Jaka dieta przed kolonoskopią?
Najważniejszym elementem przygotowania pacjenta do badania kolonoskopii jest przeprowadzenie oczyszczenia organizmu. Dieta oczyszczająca powinna umożliwić finalnie lekarzowi zbadanie jelita grubego poprzez wprowadzenie do odbytu giętkiego przewodu zakończonego miniaturową kamerą, o długości około 130-200 cm. Umożliwi to obserwację jelita grubego od wewnątrz i zdiagnozowanie ewentualnych zmian nowotworowych.
Zaleca się, aby na siedem dni przed badaniem prowadzić właściwą dietę. Dieta przed kolonoskopią powinna wykluczać z jadłospisu pacjenta wszelkie owoce pestkowe, pieczywo z ziarnami, musli, siemieniem, czy makiem. Dieta bogatoresztkowa w tym przypadku nie będzie zalecana. Nie można także spożywać buraków czerwonych, które mogą zabarwiać śluzówkę jelita na czerwony kolor, fałszując jej rzeczywisty stan. Dodatkowo osoba poddająca się badaniu powinna zaprzestać na tydzień przed wykonaniem kolonoskopii przyjmowania preparatów żelaza.
Dieta płynna na 3 dni przed kolonoskopią
Płynna dieta przed kolonoskopią będzie wymagana na około 3 dni przed badaniem. Należy w takim odstępie czasu zrezygnować całkowicie ze spożywania pieczywa, mięsa i ziemniaków. Dieta bez pieczywa i dieta bezmięsna odpowiada trybowi żywienia niemowląt. Pacjent może więc przez 3 dni żywić się kaszką i zupami bez dodatków.
Na dzień przed badaniem lekarz zaleci całkowite oczyszczenie organizmu z pożywienia i przetrawionych resztek, przepisując pacjentowi specjalny środek przeczyszczający. Trzeba go przyjmować w zaleconych uprzednio dawkach przez cały dzień. W tym czasie należy uzupełniać płyny w organizmie, aby nie dopuścić do odwodnienia.
Przczytaj o młodym zielonym jęczmieniu - odchudza i oczyszcza organizm