Picie drożdży jako cudowny środek na porost włosów? Postanowiłam przetestować to na sobie. Efekty?

Dlaczego moje włosy nie są tak lśniące, mocne i długie? Czy istnieje prosty, domowy sposób, który pomoże nam przywrócić blask oraz przyspieszyć porost naszych włosów? Postanowiłam to sprawdzić!

Chyba każda z nas, choć raz w życiu, zadała sobie pytanie, dlaczego moje włosy nie są, jak te z najlepszych spotów reklamowych. Nie ma co ukrywać. Nasze włosy, zwłaszcza takich dziewczyn jak my- aktywnych, nie mają z nami lekko. Codzienne mycie po treningu, ciasny kucyk, kok lub warkocz- to wszystko sprawia, że nasze włosy stają się łamliwe, matowe oraz nie rosną tak szybko, jak byśmy tego chciały. W dodatku sezon jesienno-zimowy wcale nie ułatwia nam w poprawie ich kondycji.

Już od dłuższego czasu w internecie natknąć się można na wiele informacji o tym, jak picie drożdży może zbawiennie wpłynąć na stan naszych włosów. Opinie kobiet, które stosowały taką kurację są różne, ale nie zniechęciło mnie to do przetestowania tego na sobie.

Co zawierają drożdże?

Drożdże są bogatym źródłem aminokwasów, składników mineralnych i witamin z grupy B o korzystnym wpływie na przemianę materii, a szczególnie na procesy zachodzące w skórze. Witaminy z grupy B, zawarte w drożdżach, działają zbawiennie na kondycję włosów oraz naszą cerę. Witamina H (biotyna) odpowiada za sprężystość włosów, a także hamuje ich wypadanie. Selen i miedź spowalniają procesy starzenia, a  cynk odgrywa bardzo istotną rolę w utrzymaniu zdrowej skóry. Poza tym, że drożdże mają dobroczynny wpływ na cerę i włosy, wspomagają także cały organizm. Drożdże dzięki bogatemu składowi mogą pomagać w łagodzeniu stanów migrenowych oraz wspomagać działanie układu odpornościowego.

Jak należy przygotować drożdże do spożycia?

Przygotowanie naszych drożdży do picia jest niezwykle istotne. Zanim zaczniemy je spożywać, należy zalać je wrzątkiem, gdyż surowe zaczynają fermentować w naszym przewodzie pokarmowym i dopóki nie zostaną strawione, mogą powodować przykre dolegliwości żołądkowo-jelitowe. W dodatku, żywe komórki drożdży pobierają z naszego organizmu witaminy z grupy B, szczególnie B1 i biotynę. Jeżeli chcemy samodzielnie przygotować drożdżowy napój, należy drożdże piekarnicze po prostu „zabić”. Nie martwmy się jednak o witaminy, ponieważ większość z nich nie jest wrażliwa na wysoką temperaturę, drożdże po sparzeniu wciąż zawierają wiele cennych dla naszego organizmu składników.

Jakie są sposoby picia drożdży?

-Wybierając klasyczne drożdże, zalewaj je wrzątkiem, co je "zabije" i pozwoli uniknąć nam dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

-Możesz postawić na płatki drożdżowe, które są nieaktywne i nie wymagają zalewania wrzątkiem, co pozwala na zachowanie jeszcze większej ilości witamin.

-Aby zniwelować smak drożdży możesz dodać do nich miód oraz cytrynę.

-Płatki drożdżowe możesz dodawać do ulubionego koktajlu lub nawet zupy.

Jak dokładnie wyglądała mikstura, którą ja piłam?

Do kubka wrzucałam 1/6 kostki drożdży, zalewałam wrzącą wodą tak, aby woda dokładnie pokryła drożdże i dokładnie mieszałam. Gdyż nie byłam w stanie przełknąć samych drożdży, po chwili, dodawałam do nich odrobinę mleka migdałowego oraz miodu. Tak przygotowany napój piłam codziennie przez cztery tygodnie.

DrożdżeDrożdże Judyta Witkiewicz

Jakie były efekty kuracji?

Rozpoczynając kurację oczywiście nie nastawiałam się, że nagle po miesiącu będę miała gęste niczym w reklamie oraz sięgające do talii włosy, bo to zwyczajnie nierealne. Jeśli ktoś liczy na magiczny efekt, to niech zainwestuje lepiej w doczepki, bo zwyczajnie zawiedzie się na tej kuracji. Natomiast jeśli waszym celem jest wzmocnienie i poprawa ich kondycji to jak najbardziej polecam spróbować włączyć picie drożdży do swojej diety. Moje włosy po czterech tygodniach stosowania tej mikstury wyraźnie się wzmocniły oraz przestały nadmiernie wypadać. Pojawiło się również u mnie mnóstwo nowych włosków, tzw. Baby hair.

Czy zaobserwowałam jakieś efekty uboczne?

Podczas pierwszego tygodnia kuracji na twarzy pojawiły się u mnie drobne wypryski, lecz po krótkim czasie skóra się oczyściła, a niepożądane wypryski zniknęły. Rozpoczynając kurację drożdżami należy uważnie obserwować swój organizm, a w razie wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych, takich jak ból brzucha, czy mdłości należy niezwłocznie przerwać kurację.

Co na ten temat sądzi dietetyk?

"Aktualnie coraz więcej osób cierpi na dolegliwości ze strony układu pokarmowego, a także Candidozę. W takich przypadkach spożywanie drożdży nie jest dobrym pomysłem, gdyż może przyczynić się do nasilenia objawów. Mimo wszystko drożdże są bogate w cenne witaminy, oraz składniki mineralne, które pozytywnie wpływają na procesy zachodzące w skórze oraz kondycję włosów i paznokci. Najlepszą opcją będzie wybór płatków drożdżowych, które nie są aktywne, dzięki czemu unikniemy procesu fermentacji i nieprzyjemnych dolegliwości po ich spożyciu, jednocześnie zachowując cenne składniki mineralne oraz witaminy."- Hanna Stolińska-Fiedorowicz, dietetyk.

Podsumowanie

Osobiście jestem bardzo zadowolona z tego, jak picie drożdży wpłynęło na stan moich włosów i mam zamiar zastosować ponownie tę kurację za jakiś czas. Niestety, należy sobie zdawać sprawę, że picie drożdży nie przynosi takich samych efektów u wszystkich, wszystko zależy od organizmu, natomiast warto spróbować, by przekonać się na sobie o ich działaniu. Jeśli macie jakieś pytania lub własne doświadczenia z kuracją picia drożdży to koniecznie piszcie dajcie znać, jakie efekty zauważyłyście u siebie ;)

Kettlebell na pośladki. Wystarczy tylko ten przyrząd

Więcej o:
Copyright © Agora SA