Nie możesz zasnąć? Oto 3 proste sposoby, na spokojny sen. Znasz je?

Nie możesz zasnąć? Pomimo regularnych ćwiczeń i przestrzegania właściwej diety masz problemy ze snem? Nasza eksperta Marta Okuniewska, pomoże znaleźć przyczynę tego problemu

Kłopoty ze snem mogą sygnalizować zaburzenia w pracy organizmu. I na odwrót - brak snu to brak regeneracji organizmu i jego rozregulowanie, co może skutkować chorobami serca, układu pokarmowego, otyłością, cukrzycą czy zaburzeniami psychicznymi. Jak odzyskać dobry sen?

Jeśli jesteś osobą aktywną i dbasz o swoją dietę, a mimo tego masz problemy z zasypianiem może to wynikać z kilku powodów:

1. Wieczorna sesja treningowa - taka sesja treningowa tuż przed snem może wpływać na Ciebie niekorzystnie. Są osoby, które po treningu odczuwają znużenie i zmęczenie, ale są też takie, na które trening działa pobudzająco. Jeśli czujesz, że trening nadmiernie Cie pobudza, a trenujesz wieczorem, to zastanów się nad zmianą godzin treningowych.

Staraj się spać minimum 7-8 godzin na dobę.Staraj się spać minimum 7-8 godzin na dobę. 123RF

2. Kolacja białkowo-tłuszczowa - kolacja białkowa lub białkowo-tłuszczowa może działać moczopędnie, czego skutkiem są nocne "wycieczki" do toalety. Wówczas, dla takich osób, bardziej odpowiednia będzie kolacja węglowodanowa, która wspomaga wydzielanie melatoniny. Melatonina ułatwia zasypianie.

3. Nadużywanie napojów pobudzających, takich jak kawa, herbata, kakao i czekolada - jesli spożywasz te produkty wieczorem, a masz problemy z zasypianiem, to zastanów się nad tym, aby spożywać je nieco wcześniej 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.