Czy łuszczyca przeszkadza w aktywności fizycznej?

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą skóry, która atakuje ludzi w różnym wieku i o różnej płci. Czy ogranicza ona lub wyklucza możliwość podejmowania aktywności fizycznej u chorych? Czy pomimo zmian skórnych spokojnie można uprawiać sport?

Czym jest łuszczyca?

Wśród różnych schorzeń dermatologicznych łuszczyca jest tym przewlekłym. To zapalna choroba skóry, na którą nie ma skutecznego lekarstwa. Charakteryzuje się nadmiernym złuszczaniem się naskórka oraz obecnością na skórze zmian w postaci plam, grudek, krostek w kolorze czerwonobrunatnym. Pokrywają się one z czasem strupami i łuską w srebrzystym kolorze. Pacjent odczuwa świąd, pieczenie i ból w okolicach zmian. Występują one najczęściej na łokciach, kolanach, we włosach, na stopach, dłoni, w okolicy kości krzyżowej lub na pośladkach. Łuszczyca paznokci atakuje płytkę paznokciową, ale bywa, że zmiany są na tyle rozległe, że pacjent choruje na łuszczycę erytrodermiczną, która atakuje całą skórę. Choroba ta dotyka różnych części działa i tak znana jest: łuszczyca głowy lub łuszczyca skóry głowy, łuszczyca dłoni, łuszczyca skóry, łuszczyca twarzy czy łuszczyca stawowa.
W Polsce na łuszczycę choruje około 1 mln osób, a na świecie to nawet 125 mln osób. Dermatolodzy podkreślają, że łuszczyca nie jest tylko schorzeniem skórnym, ale ogólnoustrojowym. Pacjenci na nią chorujący cierpią częściej na zaburzenia metaboliczne, na cukrzycę, mają wysoki poziom cholesterolu i nadciśnienie tętnicze. Mogą też częściej cierpieć z powodu chorób sercowo-naczyniowych. Związane jest to z tym, że zmiany skórne w łuszczycy mają podłoże przewlekłego stanu zapalnego.

Czy pacjenci z łuszczycą mogą ćwiczyć?

Łuszczyca krostkowa czy łuszczyca plackowata niekoniecznie będzie przeszkodą do prowadzenia aktywnego trybu życia, choć często właśnie osoby z takimi schorzeniami są otyłe i zmagają się z nadwagą. Okazuje się, że jeśli zaczną stosować dobrze zbilansowaną dietę i uprawiać sport dostosowany do ich potrzeb i możliwości, to mogą nie tylko pozbyć się nadprogramowych kilogramów, ale również przyczynić się do redukcji nasilenia samej łuszczycy. Warto więc ćwiczyć - biegać, jeździć na rowerze, czy nawet pływać, aby móc poczuć się zdrowiej, mieć piękną sylwetkę oraz ograniczyć zasięg łuszczycy. W połączeniu z właściwym leczeniem łuszczyca nie będzie dla pacjenta tak uciążliwa.
Dzieje się tak, ponieważ jak wykazały badania naukowców, aktywność fizyczna może stanowić bardzo skuteczną podstawową lub dodatkową terapię dla osób z łuszczycą i towarzyszącymi schorzeniami. W rozwoju łuszczycy biorą udział tzw. ścieżki epigenetyczne, które mogą pozostawać pod wpływem aktywności fizycznej. Jest to poważnym problemem, ponieważ częste w łuszczycy upośledzenie fizyczne, np. duża otyłość, może utrudniać pacjentom regularne wykonywanie ćwiczeń. Są oni też stygmatyzowani z uwagi na widoczne zmiany na całym ciele, dlatego nie chcą chodzić na basen, siłownię lub biegać wraz z innymi ćwiczącymi po wyznaczonych w mieście ścieżkach. Musimy jednak wiedzieć, że łuszczyca nie jest chorobą zaraźliwą i nie można jej przenieść na inną osobę przez kontakt z chorym.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.