Grypa żołądkowa. Objawy i skuteczne sposoby leczenia

Grypa żołądkowa - grypa jelitowa to zakażenia przewodu pokarmowego, nieżyt żołądkowo-jelitowy. To grupa chorób charakteryzująca się stanem zapalnym układu pokarmowego obejmującym zarówno żołądek jak i jelito cienkie, co prowadzi do jednoczesnego wystąpienia biegunki, wymiotów oraz bólu jamy brzusznej. Zakażenie przewodu pokarmowego nazywane jest grypą, mimo że choroba nie ma nic wspólnego z grypą.

Grypa żołądkowa - zarażenie

Najczęstszą przyczyną choroby u dzieci na całym świecie są rotawirusy. U dorosłych chorobę najczęściej wywołują norowirusy oraz bakterie z rodzaju Campylobacter. Rzadziej spotykanymi przyczynami są inne bakterie lub ich toksyny oraz pasożyty. Zakażenie może wystąpić w wyniku spożycia nieodpowiednio przygotowanego posiłku lub skażonej wody oraz poprzez bliski kontakt z osobą zakażoną.

Grypa żołądkowa - objawy

Grypa żołądkowa objawia się najczęściej biegunką i wymiotami, a czasami występuje tylko jeden z tych objawów. Możliwe są również kurczowe bóle jamy brzusznej. Objawy pojawiają się zazwyczaj od 12 do 72 godzin po kontakcie z czynnikiem zakaźnym. W przypadku wirusa choroba ustępuje samoistnie w ciągu tygodnia. Niektóre przyczyny wirusowe mogą objawiać się gorączką, osłabieniem, bólem głowy, bólem mięśni, brakiem apetytu i nudnościami, dreszczami. W przypadku krwawego stolca, przyczyną zwykle nie jest wirus, lecz bakteria. Niektóre zakażenia bakteryjne mogą wiązać się z ostrym bólem jamy brzusznej utrzymującym się przez kilka tygodni. Dzieci zakażone rotawirusem zazwyczaj wracają do zdrowia w ciągu trzech do ośmiu dni.

ZOBACZ: Augmentin. Antybiotyk zwalczający zakażenia bakteryjne u dzieci oraz dorosłych

Leczenie grypy żołądkowej 

Podstawą leczenia jest odpowiednie nawodnienie. W przypadku łagodnego lub umiarkowanego przebiegu zazwyczaj jest to możliwe przy użyciu doustnych płynów nawadniających, elektrolitów. W przypadku ciężkiej choroby może być konieczne podawania płynów dożylnie.  Bardzo ważne jest, aby podczas tej choroby bardzo dbać o higienę. Należy często wietrzyć pomieszczenie, w którym przebywa chory, często myć ręce i czyścić powierzchnie, z którymi chory miał do czynienia. Zapewnieniu lekkostrawnej diety, wielu lekarzy zaleca jedzenie przez pierwsze 2 - 3 dni choroby tylko ryżu, tartej marchewki i chrupków kukurydzianych oraz podawaniu środków przeciwgorączkowym, jeśli pojawia się wysoka gorączka. Pomocne mogą być także jogurty lub probiotyki, które odbudują zachwianą przez biegunkę mikroflorę bakteryjną jelit.

Coca Cola, a grypa żołądkowa

Choć nie jest potwierdzone naukowo, to jednak u wielu chorych na dolegliwości jelitowe napój Coca- coli okazał się bardzo pomocny. Stosowanie jej nie eliminuje wszystkich objawów choroby. Nie pomoże nam ona w walce z wysoką temperaturą i osłabieniem. Niemniej, niektóre objawy mogą dzięki niej zostać zupełnie wyeliminowane.

Podczas grypy żołądkowej nie można choremu podawać środków przeciwbiegunkowych zawierających loperamid, ponieważ wydłużają one czas leczenia, gdyż nie pozwalają na wydalenie wirusów z jelit. Można podawać za to węgiel aktywny. W leczeniu biegunki warto przyjmować te leki, które uspokoją perystaltykę jelit i przyspieszą wchłanianie wody z jelita, poprawiając tym samym konsystencję stolca i ograniczając konieczność natychmiastowego wypróżnienia. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.