Olej kokosowy - skarb zarówno dla zdrowia, jak i urody

Olej kokosowy to jeden z najzdrowszych olejów, na jaki możemy postawić w swojej kuchni. Zwłaszcza jeżeli zdecydujemy się na zakup wersji nierafinowanej - tłoczonej na zimno. Może być używany na różne sposoby - do sałatek, stosowany jako zamiennik dla masła, a także świetnie nadaje się do pieczenia. Poznaj więc najważniejsze informacje na tema oleju kokosowego.

Olej kokosowy – właściwości

Korzystny wpływ stosowania oleju z kokosa zawdzięczamy zwłaszcza zawartości w jego składzie cennych kwasów tłuszczowych. Znajdziemy w nim przede wszystkim ogromne ilości kwasu laurynowego, który wzmacnia układ immunologiczny, a tym samym zapobiega powstaniu wielu chorób. Osoby spożywające regularnie olej z orzechów kokosa rzadziej się przeziębiają, nie mają problemów z alergią, a także występuje u nich mniejsze ryzyko zachorowania na nowotwory.

Pomimo tego, że dostarczamy do organizmu uznawanych za niezdrowe kwasów nasyconych gdy pieczemy na oleju kokosowym, nie musimy się wówczas obawiać o ryzyko miażdżycy. W dotychczasowych badaniach naukowym nie udało się bowiem dowieść, że olej ten przyczynia się do zwiększenia poziomu cholesterolu we krwi. Jest on także wyjątkowo stabilny termicznie i posiada stosunkowo wysoki punkt dymienia.

Olej kokosowy – zastosowanie

Wspomnieliśmy już wcześniej, że oleju kokosowego możemy używać bez obaw w kuchni. Nadaje się on doskonale zarówno do smażenie, może być dodawany do zup, sałatek oraz pieczywa. Kulinarne korzyści to jednak nie wszystko co oferuje nam olej kokosowy. Zastosowanie znajduje on także w medycynie oraz kosmetyce.

Niezwykle korzystnym zabiegiem dla zdrowia jest zwłaszcza płukanie każdego poranka zębów olejem – najlepiej jeżeli będzie to olej kokosowy nierafinowany. Bierzemy do ust jedną łyżeczkę, a następnie przesuwamy płyn pomiędzy łukami zębowymi. Zabieg taki jest powszechnie stosowany w medycynie indyjskiej oraz chińskiej. Czas jego przeprowadzania powinien wynosić około 20-30 minut.

Dzięki płukaniu zębów olejem kokosowym zdołamy wyczyścić je ze wszelkich zanieczyszczeń, bakterii, grzybów oraz wirusów. Pozbędziemy się również raz na zawsze problemów z kamieniem nazębnym, a także zmniejszymy ryzyko nawracającej próchnicy. Zyskamy tym samym nie tylko na zdrowiu, lecz zaoszczędzimy ponadto sporo pieniędzy przeznaczanych dotychczas na leczenie stomatologiczne. Szybko także dostrzeżemy, że olej kokosowy wykazuje właściwości wybielające. Pamiętajmy jednak koniecznie o tym, aby po przeprowadzonym procesie dokładnie wypluć wszelkie pozostałości po oleju oraz przepłukać usta sporą ilością czystej wody.

Możemy poza tym nakładać olej kokosowy na włosy. Dzięki temu uda nam się wzmocnić je u samej podstawy, przyśpieszyć ich porost, a także zapewnić nieprzemijający blask oraz miękkość. Poza tym olej kokosowy pomaga w walce z łupieżem oraz wypadaniem włosów.

Cena oleju kokosowego

Ile zatem trzeba będzie zapłacić, aby nabyć wysokiej jakości i jak najbardziej korzystny dla zdrowia olej kokosowy? Cena oleju nierafinowanego wynosi zwykle około 50 zł - jeżeli zdecydujemy się na olej w litrowym słoiku. Warto kupować właśnie produkt w większej pojemności, co jest wyjściem znacznie bardziej opłacalnym finansowo. Olej rafinowany – poddany procesowi przetwarzania pod wysoką temperaturą – otrzymamy znacznie taniej, jednak naprawdę nie warto przesadnie oszczędzać. Korzyści zdrowotne będą w tym przypadku znacznie mniejsze, a olej także wyraźnie straci na swych walorach smakowych.

Korzystnym wyjściem będzie zaopatrzenie się w olej kokosowy w internetowych sklepach ekologicznych. Posiadają one bowiem szeroki wybór oleju nierafinowanego z orzechów kokosa zarówno w małych słoikach, jak i litrowych. Nie daj się jednak nabrać na zbyt wysoką cenę, przekraczającą wskazane wyżej kwoty. Koniecznie upewnij się także, czy na opakowaniu został zamieszczony certyfikat wskazujący na ekologiczny charakter produktu.

Copyright © Agora SA