Jak zacząć biegać? [5 WAŻNYCH ZASAD]

Bieganie jest proste, tanie i niezwykle skuteczne w zrzucaniu zbędnych kilogramów. Jak zacząć? Oto kilka porad dla początkujących,którzy chcieliby rozpocząć swoją przygodę z bieganiem!

1. Nastaw się pozytywnie do biegania!

Zanim na dobre zaczniesz mierzyć się z treningami biegowymi, musisz zrobić jedną ważną rzecz. Przede wszystkim pozbądź się myśli, że bieganie nie jest dla Ciebie! Biegać może każdy, o ile nie ma ku temu poważnych przeciwwskazań zdrowotnych. Odrzuć więc wszelkie obawy, że jesteś za słaba, że nie dasz rady kondycyjnie. Biegi to jedna z najprostszych form aktywności fizycznej, nie wymagająca specjalnego sprzętu ani infrastruktury. Na dobry początek wystarczą dobrze dobrane buty, odpowiednia trasa i pozytywne nastawienie. Do dzieła!

2. Zacznij spokojnie

Nie forsuj się już na pierwszych treningach i daj swojemu organizmowi czas, by mógł „rozwinąć skrzydła”. Zacznij od marszobiegów i wyznacz sobie określony czas intensywnego biegu oraz czas, by zwolnić i odpocząć, np. sześć minut truchtem i pięć minut marszu. Ale pamiętaj, marsz to nie spacer! Na początek możesz powtórzyć taki cykl trzy - cztery razy.

3. Wsłuchaj się w swój organizm

Z każdym kolejnym treningiem podnoś sobie poprzeczkę i stawiaj coraz wyższe cele. Obserwuj reakcje swojego organizmu, dzięki czemu dostosujesz tempo do możliwości. Pamiętaj, by nie dać się zwariować i szczególnie na początku nie stawiać sobie zbyt wysokich wymagań. Konsekwentnie wydłużaj jednak czas biegu i skracaj przerwy na marsz, by w końcu dotrzeć do momentu, kiedy ciągły bieg nie będzie sprawiał Ci problemu.

4. Zmieniaj tempo biegu

Organizm potrzebuje coraz to nowszych bodźców, więc jeśli chcesz szybko zobaczyć efekty, nie powinien on pracować wciąż na tym samym poziomie. Jeśli trening będzie zbyt monotonny, Twoje ciało się zaadaptuje i przestanie reagować, a w efekcie kondycja nie będzie się poprawiać. Co jakiś czas warto więc pobiec kilka krótszych odcinków znacznie szybciej. Możesz również wybrać tak zwany bieg narastający, czyli podzielić trasę przykładowo na trzy części i starać się pokonać każdą z nich coraz szybciej.

5. Rozciągaj się przed treningiem i po nim

To zapobiega kontuzjom. Przed i w trakcie biegu można przeprowadzić rozgrzewkę w postaci stretchingu dynamicznego (np. wymachy, krążenia bioder i kończyn). Na koniec natomiast warto postawić na stretching statyczny. Polega on na rozciąganiu i rozluźnieniu mięśni poprzez utrzymanie ich w odpowiedniej pozycji przez dłuższą chwilę.

WIĘCEJ PODOBNYCH PORAD ZNAJDZIESZ TUTAJ.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.