Łysienie plackowate to przewlekła choroba zapalna mieszków włosowych. Objawia się wypadaniem włosów w określonych miejscach tworząc tzw. placki - stąd jej nazwa. Może się to objawiać łysieniem brody, brwi, łysieniem skroniowym, łysymi plamami na głowie. Choroba ta może dopaść każdego, niezależnie od wieku. Najczęściej występuje u dzieci i młodych osób, niezależnie od płci.
Niestety przyczyny łysienia plackowatego nie są do końca znane. Na pojawienie się choroby mają wpływ czynniki genetyczne. Zauważono, że choroba ta pojawia się często w parze z cukrzycą typu 1, zapaleniem tarczycy typu Hashimoto, bielactwem oraz toczeniem rumieniowatym.
Zobacz: Dieta na piękne włosy - co jeść, żeby powstrzymać wypadanie
W przypadku podejrzewania choroby należy wybrać się do trychologa - lekarza zajmującego się badaniem włosów. Diagnostyka łysienia plackowatego nie jest trudna, gdyż objawy są bardzo charakterystyczne. W celu potwierdzenia diagnozy lekarz może zlecić takie badania, jak morfologia lub biopsja skóry. Niestety leczenie łysienia plackowatego nie należy do najłatwiejszych. Zazwyczaj trwa długo i nie przynosi efektów. Część z objawów choroby można zatrzymać, kiedy podejmiemy się leczenia odpowiednio szybko. Sposoby na łysienie plackowate:
- fototerapia
-terapia laserowa
- krioterapia
- fotochemioterapia
- płyn na skórę głowy
- preparaty immunosupresyjne
- immunoterapia miejscowa
- szampony na łysienie plackowate, takie które regenerują i nie niszczą torebek włosowych
- zioła na łysienie plackowate, takie jak liście pokrzywy, brzozy, ziele tymianku, ziele skrzypu polnego, ziele krwawnika
- odpowiednia dieta
- domowe maseczki na głowę np. z olejem koksowym.
Niezwykle ważne jest, by unikać sytuacji stresogennych. Przewlekły stres u osoby chorej na łysienie plackowate może pogłębiać chorobę i pogorszyć stan pacjenta.