Antybiogram - czy warto go wykonać?

Leczenie zakażeń bakteryjnych wymaga podania odpowiednio dobranego antybiotyku. Aby taka forma kuracji była nie tylko bezpieczna, ale i skuteczna, warto wykonać antybiogram. Jest to proste badanie, dzięki któremu można sprawdzić oporność organizmu na konkretne szczepy bakterii.

Antybiogram – co to jest?

Antybiogram to badanie mikrobiologiczne, dzięki któremu można wykazać działanie danego antybiotyku na bakterię. Przeprowadzane jest w celu ustalenia, jakie leki antybiotyczne będą miały największą skuteczność w leczeniu konkretnego pacjenta. 

Antybiogram – wskazania do badania

Antybiogram zlecany jest przede wszystkim tym pacjentom, którzy zmagają się z ciężkimi i nawracającymi infekcjami. Warto jednak mieć świadomość, że takie badanie można wykonać zawsze – gdy tylko nasuwa się podejrzenie o infekcji bakteryjnej. W przypadku kobiet, które zmagają się z częstymi infekcjami miejsc intymnych, ginekolog może zlecić antybiogram pochwy.

Antybiogram – ile kosztuje?

Jeśli chodzi o antybiogram, cena waha się w granicach do kilkudziesięciu złotych. Wszystko zależy od konkretnego laboratorium oraz rodzaju badania Można bowiem wykonać m.in. antybiogram moczu, antybiogram gardła czy antybiogram na trądzik.

Zobacz także: Amoniak - co należy o nim wiedzieć?

Ania po porodzie przytyła 30 kg. TEN program pomógł jej schudnąć

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.