Chondromalacja - kiedy zacząć się martwić o swoje kolano?

Chondromalacja (chondropatia rzepki kolana) to degeneracja i rozmiękanie chrzęstnej powierzchni stawowej rzepki. Jak wiadomo, choroby dotyczące kolan mają tendencję do nawrotów i należą do najtrudniejszych do wyplenienia. W przypadku chondromalacji postępujące zwyrodnienia prowadzą do całkowitej destrukcji chrząstki. Jakie są objawy tego dotkliwego schorzenia, jak przebiega jego leczenie i - przede wszystkim - co robić, żeby się przed nim uchronić?

Na czym polega chondromalacja kolana?

Chondromalacja chrząstki sprawia, że rzepka traci wymaganą twardość i sprężystość, a staje się zbytnio miękka, popękana oraz naznaczona szczelinami i ubytkami. Na wskutek uszkodzeń nie chroni wystarczająco głębiej położonych warstw, czyli tkanki podchrzęstnej (często odsłoniętej przez ubytki) i tkanki kostnej. To z kolei sprawia, że powstałe obciążenia przenoszą się w coraz bardziej unerwione obszary kolana, przez co chory odczuwa ból i nawracające objawy stanu zapalnego.

Chondromalacja rzepki to główny powód odczuwania tzw. bolesnego kolana (ból promieniuje także na dalsze odległości). Schorzenie wywołane jest zwykle przez nieprawidłowości w ułożeniu rzepek i przez zapalenia powierzchni stawowej. Walka z chondromalacją polega głównie na leczeniu zachowawczym i stosowaniu leków, które mają zmniejszać stan zapalny. Do zabiegu chirurgicznego dochodzi tylko w wyselekcjonowanych przypadkach.

6 sytuacji, które najbardziej zagrażają kolanom

Chondromalacja rzepki - przyczyny zachorowań

Chondromalacja stawu kolanowego występuje zarówno u młodych osób (od 17. roku życia do dwudziestu paru lat), jak i u czterdziestolatków i osób starszych; bardzo rzadko dotyka zaś dzieci. Pojawia się tam, gdzie dochodzi do uszkodzeń chrząstki stawowej przez rozrywanie i ścieranie w związku ze starzeniem się organizmu. Częściej odnotowuje się jej przypadki wśród kobiet. Do choroby kolana przyczynia się nieprawidłowe poruszanie się rzepki i jej ocieranie o niższe partie kości udowej, wywołane zazwyczaj:

- ustawieniem rzepki w nieprawidłowej pozycji;

- zbytnią aktywnością kości udowej, co powoduje dodatkowy nacisk na rzepkę (częsty plon jazdy na nartach, gry w - piłkę nożną, biegów, skoków i innych wysiłkowych sportów)

- płaskostopiem;

- koślawością kolan;

- napięciem lub osłabieniem mięśni, które otaczają nadwyrężone kolano.

Chondromalacja rzepki bywa także objawem zapalenia powierzchni stawowej rzepki (zwłaszcza u starszych chorych). Osoby, które w przeszłości przebyły uszkodzenie kolana: złamanie, zwichnięcie lub inne defekty rzepki czy chrząstki stawowej kolana, są bardziej podatne na to schorzenie.

Chondromalacja - objawy schorzenia

Głównym objawem chondromalacji jest (wspomniany już) ból przedniej części kolana, który często promieniuje także do tyłu. Występuje on zarówno przy wchodzeniu i schodzeniu ze schodów, jak i przy kucaniu, klęczeniu, a nawet siedzeniu ze zgiętymi kolanami. Wśród młodszych chorych, u których przebiega wzrost chrząstki stawowej,  ból może pojawiać się, a potem znikać na całe lata, aż chrząstka zakończy swój rozrost. Jednocześnie bywa on na tyle silny, że pacjent musi uciec się do zabiegów medycznych i chirurgicznych.

Ból kolana - nie lekceważ tego objawu

Poza dotkliwym bólem objawem chondromalacji może być odczuwalna sztywność kolana i lekkie opuchnięcie stawu kolanowego. Podczas wykonywania ruchów zginania i prostowania nogi można usłyszeć (lub wyczuć) trzeszczenie, spowodowane tarciem nierównej powierzchni stawowej uszkodzonej rzepki. Zaawansowana choroba objawia się wysiękami z kolana i wyroślami kostnymi na brzegach rzepki.

Chondromalacja rzepki - profilaktyka, leczenie i rehabilitacja

Jeśli zauważysz dokuczliwy ból w okolicach kolana, nie zwlekaj, ale szybko skonsultuj się z lekarzem. W rozpoznaniu choroby pomaga zazwyczaj artroskopia kolana: badanie polegające na wprowadzeniu metalowej rury z układem optycznym do wnętrza stawu i wziernikowaniu wewnątrzstawowych struktur. Do działań profilaktycznych zalicza się przede wszystkim dokładna rozgrzewka (i szersze przygotowanie) przed uprawianiem sportu. W razie podejrzeń lub potwierdzenia łagodnych urazów kolana warto zaopatrzyć się na 2-3 tygodnie w stabilizator stawu kolanowego z wyciętym tworem na rzepkę - zapobiegnie on urazom i odciąży narażony staw.

Przegląd kontuzji biegaczy. Jak im zapobiegać?

Łagodną chondromalację można leczyć zachowawczo, np. za pomocą ćwiczeń wzmacniających mięsień czworogłowy uda i fizykoterapii cieplnej, która ma wzmocnić i rozciągnąć mięsień. Pozostałe metody leczenia chondromalacji kolana to nagrzewanie solluxem, diatermią i zastosowanie ultrakrótkich fal, a także zwykłe, niesteroidowe leki przeciwzapalne: ibuprofen, naproksen i kwas acetylosalicylowy. W 85% przypadków wystarcza samo leczenie zachowawcze, ale pozostałe 15% wymaga leczenia operacyjnego (o ile nie występują objawy zapalenia stawu). Wykonuje się je przez artroskopię bądź otwarte, chirurgiczne nacięcie.

Zobacz wideo
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.