Najbardziej kontrowersyjne zwycięstwo w Rio? Czy TA kobieta zasłużyła na zwycięstwo?!

Hiperandrogenizm to nadmiar androgenów, czyli męskich hormonów płciowych. Głośno się o tym mówi, szczególnie po igrzyskach w Rio. Ale czy Caster Semenya wygląda bardziej jak mężczyzna, czy kobieta!?

Caster Semenya,Francine Niyonsaba i Margaret Wambui to nazwiska, które podczas igrzysk w Rio wzbudzały wiele emocji. Pierwsza, Caster Semenya to 25-letnia biegaczka, która zdobyła złoto olimpijskie w biegu na 800 m kobiet. Jednak czy wygląda jak kobieta?

 

„Koleżanki mają bardzo wysoki poziom testosteronu, zbliżony do męskiego, stąd ich wygląd i wyniki. Semenya jest w tym sezonie nie do pobicia i jeżeli władze światowej federacji lekkoatletycznej nic z tym nie zrobią, nie przywrócą dopuszczalnego limitu testosteronu we krwi, to wciąż będzie nie do pokonania” – powiedziała Joanna Jóźwik. Nasza biegaczka zajęła piąte miejsce, ale zaznacza, że „czuje się srebrną medalistką”.

 


Co by się jednak stało, gdyby Semenya miała niższy poziom testosteronu we krwi? Czy zdobyłaby złoty medal podczas igrzysk? Niestety, możemy tylko snuć przypuszczenia.

 

WIĘCEJ PODOBNYCH HISTORII ZNAJDZIESZ TUTAJ

Więcej o: