Dyskopatia - czym jest, jak ją leczyć? Przyczyny i objawy

Dyskopatia najczęściej objawia się bólem, który promieniuje aż do kolana. Ból ten może zaburzać czucie w kończynach i prowadzić do odrętwień. Zazwyczaj nasila się w pozycji stojącej i podczas chodzenia.

Dyskopatia - czym jest?

Dyskopatia zwana potocznie przepukliną kręgosłupa jest schorzeniem krążka międzykręgowego. Jest początkowym, ostrzegawczym, stanem choroby sygnalizującym zwyrodnienie kręgosłupa. To bolesne schorzenie promieniujące od pleców w okolicy lędźwiowo-krzyżowej aż do bioder, kolan, a nawet stóp powodując odrętwienia, a w zaawansowanym stadium zaburzeń czucia kończyn. 

Dyskopatia - objawy

- bóle kręgosłupa promieniujące wzdłuż kończyny
- drętwienie i zaburzenia czucia zazwyczaj w nogach,
- niedowład
- napięcie mięśnii 
- wzmożone napięcie mięśni przykręgosłupowych.

Zobacz: Kręgosłup. Skąd się biorą bóle pleców

Dyskopatia - przyczyny

Najczęstszą przyczyna dyskopatii są urazy, które wystąpiły na skutek podnoszenia ciężkich przedmiotów, wielogodzinnej pracy przy biurku w nieodpowiedniej pozycji. Pośrednio ryzyko dyskopatii zwiększa stres, nadmierna waga, osteoporoza oraz palenie papierosów

Dyskopatia - jak leczyć?

Leczenie dyskopatii to przede wszystkim rehabilitacja kręgosłupa oraz leczenie objawowe za pomocą środków farmakologicznych, które łagodzi ból i inne objawy dyskopatii. W zaawansowanym stadium, gdy leczenie dyskopatii nie przynosi żadnych pozytywnych skutków zaleca się zabieg laserowy lub terminczy mający charakter naprawczy. Niekiedy lekarz zaleca operację chirurgiczną. 

Zdrowy kręgosłup, czyli jak ćwiczyć, by pozbyć się bólu pleców