Nowy savoir-vivre na siłowni już obowiązuje. O tych niepisanych zasadach warto pamiętać

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, jak najszybciej wprowadź w życie tych 10 reguł korzystania z siłowni. Dotyczą także CIEBIE. Pamiętaj, że chodzi tu także o twój komfort, higienę i bezpieczeństwo

1. Selfie pod kontrolą

Lubisz robić sobie zdjęcia podczas treningu lub nagrywać relacje? Twoje prawo. Pamiętaj jednak, że nie każdy lubi być bohaterem drugiego planu, więc robiąc fotki, dbaj o to, żeby przez przypadek nie uwiecznić na nich kogoś, kto mógłby sobie tego nie życzyć. Pamiętaj też, że lustro na siłowni służy przede wszystkim do kontrolowania postawy i poprawności wykonywania ćwiczeń. Jeśli więc masz ochotę na mirror selfie - upewnij się, że nikomu nie zasłonisz odbicia i twoja "sesja" nie będzie uciążliwa dla pozostałych ćwiczących. 

Nowy savoir-vivre na siłowni
Nowy savoir-vivre na siłowni Fotolia

2. NIE dla samozwańczych DJ-ów

Jeśli lubisz słuchać muzyki podczas treningu - świetnie. Ulubione kawałki doskonale pobudzają, mobilizują do ćwiczeń, pomagają zachować rytm. Zabierz ze sobą na siłownię słuchawki, głośniczek zdecydowanie zostaw w domu. Nie każdy musi mieć akurat ochotę na słuchanie Beyoncé. Niektórzy siłownię traktują nie tylko jako miejsce do wykonania treningu, ale odskocznię od pracy, okazję do wyrwania się z domu, to dla nich relaks lub sposób na rozładowanie stresu. Nie psuj im tego. 

Nowy savoir-vivre na siłowni
Nowy savoir-vivre na siłowni Fotolia

3. Odłóż telefon

Głośne rozmowy przez telefon irytują na siłowni równie bardzo, jak w autobusie, czy sklepowej kolejce. I choć nie ma oficjalnego zakazu korzystania z komórek w takich miejscach jak siłownie, może wykorzystaj ten czas na krótki odwyk. Nie wszyscy muszą wiedzieć o twoim awansie, największych przecenach, czy o tym, dlaczego rano pokłóciłaś się z chłopakiem. Jeśli absolutnie nie wyobrażasz sobie jazdy na rowerku treningowym, czy ćwiczeń na orbitreku bez telefonicznej pogawędki - nikt ci tego nie zabroni, ale staraj się przynajmniej ściszyć głos, żeby twoja rozmowa nie była zbyt głośna, a przez to uciążliwa dla innych.  

Nowy savoir-vivre na siłowni
Nowy savoir-vivre na siłowni Fotolia

4. Ręczniki wciąż obowiązkowe

Zabranie ze sobą na siłownię ręcznika jest równie ważne, jak spakowanie do torby butów lub stroju treningowego. Nie siadaj bezpośrednio na sprzętach, zawsze kładź na nich ręcznik. Grzybica, gronkowiec złocisty, wirus brodawczaka, pałeczka ropy błękitnej - lepiej ich unikać. Poza tym, tak jak tobie nie jest przyjemnie ćwiczyć na brudnym sprzęcie, tak osobie ćwiczącej po tobie mogą nie odpowiadać zostawione przez ciebie ślady potu. Jeśli na siłowni są dostępne płyny do dezynfekcji i papierowe ręczniki, oznacza to, że po każdym ćwiczeniu powinnaś wyczyścić sprzęt. Uciążliwe? Może odrobinę, ale chodzi przecież o nasz wspólny komfort i bezpieczeństwo.

Nowy savoir-vivre na siłowni
Nowy savoir-vivre na siłowni Fotolia

5.  Zapachy pod kontrolą

Używanie dezodorantu lub antyperspirantu to dziś absolutna konieczność. Szczególnie, jeśli uprawiasz sport. Pamiętaj jednak, że kiedy się pocisz, twoje gruczoły intensywniej produkują wydzieliny, które w połączeniu z użytym dezodorantem lub perfumami, nieco nasilają ich zapach. Poza tym lepsze ukrwienie wzmaga to zjawisko. Nie zlewaj się perfumami i nie używaj dezodorantów o bardzo intensywnym zapachu. Sama tego nie czujesz, ale woń tych kosmetyków może być bardzo uciążliwa dla innych. W trakcie intensywnego treningu, kiedy oddech jest znacznie przyspieszony, wszelkie intensywne zapachy drażnią i przeszkadzają. 

Nowy savoir-vivre na siłowni
Nowy savoir-vivre na siłowni Fotolia

6. Nie gap się na innych

Nie każdy bywalec siłowni przychodzi tu po to, żeby pochwalić się nowym strojem treningowym, czy pięknie wyrzeźbionym ciałem. Niektórzy chcą w spokoju zrobić swój trening, bez narażania się na (często kpiące) spojrzenia. Nie gap się na innych ćwiczących, bo może to sprawić, że będą się czuli niekomfortowo. Oczywiście fajnie jest zerknąć na tych bardziej doświadczonych, lepiej zbudowanych, żeby wziąć z nich przykład, ale uparte mierzenie kogoś wzrokiem (dodatkowo z zaciętą miną, bo akurat wykonujesz dość ciężkie ćwiczenie), jest zakazane.

Nowy savoir-vivre na siłowni
Nowy savoir-vivre na siłowni Fotolia


7. Zakaz okupowania sprzętu i blokowania stanowisk

Doskonale rozumiemy to, że krótka przerwa pomiędzy kolejnymi seriami ćwiczeń, to doskonała okazja, żeby przekartkować ulubiony magazyn lub sprawdzić, co słychać na Facebooku, ale pamiętaj, że sprzęt na siłowni, to nie fotel w poczekalni. Jeśli skończyłaś wykonywać jakieś ćwiczenie i potrzebujesz chwilę odpocząć, zwolnij sprzęt, przejdź się kilka kroków, rozciągnij się, napij się wody. W tym czasie inna osoba będzie miała możliwość skorzystania z danego sprzętu. Nie rozwieszaj też jak pranie swojego ręcznika na przyrządzie obok lub nie zostawiaj wody na ławeczce, bo to sugeruje, że dane stanowiska są zajęte. 

Nowy savoir-vivre na siłowni
Nowy savoir-vivre na siłowni Fotolia

8. Obuwie na zmianę

Średnio 50 procent użytkowników siłowni nie zmienia obuwia. Błąd. Szczególnie, jeśli ktoś lubi długie spacery z psami np. po lesie, a potem w tych samych butach wybiera się na trening. Brudna podłoga na siłowni to nic fajnego, a jeśli naniesiemy tam piasek lub ziemię, zwyczajnie robi się niebezpiecznie, bo można się poślizgnąć. Pół biedy, jeśli bez dużego obciążenia. Nie spodziewaj się pani woźnej, która jak w szkole sprawdzi, czy masz kapcie, ale potraktuj zmianę obuwia jako obowiązek. Pamiętaj też, żeby dbać o swoje buty do treningu. Po przyjściu do domu wyjmij je z torby, żeby dobrze wyschły, czyść je regularnie. Jeśli można - pierz. Warto także zaopatrzyć się w środek do dezynfekcji. 

Nowy savoir-vivre na siłowni
Nowy savoir-vivre na siłowni Fotolia

9. Zakaz uszczęśliwiania innych 

Jak często zdarza ci się zauważyć na siłowni przynajmniej jedną osobę, która nie ma pojęcia jak ćwiczyć? Prawie zawsze? Nic dziwnego, każdy kiedyś zaczyna i nie wszyscy od razu są alfą i omegą. Jeśli masz ochotę i czas, jako doświadczona bywalczyni siłowni, możesz zaproponować swoją pomoc. Nie bądź jednak nachalna. Zwykle w każdym klubie fitness, czy siłowni łatwo znaleźć jakiegoś instruktora lub trenera, którego można o wszystko spytać i poprosić o pomoc, więc nie narzucaj się niepotrzebnie. Chyba, że widzisz, że ktoś za chwilę zrobi sobie krzywdę lub narazi innych na jakiś poważny uszczerbek na zdrowiu. Zareaguj, ale dyskretnie i z wyrozumiałością. 

Savoir-vivre na siłowni
Savoir-vivre na siłowni Fotolia

10. Odkładaj sprzęt na miejsce

Jeśli hantle lub jakiś inny sprzęt nie leży na swoim miejscu, jest to znak, że ktoś go używa. Jeżeli pół godziny wcześniej skończyłaś używać ciężarki i rzuciłaś je w kąt sali lub zostawiłaś na ławce, najprawdopodobniej nikt ich stamtąd nie weźmie, myśląc, że wciąż są Ci potrzebne. Obsługa siłowni z kolei będzie miała co robić, sprzątając po takich bałaganiarzach jak ty. Sprzątanie po sobie sprzętu jest obowiązkowe!

Savoir-vivre na siłowni
Savoir-vivre na siłowni Fotolia

Zobacz także: 30 dni do płaskiego brzucha. TEN plan pomoże Ci pozbyć się oponki w miesiąc

Więcej o: