Łysienie plackowate - jak leczyć?

Łysienie plackowate objawia się pojawieniem łysych placków zazwyczaj na głowie. Niestety łysienie plackowate to choroba, która dopada nawet młode osoby, a jej leczenie nie zalicza się do najłatwiejszych. Czym jest łysienie plackowate, jak je leczyć i jakie są przyczyny?

Łysienie plackowate - co to jest łysienie plackowate?

Łysienie plackowate to przewlekła choroba zapalna mieszków włosowych. Objawia się wypadaniem włosów w określonych miejscach tworząc tzw. placki - stąd jej nazwa. Może się to objawiać łysieniem brody, brwi, łysieniem skroniowym, łysymi plamami na głowie. Choroba ta może dopaść każdego, niezależnie od wieku. Najczęściej występuje u dzieci i młodych osób, niezależnie od płci.  

Łysienie plackowate - przyczyny wypadania włosów

Niestety przyczyny łysienia plackowatego nie są do końca znane. Na pojawienie się choroby mają wpływ czynniki genetyczne. Zauważono, że choroba ta pojawia się często w parze z cukrzycą typu 1, zapaleniem tarczycy typu Hashimoto, bielactwem oraz toczeniem rumieniowatym. 

Zobacz: Dieta na piękne włosy - co jeść, żeby powstrzymać wypadanie

Łysienie plackowate - jak leczyć? Jakie badania wykonać?

W przypadku podejrzewania choroby należy wybrać się do trychologa - lekarza zajmującego się badaniem włosów. Diagnostyka łysienia plackowatego nie jest trudna, gdyż objawy są bardzo charakterystyczne. W celu potwierdzenia diagnozy lekarz może zlecić takie badania, jak morfologia lub biopsja skóry. Niestety leczenie łysienia plackowatego nie należy do najłatwiejszych. Zazwyczaj trwa długo i nie przynosi efektów. Część z objawów choroby można zatrzymać, kiedy podejmiemy się leczenia odpowiednio szybko. Sposoby na łysienie plackowate:

- fototerapia
-terapia laserowa
- krioterapia
- fotochemioterapia
- płyn na skórę głowy
- preparaty immunosupresyjne
- immunoterapia miejscowa

Leczenie można wspierać wykorzystując domowe sposoby na łysienie plackowate, takie jak:

- szampony na łysienie plackowate, takie które regenerują i nie niszczą torebek włosowych
- zioła na łysienie plackowate, takie jak liście pokrzywy, brzozy, ziele tymianku, ziele skrzypu polnego, ziele krwawnika
- odpowiednia dieta
- domowe maseczki na głowę np. z olejem koksowym.

Niezwykle ważne jest, by unikać sytuacji stresogennych. Przewlekły stres u osoby chorej na łysienie plackowate może pogłębiać chorobę i pogorszyć stan pacjenta. 

Z dnia na dzień zmieniła zawód. Schudła i postanowiła, że zostanie zawodniczką bikini fitness.Copyright © Agora SA