Chroniczne zmęczenie. Sprawdź, co jest jego przyczyną i jak skutecznie sobie z nim poradzić

Chroniczne zmęczenie staje się przekleństwem XXI wieku. W dzisiejszych czasach prawie każdy z nas doświadcza stresów, silnych emocji oraz stanu przemęczenia. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że zjawisko chronicznego zmęczenia jest poważnym upośledzeniem narządu, jakim są nadnercza.

Chroniczne zmęczenie - objawy.

Chroniczne zmęczenie, powoduje szeroki wachlarz objawów. Najczęstszym z nich, jest trwałe przemęczenie. Różni się ono natomiast od zwykłego zmęczenia tym, że nawet po długim śnie, nie czujemy się wypoczęci. Pojawiają się także problemy z zasypianiem, częste wybudzanie się w nocy, obniżenie poziomu cukru we krwi, za sprawą podwyższonego kortyzolu, bóle głowy, a nawet wymioty. W przypadku osób trenujących jest to również znaczny spadek siły, wydolności, czy zdolność regeneracji, a także silnie odczuwalna niechęć do treningów.

Przyczyny chronicznego zmęczenia.

Główną przyczyną chronicznego zmęczenia jest długotrwały i silny stres, stany nerwicowe, sytuacje silnie działające na psychikę, ale także przetrenowanie spowodowane brakiem odpowiedniej regeneracji przy dużej aktywności fizycznej. Ciągłe życie na wysokich obrotach, mało snu, znikoma regeneracja oraz nieodpowiednia dieta. Często nawet, jeżeli czujemy się dobrze i lubimy kiedy dużo się dzieje, to niekoniecznie lubi to nasz organizm. Dodatkowo przy intensywnym trybie życia sięgamy po substancje stymulujące energię. Hektolitry kawy i napojów energetycznych, upośledzają nasze nadnercza tak samo, jak stres. Chemia zawarta w żywności, zanieczyszczenie powietrza oraz nadmierne toksyny atakujące nas z każdej strony również nie pomagają naszym nadnerczom funkcjonować prawidłowo. Wszystkie te sytuacje mogą powodować wystąpienie chronicznego zmęczenia.

Stan chronicznego zmęczenia - jak go wyleczyć?

Z całą pewnością, tak samo, jak nie wypalamy naszych nadnerczy z dnia na dzień, tak samo z dnia na dzień, nie jesteśmy w stanie ich wyleczyć. Oczywiście istnieje wiele wspomagających regenerację suplementów, po które można sięgnąć, natomiast najlepszym rozwiązaniem jest terapia ze specjalistą. Należy pamiętać jednak, że fundamentem powrotu do zdrowia jest trwała zmiana trybu życia, odpoczynek, spokój i harmonia. Ważne jest, abyśmy nie ignorowali sygnałów wysyłanych nam przez nasz organizm. Jak zostało opisane wyżej, proces wypalenia nadnerczy ma kilka etapów i da się go w porę zahamować, o ile posłuchamy naszego organizmu i odpowiednio o niego zadbamy. 

Zobacz także: Zdrowie zaczyna się w jelitach. Zmień dietę i postaw na produkty bogate w probiotyki

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.