny prysznic i zrelaksować umysł oraz ciało.

Więcej o:
Copyright © Agora SA