Na czym polega artroskopia kolana i ile kosztuje zabieg

Artroskopia kolana jest mało inwazyjnym zabiegiem, dzięki któremu można ocenić budowę stawu kolanowego i - w razie konieczności - przeprowadzić odpowiednie leczenie uszkodzeń stawu kolanowego.

Na czym polega artroskopia kolana?

Artroskopia kolana, nazywana po angielsku „keyhole surgery" (czyli "zabieg przez dziurkę od klucza") to zabieg, podczas którego lekarz – poprzez wykonane centymetrowego nacięcia – wprowadza do wnętrza stawu sztywny endoskop zakończony minikamerą. Jeśli zachodzi taka konieczność, wówczas specjalista naprawia uszkodzenia przez kolejne nacięcie - milimetrowe. Po zabiegu zostają dwa małe szwy, które są usuwane po tygodniu. 

Ile trwa zabieg artroskopii kolana?

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu podpajęczynówkowym (dolędźwiowym). Z uwagi na małą inwazyjność, artroskopia kolana trwa 30 minut do 1,5 godziny. Pacjent nie musi być hospitalizowany – od razu wraca do domu. Powikłania to obrzęk czy dyskomfort w stawie. 

Kiedy warto zapisać się na zabieg artroskopii:

  • jeśli masz w stawie stan zapalny
  • jeśli jesteś po wszelkich urazach stawu kolanowego np. złamaniach, uszkodzeniu łąkotki czy więzadeł krzyżowych
  • jeśli masz dolegliwości kolana o charakterze przewlekłym - choroby chrząstki stawu kolanowego, błony maziowe, wysięki 

Co trzeba wiedzieć dwa tygodnie przed zabiegiem artroskopii (źródło: sport-med.pl):

Lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem w celu określenia czy dany pacjent kwalifikuje się do zabiegu (jeśli istnieją takie problemy jak niewydolność serca, rozedma płuc, cukrzyca lub nadciśnienie tętnicze, powinny one być minimalizowane w celu przeprowadzenia zabiegu). Przedoperacyjna ocena zdrowia pacjenta obejmuje w szczególności badanie fizykalne oraz badanie krwi i moczu. Lekarz może uznać za konieczne zaprzestanie przyjmowania niektórych leków, utrudniających krzepnięcie krwi m.in.: aspirynę, ibuprofen, naproksen lub innych środków odurzających.Lekarz zaleci jakie lekarstwa należy przyjąć w dniu zabiegu, dlatego niezwykle istotne jest wskazanie leków, na które jesteśmy uczuleni. Należy poinformować o ilości spożywanego alkoholu, zwłaszcza jeśli były to duże ilości, szczególnie w ciągu dwóch tygodni przed zabiegiem. W przypadku palaczy, zalecane jest zmniejszenie ilości lub zaprzestanie palenia, ponieważ nikotyna może spowolnić gojenie się ran. Zawsze należy informować lekarza o wszystkich stanach zapalnych w organizmie.

Artroskopia kolana – cennik

Jeśli chodzi o artroskopię kolana, cennik jest zróżnicowany. Koszt uzależniony jest nie tylko od przychodni, ale również od zakresu zabiegu. Ceny wahają się w granicach od 2500 zł do nawet 9000 zł. W przypadku, gdy artroskopia kolana łąkotkę obejmuje (np. wycięcie jej części), wówczas koszt może wynieść ok. 4000 zł.

Jaka rehabilitacja po artroskopii kolana?

Zastanawiasz się, ile trwa rehabilitacja po artroskopii kolana? Jest to mało inwazyjny zabieg, dlatego powrót do sprawności jest krótszy w porównaniu z tradycyjną operacją. Chociaż wiele zależy od indywidualnego przypadku, często trwa 1-3 miesiące. Często konieczne są zabiegi rehabilitacji, które mają przywrócić ruchomość stawu, np. trening czucia głębokiego, tzw. propriorecepcji. 

Więcej o: